Kąpiel psa - najczęściej popełniane błędy

Choć podstawą zdrowego wyglądu sierści psa jest odpowiednia, zbilansowana dieta dostarczająca jego organizmowi niezbędnych składników odżywczych i minerałów, zabiegi pielęgnacyjne również odgrywają ważną rolę. Jednym z nich jest kąpiel psa. Co powinieneś wiedzieć na temat kąpieli psa i jakich błędów popełnianych przez większość właścicieli się wystrzegać? Poznaj odpowiedzi!

Kąpiel psa - błędy Kąpiel psa - błędy Źródło: Materiały własne

Kąpiel psa - od czego zacząć?

Od przygotowania psa do kąpieli. Zwykle nie należy ona do najbardziej ulubionych przez psa czynności. Aby zmniejszyć stres odczuwany przez pupila i przeprowadzić kąpiel w jak najbardziej komfortowych dla psa warunkach, zanim włożysz go do wanny, pomyśl o przygotowaniu. Jeśli pies jest kąpany w domu, powinien dobrze poznać łazienkę, jej zapachy i przedmioty, które się w niej znajdują. Aby łazienka kojarzyła się psu dobrze warto się z nim w niej od czasu do czasu bawić, nagradzając pupila smakołykami i chwaląc go. Jeśli psa będziemy wprowadzać do łazienki tylko w celu wykąpania go, szybko zacznie mu się ona źle kojarzyć. Przed kąpielą przygotuj wszystko co będzie ci potrzebne, tak by akcesoria były pod ręką i można było szybko po nie sięgnąć. 
 

Akcesoria przydatne podczas kąpieli psa

  • mata antypoślizgowa lub rozłożony ręcznik na dnie wanny lub brodzika - umożliwia psu zachowanie stabilnej pozycji
  • szampon dedykowany danemu typowi sierści lub potrzebom psa
  • odżywka
  • suche ręczniki
  • suszarka
  • akcesoria do czesania
  • zapas przysmaków

 

Jak często kąpać psa

Do częstotliwości kąpieli należy podejść jednostkowo. Zależy ona od rasy psa, typu jego sierści i indywidualnych potrzeb. w przypadku psów nierasowych, im rzadsza kąpiel tym lepiej - psa kąpiemy wtedy, gdy bardzo się wybrudzi.

 

Najczęstsze błędy podczas kąpieli psa

  1. Pies nie jest oswojony z łazienką - powoduje to u niego niepotrzebny stres, a nam może utrudniać sprawne umycie pupila (pies będzie się opierał przed wejściem do łazienki i wanny, może się wyrywać i starać uciekać)
  2. Nieodpowiednia temperatura wody podczas kąpieli, a potem suszenie zbyt mocnym i gorącym strumieniem. Woda do kąpieli powinna być letnia. W zbyt zimnej wodzie pies zmarznie, a za gorąca może go oparzyć. Podczas suszenia suszarkę należy trzymać z odległości kilkudziesięciu cm, a strumień ciepła również nie powinien być najmocniejszy
  3. Nieodpowiednie kosmetyki - to dosyć powszechny błąd podczas kąpieli, że używamy kosmetyków innych niż dedykowane psom. Szampony, nawet hipoalergiczne, dla dzieci, stosowane do mycia psa mogą być przyczyną problemów skórnych (alergii, świądu, wysypki, łupież, wypadania sierści)
  4. Niedosuszenie sierści i wychodzenie z psem na zewnątrz po kąpieli. Psa po kąpieli powinno się dokładnie wytrzeć suchymi ręcznikami, a następnie dobrze wysuszyć suszarką. Jeśli pies boi się suszarki, lepiej z niej zrezygnować. Suszenie sierści po kąpieli jest istotne dla zdrowia naszego pupila, należy unikać przeciągów i wychodzenia na zewnątrz, by pies się nie przeziębił (najlepiej odczekać co najmniej kilka godzin)
  5. Nie czeszemy psa przed kąpielą - to często popełniany błąd (najczęściej pies jest czesany dopiero po wysuszeniu. Tymczasem wcześniejsze pozbycie się martwych włosów czy kołtunów sprawi, że sierść nie będzie się plątała i filcowała

Pierwsza kąpiel zbyt szybko - szczeniaki przed upływem 6 miesiąca życia nie powinny być kąpane z powodu obniżonej odporności. Zabrudzenia możemy wytrzeć wilgotną szmatką, a z kąpielą lepiej poczekać te kilka miesięcy.