Jak prawidłowo głaskać kota?

Głaskanie kota nie zawsze musi oznaczać relaks dla mruczka. Jak wskazują najnowsze wyniki badań organizacji o nazwie Cats Protection, znaczna część opiekunów kotów nie potrafi prawidłowo ocenić oznak zdenerwowania u kota. Dlatego warto zapoznać się z praktycznymi wskazówkami, które sugerują, jak prawidłowo postępować ze swoim pupilem, aby nie narażać go na frustrację czy stres.

Głaskanie nie zawsze oznacza dla kota przyjemność Głaskanie nie zawsze oznacza dla kota przyjemność Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Ponad połowa respondentów odpowiedziała w ankiecie, że ich zdaniem poprzez głaskanie uspokajają swoje mruczki. Tymczasem znaczna część kotów reaguje silnym stresem na długie oraz częste dotykanie i głaskanie. Mruczki są zwierzętami, które bardzo cenią sobie poczucie wolności i niezależności. Ponadto potrzebują poczucia bezpieczeństwa oraz określonej przestrzeni życiowej, w której mogą liczyć na odpoczynek i poszanowanie swoich indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj łatwo zauważyć przejawy ich irytacji i zdenerwowania. Większość mruczków, które mają dosyć głaskania i pieszczot, próbuje podrapać czy nawet ugryźć swojego opiekuna. Zanim jednak kot zdecyduje się na tak drastyczne kroki, zaczyna nerwowo poruszać ogonem. Czasem zdarza się też, że kładzie po sobie uszy. Widząc takie zachowanie powinniśmy od razu wypuścić go i zaprzestać jego głaskania.

Koty najbardziej lubią być głaskane w miejscach, w których znajdują się ich gruczoły zapachowe. Często można zobaczyć mruczki ocierające się o meble czy różne przedmioty głową, podbródkiem, a nawet wibrysami. W ten sposób pozostawiają swój zapach i oznaczają przedmioty oraz swój teren. Węch jest niezwykle istotnym zmysłem dla mruczków. Dlatego zanim zaczniemy głaskać kota, powinniśmy mu dać powąchać naszą rękę. Wówczas rozpoznając nasz zapach jako znajomy, nie powinien odczuwać zdenerwowania.

 

Źródło: Mother Nature Network