Jak wybrać dobrego psiego nauczyciela?

Liczba rodzin z psami w Polsce jest bardzo duża, coraz większa jest również świadomość społeczeństwa odnośnie potrzeb czworonogów, ich naturalnych zachowań, a także zaburzeń z nimi związanymi. Telewizja, prasa, Internet coraz częściej zwracają uwagę na problem psich zachowań, a co za tym idzie, sposoby ich rozwiązania. Jak wiadomo, popyt nakręca podaż, zatem jest coraz więcej psich kandydatów na tresurę i tym samym coraz więcej ośrodków wyspecjalizowanych właśnie w tej dziedzinie.

Treser sprawia, że pies wykonuje jego komendy z chęcią i radością Treser sprawia, że pies wykonuje jego komendy z chęcią i radością Źródło: Fot. Paweł Kijak, www.gorymoje.com

Wystarczy wpisać w przeglądarkę internetową hasło szkolenie psów, a pojawi się mnóstwo wyników. Wiele ośrodków poza szkoleniem, oferuje również hotel dla zwierząt, porady zoopsychologa czy dietetyka. W gąszczu ofert, przeglądając mnóstwo pięknych, kolorowych stron, na których zdjęcia czy filmy pokazują sielankowo wyglądająca pracę z psami i zadowolone czworonogi, łatwo o podjęcie pochopnej decyzji.

Pamiętajmy, że o dobrych efektach pracy z psem decyduje doskonała znajomość jego psychiki i zachowań (oraz prawidłowa ich interpretacja), cierpliwość, spokój, konsekwencja i nagradzanie pożądanych zachowań oraz, co jest niezwykle ważne, umiejętność pracy z psami. Nieprawidłowo przeprowadzona nauka może niestety wyrządzić więcej szkody niż pożytku, zniechęcić psa, wywołać u niego frustrację i niechęć.

Głośne sprawy niewłaściwego traktowania psa podczas „szkolenia” pokazują, że nad doborem odpowiedniego dla naszego czworonoga systemu nauki warto dłużej się zastanowić, popytać doświadczonych znajomych, poczytać itp.

Trener psów coraz popularniejszy

Aby móc z sukcesem pracować z psami, należy mieć przede wszystkim na ich temat ogromne pojęcie i ugruntowaną wiedzę. Sama miłość do zwierząt nie wystarczy, aby móc z powodzeniem wykonywać zawód trenera. W naszym kraju istnieją ośrodki przygotowujące do wykonywania omawianego zajęcia. Kursy uczą kontrolowania psa, porozumiewania się z nim, a także… pracy z ludźmi. Aby do nich przystąpić, najczęściej nie trzeba mieć doświadczenia w pracy z psami. Dlatego dobrze, jeśli poza teorią, mnóstwo czasu poświęcone jest na praktykę. Warto jednak pamiętać, że fachowe przygotowanie teoretyczne nie może być bagatelizowane, jest bowiem podstawą dalszej nauki „fachu”.

Jeśli zatem szukamy profesjonalnego nauczyciela dla naszego psiaka, zwróćmy uwagę na jego podejście do nas i do psa: wypytywanie o przeszłość zwierzęcia, o nasze oczekiwania względem nabytych umiejętności pupila, o problemy z zachowaniem czworonoga przed rozpoczęciem pracy są w jak najlepszym tonie.

Profesjonalny treser psów:

  • Wytłumaczy opiekunowi, jak postępować z psem.
  • Dobierze zajęcia do potrzeb naszych i naszego psa (psie przedszkole, szkolenie podstawowe, indywidualne).
  • Jest cierpliwy, opanowany i skupiony na wykonywanej pracy.
  • Nie używa przemocy fizycznej.
  • Ma indywidualne podejście do każdego psa.
  • Zachęca i motywuje psa do współpracy, umiejętnie używa nagród, nie stosuje metod powodujących u zwierzęcia dyskomfort lub strach- szkolenie pozytywne.
  • Posiada teoretyczne i praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu trenera (potwierdzone dokumentami).

Co powinno zwrócić naszą uwagę

  • Nieudzielanie informacji o kompetencjach do wykonywania zawodu, lub ich brak.
  • Negatywne opinie poprzednich klientów.
  • Stosowanie wobec psa metod wzbudzających naszą niechęć: szarpanie, wymierzanie kar, bicie, i inne- powodujące u psa lęk i dyskomfort.
  • Strach psa przed trenerem.

Pamiętajmy, że praca ze zwierzętami i utrwalanie ich pożądanych zachowań to praca żmudna i rozciągnięta w czasie. Nawet najlepszy treser to nie cudotwórca, który sprawi, że nasz pies z dnia na dzień wespnie się na wyżyny umiejętności. Efekty przyjdą tylko wówczas, jeśli aktywnie włączymy się w naukę pupila, będziemy z nim powtarzać ćwiczenia, dawać psu jasne sygnały, postępować konsekwentnie i cierpliwie. Dobry psi trener pokazuje nam, jak osiągnąć pożądane efekty, my kontynuujemy jego dzieło drobnymi krokami, z ogromnym zapasem spokoju i radości, jaką daje praca z ukochanym czworonogiem.