Jak zmniejszyć ilość alergenów w domu?

Zwierzęta podobnie jak ich opiekunowie mogą cierpieć na rozmaite uczulenia. Reakcje uczuleniowe wywołują antygeny, czyli związki chemiczne zwane alergenami. Na szczęście istnieją różne sposoby umożliwiające ograniczenie ich ilości w gospodarstwie domowym.

Jednym z najczęstszych objawów alergii jest swędzenie skóry Jednym z najczęstszych objawów alergii jest swędzenie skóry Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Jeżeli posiadamy w domu psa lub kota, który wychodzi na dwór, to chcąc nie chcąc, przynosi do domu na łapkach kurz i pył, który może wywoływać reakcje uczuleniowe u niektórych osób. Dlatego właściciele czworonogów powinni regularnie odkurzać mieszkanie ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których najczęściej przebywają psy i koty. Wówczas oprócz kurzu i pyłu usuwa się sierść, którą czworonogi pozostawiają na dywanie, podłodze i meblach. Dodatkowo, podczas odkurzania mamy możliwość pozbycia się pcheł, które także mogą zostać przyniesione przez zwierzaka w jego włosach. Warto być świadomym tego, że pchły spędzają zaledwie 20% czasu na ciele lub w sierści czworonoga. Następnie potrafią przemieszczać się po całym mieszkaniu. Dlatego regularne dbanie o porządek i czystość jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli w naszym domu przebywa pies lub kot, który często spaceruje poza budynkiem. Idealnym rozwiązaniem jest zakup odkurzacza wyposażonego w lampę ultrafioletową, która usuwa nie tylko pchły i inne owady, ale także bakterie, roztocza i różne niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje.

Innym źródłem reakcji uczuleniowych u ludzi i zwierząt jest pleśń, która stosunkowo często pojawia się w mieszkaniach w wyniku dużej wilgotności i niewystarczającej wymiany powietrza. Wówczas oprócz regularnego przewietrzana pomieszczeń, najlepszym sposobem na pozbycie się jej z domu jest zainstalowanie filtrów powietrza typu HEPA. Są to bardzo skuteczne i nowoczesne urządzenia, chociaż ich historia sięga kilkudziesięciu lat. Pierwsze takie filtry zostały skonstruowane w trakcie Projektu Manhattan, a ich zadaniem było zapobieganie rozprzestrzenianiu się w powietrzu cząstek radioaktywnych. Przed dokonaniem zakupu takiego filtra należy dokładnie sprawdzić czy spełnia on europejskie lub amerykańskie normy odnoszące się do ilości zatrzymywanych zanieczyszczeń. Najbardziej zaawansowane filtry HEPA należące do najwyższych klas są w stanie skutecznie zapobiegać nawet chorobom zakaźnym rozprzestrzeniającym się drogą kropelkową.

Dużo trudniej poradzić sobie z pyłkami w powietrzu poza domem. Wówczas najlepiej ustalić, na które z nich uczulony jest nasz pupil i unikać wychodzenia z nim na spacery w okresach największego pylenia. Ponadto, powinniśmy zrezygnować z wycieczki z psem po okolicy, jeśli ktoś w pobliżu właśnie skosił trawę lub wieje mocny porywisty wiatr, który roznosi pyłki wywołujące reakcję uczuleniową u naszego ulubieńca. Tak czy inaczej, jeśli przypuszczamy, że nasz kot lub pies może być alergikiem, powinniśmy udać się z nim do weterynarza, aby ustalić jak możemy pomóc czworonogowi i jak zmniejszyć objawy alergii tak, aby nie doprowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

Psy i koty mają zmysł węchu dużo bardziej wyczulony i znacznie wrażliwszy niż ludzie. Dlatego nie powinniśmy palić papierosów w ich otoczeniu, ani w pomieszczeniach, w których przebywają czworonogi. Nawet jeśli wywietrzymy pokój i nie będziemy czuli już zapachu dymu, nasze zwierzęta będą nadal go wyczuwały i reagowały kichaniem czy łzawieniem oczu. To samo dotyczy niektórych farb, którymi malujemy ściany czy pewnych środków chemicznych używanych na przykład do czyszczenia podłóg czy konserwacji mebli. Ponadto, trzeba pamiętać, że większość czworonogów źle reaguje na zapach niektórych kosmetyków i perfum. Psy i koty wykazują także czasami reakcje alergiczne na określone tkaniny i materiały, a nawet odświeżacze powietrza. Wówczas trzeba wybrać taki produkt, który nie wywołuje objawów uczuleniowych u zwierząt.

Nawet miseczki wykonane z niektórych rodzajów plastiku mogą wywoływać symptomy uczulenia. Dlatego bardzo ważne jest ich regularne mycie, gdyż w przeciwnym razie z resztek karmy może tworzyć się pleśń, na którą wiele zwierząt reaguje alergią. Sposobów na pokonanie alergii jest dużo i zazwyczaj dobry skutek przynosi połączenie kilku metod. Walka z alergią wcale nie musi skończyć się porażką. Z roku na rok coraz więcej uczulonych ludzi i zwierząt udaje się wyleczyć z przypadłości związanych z tą niezwykle męczącą dolegliwością.

 

Źródło: PawNation