Jak usunąć kamień nazębny?

Psy mają duże kłopoty z utrzymaniem higieny zębów. Ponad 80% dorosłych psów cierpi z powodu narastającego na ich zębach kamienia nazębnego. W pielęgnacji psich zębów liczy się nie tylko dieta, ale i zabiegi codzienne.

Kamień nazębny to problem nie tylko ludzki. Kamień nazębny to problem nie tylko ludzki. Źródło: Shutterstock

Złogi kamienia nazębnego powstają z resztek niestrawionego pokarmu i bakterii. Płytka nazębna twardnieje pod wpływem soli zawartych w ślinie psa. Na zębach da się zauważyć nalot w kolorze żółtym, gdy kamienia jest dużo kolor wpada w odcienie brązu. Z pyska zwierzęcia wydobywa się nieprzyjemny zapach, spowodowany toksynami wydzielanym przez bakterie.

Największe złogi kamienia odkładają się tuż przy ujściu gruczołów ślinowych. Czasem złogi mogą osiągać kilka milimetrów grubości u nasady zęba. W miejscu odkładania się kamienia może dojść do zapalenia dziąsła. Jest to stan chorobowy objawiający się zaczerwienieniem i bólem dziąsła. W tym stanie pies odczuwa spory dyskomfort i może odmówić jedzenia. Pozostawienie psa w takim stanie może doprowadzić do poważnych powikłań z utratą zębów włącznie. Tu pomóc może już tylko interwencja weterynaryjna, usunięcie kamienia nazębnego i podjęcie dalszego leczenia dziąseł. Często jest to zabieg wykonywany pod narkozą. By nie doprowadzić psa do takiego stanu, należy systematycznie pielęgnować jego jamę ustną.

Jest kilka sposobów czyszczenia  psich zębów. Najbardziej skutecznym jest szczotkowanie zębów  specjalną szczoteczką nakładaną  na palec. Wygląda ona trochę podobnie do szczoteczek przeznaczonych dla niemowląt. Jest stosunkowo bezpieczna, bo nie ma ostrych i twardych elementów, którymi można by skaleczyć zwierzę. Używa się jej w bardzo prosty sposób. Lateksową szczoteczkę nakładamy na własny palec i zabieramy się do szczotkowania. Wypustki na jej powierzchni czyszczą zęby, jednocześnie masując dziąsła pupila. Masaż dziąseł jest istotny, bo poprawia ukrwienie i przyspiesza gojenie się ewentualnych mikrourazów. Są też szczoteczki podobne do ludzkich. Różnią się nieco konstrukcja części roboczej, która jest przystosowana do kształtu psich zębów. Używanie takiej szczotki jest trudne w przypadku psów ruchliwych.  Podczas szczotkowania zębów trzeba zachować ostrożność, by nie skaleczyć psa.

 W sklepach zoologicznych dostępne są różnego rodzaju żele smakowe do czyszczenia psich zębów. Można wybrać produkty o smaku wołowiny lub boczku. Psy chętniej poddają się zabiegom, gdy czują w pysku smak mięsa. Nie należy stosować ludzkich past do zębów. Pamiętajmy, że pies nie wypłucze sobie zębów, tak jak to czynią ludzie. Gdy nie ma szans na przyzwyczajenie opornego psa do szczotkowania zębów, można alternatywnie zastosować spray do rozpylenia za zębach.

Jako uzupełnienie higieny jamy ustnej można psom podawać kości wołowe, wykonane ze skóry wołowej gryzaki w kształcie kości, butów, warkoczy. Podczas ich żucia zwierzę mechanicznie zdziera sobie płytkę nazębną, a poza tym pałaszuje je ze smakiem. W przypadku starszych psów z wrażliwym układem pokarmowym mogą wystąpić problemy trawienne, gdyż przysmaki te są ciężkostrawne.

Zwierzęta których podstawowym pożywieniem jest sucha karma, zazwyczaj maja mniejsze problemy z kamieniem nazębnym. Krokiety w karmie są tak skonstruowane by pies musiał je gryźć. Sprzyja to mechanicznemu usuwaniu kamienia nazębnego. Wielu producentów specjalistycznych karm dla psów i kotów dodaje do składu naturalne substancje (np. algi morskie) redukujące formowanie się kamienia nazębnego.

Utrzymanie higieny jamy ustnej psa w należytym stanie, nie jest łatwe. Wymaga wiele cierpliwości i konsekwencji. Szczególnie ważna jest częsta kontrola stanu uzębienia psa. W razie zauważenia niepokojących objawów, nie zwlekanie z udaniem się po pomoc do specjalisty.

 

Karina Włodarczyk-Chyla