Jak zwierzęta odczuwają ból?

W tym roku po raz kolejny ruszyła kampania społeczna „Zwierzęta też czują ból. Nie pozwól, by cierpiały”. Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne zorganizowała koleją edycję akcji uświadamiającej ludziom, jak zwierzęta odczuwają ból.

Źródło: shutterstock

 Kilka słów wstępu

 

Chyba każdy właściciel kota i psa zastanawia się, w jaki sposób jego pupil odczuwa ból. Większość z nich jest nawet tego świadoma. Są jednak też tacy właściciele zwierząt, którzy nie wiedzą o tym, że zarówno koty, jak i psy cierpią tak samo jak ludzie.

 

Akcja „Zwierzęta też czują ból” ma na celu edukację właścicieli kotów i psów i zwrócenie im uwagi na to, w jaki sposób zwierzęta odczuwają ból. Okazuje się bowiem, że czasem jest już na uratowanie życia naszemu pupilowi za późno. W takim razie, jak zwierzęta odczuwają ból i w jaki sposób możemy to zauważyć? Podstawą jest uważna obserwacja naszych zwierząt, ponieważ bardzo często wysyłają one nam sygnały związane z ich cierpieniem. Niestety często ich nie dostrzegamy.

 

Jedno jest pewne: zwierzęta cierpią tak jak my. Różnica polega na tym, że nie są one w stanie nam o tym powiedzieć. Co ciekawe, naukowo dowiedziono, że koty i psy, ale nie tylko, odczuwają ból bardzo podobnie. Ale nie okazują tego tak samo. Jak w takim razie nauczyć się odczytywać sygnały, skoro powszechnie wiadomo, że psie sygnały są dla ludzi bardziej czytelne niż kocie?

 

W jaki sposób psy odczuwają ból i jak to komunikują?

 

Miłośnicy psów mają łatwiej. Dlaczego? Psy są zwierzętami stadnymi, które jasno komunikują się z otoczeniem. Przez tysiąclecia psy żyły blisko z ludźmi. Przez ten czas nauczyły się sygnalizować to, co czują. Jeśli pies odczuwa ból to zazwyczaj jest apatyczny, czasem popiskuje, warczy itd. Zdarza się również, że chore miejsce „obszczekuje”, uporczywie gryzie lub wylizuje bolące miejsce. Pies, którego coś boli, unika człowieka, mniej chętnie się porusza, nie jest zainteresowany zabawą.

 

Jak odczuwają ból koty i jak to rozpoznać?

 

Właściciele kotów mają się znacznie gorzej. Niektóre koty bardzo głośno komunikują o swoim bólu. Znaczna większość z nich będzie się jednak zachowywała apatycznie. Z racji tego, że koty chodzą własnymi ścieżkami i są z natury samotnikami, znacznie trudniej zauważyć, gdy odczuwają ból. Koty tak samo jak psy np. uporczywie drapią, liżą lub gryzą bolące miejsce. Kiedy kotu doskwiera ból, może reagować z agresją lub leżeć przez długi czas w jednej pozycji bez ruchu.