Kiedy iść do zoopsychologa?

Zoopsycholog może naprawiać zaburzone stosunki w relacji człowiek-zwierzę towarzyszące. Pomaga zrozumieć psychikę naszych podopiecznych, nawiązać z nimi kontakt. Niestety, czasem traktuje się go jak tresera, który ma sprawić, że zwierzę będzie po prostu grzeczne. 

Problem psa często jest problemem właściciela. Problem psa często jest problemem właściciela. Źródło: Cornstock / Thinkstock

Zoopsycholog pomaga zrozumieć psychikę naszych podopiecznych, nawiązać z nimi kontakt, uczy czytania mowy ciała zwierząt, przez co zmniejszają się problemy z brakiem zrozumienia zwierzęcia towarzyszącego. Dzięki analizie systemu rodzinnego, poznaniu zwierzaka, zaleca odpowiednie zadania, ćwiczenia w celu terapeutycznym, w celu polepszenia panujących stosunków.

Tego typu specjalista może pomóc w wyborze odpowiedniego zwierzęcia, dopasuje je do naszych warunków domowych i oczekiwań przeprowadzając odpowiednie testy temperamentu. Jeżeli zdecydujemy się już na jakieś konkretne zwierzę – pomoże nam w doborze odpowiedniego charakteru i temperamentu, co w przyszłości pozwoli uniknąć wielu nieporozumień. Jeżeli zoopsycholog  podejrzewa zaburzenia somatyczne u zwierzęcia, zaleca wizytę u weterynarza, starając się dostrzec problem u źródła.

Odpowiednio wybrany zoopsycholog z pewnością pomoże nam zrozumieć naszego towarzysza, podpowie czego mu brakuje, postawi odpowiednią diagnozę i powoli, skutecznie będzie naprawiał zachwianą psią homeostazę sensoryczną, czyli stan równowagi i  harmonii z samym sobą i otoczeniem. Brak tej równowagi stanowi problem nie tylko dla właściciela, ale i dla samego psa.