Jak pomóc psu w odnalezieniu się w nowym domu?

Zamieszkanie w nowym domu i zmiana otoczenia zawsze oznacza dla czworonoga duży stres. Większość psów potrzebuje co najmniej kilku, a czasem nawet kilkunastu tygodni na uznanie danego mieszkania za swój nowy dom. W tym okresie trzeba pomagać czworonogom w ich adaptacji stosując proste zasady. Dzięki temu ograniczymy stres i skrócimy czas potrzebny zwierzakowi na odnalezienie się w nowym otoczeniu.

Szczeniaki uwielbiają spędzać wolny czas na zabawie Szczeniaki uwielbiają spędzać wolny czas na zabawie Źródło: Shutterstock

Najważniejsze jest zapewnienie psu poczucia bezpieczeństwa i odpowiednie przygotowanie mieszkania na jego przybycie. Warto zaopatrzyć się nie tylko w miseczki na wodę i pokarm, ale także zabawki czy legowisko, w którym nasz pupil będzie mógł odpoczywać. Dobrym pomysłem będzie też zakup akcesoriów ułatwiających pielęgnację sierści oraz gryzaków, gdyż zwłaszcza szczeniaki uwielbiają sprawdzać możliwości swojego uzębienia. Oczywiście inne niezbędne przedmioty to smycz i obroża. Warto zastanowić się także nad zakupem transportera zwłaszcza, jeśli nasz podopieczny źle znosi podróże w samochodzie i nie potrafi usiedzieć na miejscu. Ważnym gadżetem jest również adresówka przypinana najczęściej do obroży. Ułatwia ona odnalezienie czworonoga, w przypadku jego zaginięcia. Ponadto coraz więcej osób mieszkających w Polsce decyduje się na zaczipowanie psa i takie rozwiązanie jest rekomendowane każdej osobie nabywającej szczeniaka.

Po przywiezieniu czworonoga do mieszkania, powinniśmy pozwolić mu samemu rozejrzeć się po pokojach i odwiedzić wszystkie kąty i miejsca, które go zainteresują. Nie należy zmuszać zestresowanego zwierzaka do zapoznawania się z domownikami czy innymi czworonogami na siłę. Powinniśmy natomiast obserwować, jak zachowuje się nasz nowy pies i odpowiednio wpływać na niego tak, aby czuł się możliwie najbardziej komfortowo. Należy także interweniować, jeśli zauważymy jakiekolwiek przejawy lęku czy agresji u zdezorientowanego czworonoga lub pozostałych zwierząt mieszkających z nami w domu. Oczywiście powoli, ale systematycznie trzeba przyzwyczajać nowego domownika do zasad panujących w naszym mieszkaniu. Ponadto w momencie gdy zauważymy, że pozwala sobie na zbyt wiele, powinniśmy go delikatnie temperować. Czasami w takich sytuacjach pies może reagować stresem i zacząć szczekać, ale nie jest to powód do pozwalania na wszystko naszemu podopiecznemu. Przykładowo musimy zawsze zabraniać mu bawienia się zabawkami należącymi do dzieci lub wskakiwania na stół czy chodzenia po meblach zwłaszcza po powrocie ze spaceru, gdy ma brudne łapy. Oczywiście jeśli adoptowaliśmy szczeniaka, musimy też przyzwyczaić go do załatwiania swoich potrzeb w określonym miejscu lub na spacerze. Ponadto trzeba pamiętać o nagradzaniu naszego pupila za każde prawidłowe zachowanie i przestrzeganie podstawowych zasad, których od niego wymagamy. Posłuszeństwo czworonoga jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym bezpośrednio na nasze relacje z psem oraz samopoczucie zwierzaka. Nie możemy zgadzać się na wszystko, czego zapragnie nasz ulubieniec, gdyż w ten sposób ciężko nam będzie z czasem cokolwiek od niego wyegzekwować. Dlatego najlepiej znaleźć złoty środek i kontrolować psa tylko wtedy, gdy rażąco łamie ustalone przez nas zasady.

Każde zwierzę ma nieco inną osobowość i reaguje na określone warunki i otoczenie w charakterystyczny dla siebie sposób. Dlatego nie da się jednoznacznie określić, ile czasu zajmie mu przystosowanie się do mieszkania w nowym domu. W dużej mierze zależy to od nastawienia domowników i innych zwierząt do nowego czworonoga. Niemniej jako opiekunowie i osoby odpowiedzialne za psa, powinniśmy starać się maksymalnie ułatwić naszemu pupilowi odnalezienie się w nowym otoczeniu.

Zobacz też artykuł jak karmić szczenięta żeby były zdrowe.

Źródło: Mother Nature Network