Jak wybrać zdrowe zwierzę?

Nabywając psa lub kota, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy nie wykazuje on oznak jakiś chorób. Wszystko to można zauważyć, dokładnie przyglądając się maluchowi. Jakich oznak szukać i na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę?


Źródło: Shutterstock

Nigdy nie powinniśmy dokonywać zakupu psa bądź kota z powodu chwilowych emocji, nieprzewidzianych sytuacji, okazji. Również czynienie komuś prezentu z żywej istoty rzadko bywa dobrym pomysłem. Decyzja o zakupie psa musi być decyzją dobrze i dogłębnie przemyślaną uwzględniającą rasę, płeć, typ użytkowy, charakter zwierzęcia, skłonności do schorzeń, możliwości finansowe związane z żywieniem i utrzymaniem oraz czasochłonnością opieki nad zwierzęciem.

Pamiętajmy o tym, że zakupione przez nas zwierzę towarzyszyć będzie nam przez kilkanaście lat. Nie zawsze będzie takie młodziutkie, zabawne i zdrowe. Stanie się ono jednym z domowników naszej rodziny i dlatego winniśmy opiekować się nim, dbać o niego i odpowiednio go traktować.

Na co trzeba zwrócić uwagę dokonując zakupu? Na wygląd ogólny zwierzęcia, a także na sposób jego poruszania się. Pamiętajmy, że każda choroba psa lub kota negatywnie wpływa na wygląd okrywy włosowej. Zatem np. zmatowienie, łamliwość, wypadanie włosów to sygnał, że dzieje się coś złego. Częstokroć jest to wynikiem zarobaczenia zwierzęcia, wadliwego żywienia i związanymi z tym niedoborami mineralo-witaminowymi czy też niedawno przebytymi lub aktualnie toczącymi się procesami chorobowymi. Niepewny i chwiejny chód, potykanie, dreszcze oraz tiki, to objaw zaburzeń neurologicznych lub schorzeń ortopedycznych. Obejrzyjmy dziąsła, policzki, język i wewnętrzną stronę powiek. Wspomniane śluzówki i powieki powinny być różowe i lekko wilgotne. Nie powinny być lepkie ani blade lub sine.

Oceńmy stan nawodnienia zwierzęcia odciągając na jego szyi skórę. Jeśli szybko wraca na swoje miejsce oznacza to brak odwodnienia. Obejrzyjmy dokładnie skórę odchylając włosy. Zwróćmy baczną uwagę na występowanie krostek, łysinek, zaczerwienień, otarć, strupków itp. Sprawdźmy stan czystości uszu i zwróćmy uwagę czy aby nie są one tkliwe lub bardziej gorące niż reszta ciała. Obejrzyjmy brzuszek zwierzęcia czy aby nie ma przepukliny pępkowej. Skupmy się na wyglądzie oczu zwracając uwagę na ewentualny wyciek z worka spojówkowego, przerzedzenie włosów wokół gałek ocznych, opuchliznę, itp.

Niepokojącym objawem może być wychudzenie zwierzęcia. Natomiast pobrudzenie sierści wokół odbytu świadczyć może o biegunce.

Jeśli to możliwe zmierzmy temperaturę psa. Fizjologicznie w zależności od wielkości, rasy i wieku psa powinna ona oscylować pomiędzy 38,00 a 39,00 st. C. Oddechy również z uwzględnieniem rasy i wielkości od 15 do 20 na minutę. Przykładając dłoń do klatki piersiowej (pod lewym łokciem) wyczuwamy pracę serca. Fizjologicznie powinniśmy naliczyć od 80 do 120 uderzeń na minutę również uwzględniając parametry psa. Zależność jest prosta. Psy ras małych, a także psy młode zarówno temperaturę, liczbę oddechów i częstotliwość uderzeń serca będą miały w okolicy górnych podanych zakresach. Parametry fizjologiczne psów ras dużych i zwierzęta starsze będą zbliżone do dolnych zakresów.