Jak wybrać dobrą bramkę zabezpieczającą?

Wrząca woda, ostre noże, gorący piekarnik, śliska podłoga i trujące dla zwierzaka chemikalia. Na każdego czworonoga czyha w mieszkaniu wiele niebezpieczeństw, a najwięcej z nich znajdziemy w kuchni. Najlepszym sposobem na zagwarantowanie bezpieczeństwa plączącemu się pod nogami pupilowi jest zainstalowanie... bramki.

Źródło: Shutterstock

Gdy my gospodarujemy w kuchni, pies narażony jest na szereg niebezpieczeństw. Wystarczy jedynie wyobrazić sobie, jakie konsekwencje niesie wylanie wrzątku, dotknięcie rozpalonego palnika czy kontakt z ostrym nożem, aby uzmysłowić sobie powagę sytuacji. Nie wszystkie kuchnie są zamykane lub właściciel nie chce odgradzać się od reszty domu na czas gotowania, ponieważ na przykład chce mieć na oku pupila. Najlepszym wyjściem będzie w tej sytuacji instalacja bramki zabezpieczającej.

Drewniana, plastikowa czy metalowa?

Producenci oferują wiele bramek, które różnią się między sobą głównie materiałem, z którego zostały wykonane, wielkością, jakością wykonania oraz sposobem zamocowania.

Bramki wykonane z tworzyw sztucznych nie są zbyt trwałe i nadają się jedynie dla mniejszych psiaków. Są one jednak lekkie, tanie i proste w montażu, lecz nie są odpowiednie dla psów lubiących gryźć przeszkody. W ich przypadku lepiej sprawdzą się ekonomiczne bramki wykonane z powlekanego drutu, który jest trwalszy i równie lekki. Dla małych rozrabiaków polecane są także lekkie bramki wykonane z półprzezroczystych tkanin.

Dla bardziej wymagających właścicieli dużych psów oferowane są bramki drewniane, które świetnie komponują się z meblami i otoczeniem. Mają one solidniejszą konstrukcję i przetrwają lata użytkowania. Drewniane bramki mają zazwyczaj postać płotka, bramki lub rozsuwanej harmoniki zatrzymującej małe psiaki. Najtrwalsze i odporne na psie zęby są bramki metalowe. Prócz zwykłych, prostych przęseł w kolorze białym i czarnym, dostępne są również wersje dekoracyjne – z przykutymi elementami zdobiącymi, jak guzy i inne esy-floresy, dzięki czemu pasują one do stylowych wnętrz.

Jaka konstrukcja i zamknięcie?

Bramki różnią się pomiędzy sobą szerokością oraz wysokością. Najtrwalsze są grube, masywne płotki z uchylaną bramką, zamykaną od góry. Mniej praktyczne są drzwiczki przesuwane. Te o kształcie harmonijki są łatwe do przewrócenia, więc przeznaczone są jedynie dla małych psiaków.

Przy większych psach rozważyć należy instalację bramki bezpośrednio do ściany, co zapewni stabilną konstrukcję na lata. Innym rozwiązaniem jest zaczepienie bramki specjalnymi klamrami za framugę lub o ścianę. Najmniej stabilne są bramki rozporowe, utrzymujące się po rozsunięciu gumowymi guzami.

W przypadku małych psów pokojowych warto rozważyć zakup niskiej bramki, łatwej do pokonania górą przez człowieka. Wysokość musi zostać dopasowana do wielkości psa, przy czym należy nauczyć go cierpliwego oczekiwania i karcić za próbę forsowania zabezpieczenia.

Do odgrodzenia sporej przestrzeni idealne będą poszerzone, drewniane bramki (np. do odrodzenia aneksu kuchennego), która ma postać dłuższego płotu. Dla dużych i skocznych psów idealne są bramki podwyższone, sięgające do pasa właściciela. Wielu właścicieli decyduje się na bramkę z małymi drzwiczkami dla kota. Dzięki czemu duży pies pozostanie na zewnątrz, gdy kot jest nadal mile widziany, np. w otoczeniu bawiącego się dziecka.