Jak zapobiegać chorobom u kotów?

Spora część kotów dożywa we względnie dobrym stanie zdrowia późnej starości. Niestety niektóre mruczki muszą zmagać się z uciążliwymi i niebezpiecznymi chorobami, które znacznie ograniczają komfort życia i powodują wiele powikłań. Dlatego warto stosować profilaktykę i w miarę możliwości ograniczać ryzyko wystąpienia najpopularniejszych kocich chorób.

Odpowiednie czynności profilaktyczne mogą uchronić kota przed leczeniem u weterynarza Odpowiednie czynności profilaktyczne mogą uchronić kota przed leczeniem u weterynarza Źródło: shutterstock

Źródła chorób u zwierząt domowych mogą być różne. Przykładowo podobnie jak ludzie, koty stosunkowo często cierpią na problemy z zębami i dziąsłami. Dlatego, aby przeciwdziałać takim dolegliwościom należy zaopatrzyć się w specjalną pastę do zębów oraz szczoteczkę i codziennie myć mruczkowi zęby. Dodatkowo przynajmniej raz w roku powinniśmy zabrać kota do weterynarza, który obejrzy dziąsła i zęby naszego pupila, aby w przypadku stwierdzenia stanów zapalnych zaproponować odpowiednie leczenie. Z kolei nieleczone choroby dziąseł prowadzą do zakażeń, które mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Dlatego odpowiednia profilaktyka oraz higiena zębów i jamy ustnej mruczka jest niezbędna dla zapewnienia mu dobrego stanu zdrowia.

Kolejnym powszechnym problemem u wielu mruczków jest tak zwany syndrom urologiczny kotów. Zazwyczaj spotyka się go u kocurów, ale czasami dotyka także kotki. Głównym objawem tego schorzenia jest częste oddawanie moczu, w którym czasami można zauważyć ślady krwi. Ponadto koty cierpiące na syndrom urologiczny głośno miauczą, gdy załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w kuwecie. Wyleczenie tej dolegliwości może być bardzo kłopotliwe. Aby jej zapobiec, należy urozmaicać dietę naszego ulubieńca i nie ograniczać jego pożywienia wyłącznie do suchej karmy. W naturalnym środowisku mruczki nie są narażone na odwodnienie, gdyż regularnie spożywają soczyste mięso zawierające dużo wody. Zupełnie inna bywa dieta kotów spędzających znaczną część życia w domach. Podawanie mruczkom żywiącym się głównie suchą karmą miseczki z wodą jest tylko tymczasowym rozwiązaniem, ale też nie rozwiązuje problemu, gdyż większość kotów bardzo rzadko pije wodę i postępuje tak najczęściej wtedy, gdy dokucza im upał.

Skutecznie zapobiegać można również nadczynności tarczycy, która zazwyczaj dotyka starsze mruczki. Niestety choroba ma charakter chroniczny i bardzo trudno ją wyleczyć. Dlatego profilaktyka odgrywa kluczowe znaczenie. Aby uchronić mruczka przed nadczynnością tarczycy, należy ograniczyć w jego diecie ryby i owoce morza, które są bogate w jod. Zresztą doskonale wiadomo, że dziko żyjące mruczki nie spożywają regularnie ryb, które stanowią jedynie uzupełnienie, ale nie są podstawowym elementem ich diety.

Przygotowując kotu posiłek warto pamiętać o tym, aby nie przekarmiać swojego ulubieńca. Większość zwierząt domaga się jedzenia nawet wtedy, gdy mają już pełny żołądek. Ponadto kocury po kastracji oraz kotki po sterylizacji mają skłonność do nadwagi, która podobnie jak u ludzi także u czworonogów powoduje szereg przykrych konsekwencji, a nawet takie choroby jak na przykład cukrzyca, nadciśnienie czy kłopoty z sercem. Dlatego zdrowie mruczka jest często w rękach jego właściciela. Każda osoba opiekująca się kotem przy pomocy prostych czynności może znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób i uciążliwych, chronicznych dolegliwości u swoich pupili. W ten sposób zaoszczędzimy nie tylko sobie, ale także zwierzętom sporo niepotrzebnych nerwów oraz unikniemy kosztownych wydatków.

 

Źródło: AllPetNews.com