Jak podać tabletkę kotu?

Podawanie tabletek naszym futrzastym pupilom zazwyczaj nie kojarzy się dobrze ani im, ani nam. Na szczęście podawanie medykamentów wcale nie musi być bolesnym przeżyciem. Z odpowiednim podejściem cały proces będzie łatwiejszy do przełknięcia.

Źródło: takacsi75 / Foter / CC BY

Najprostszym rozwiązaniem jest podanie pigułki ukrytej w jedzeniu. Należy jednak pamiętać, aby zapytać weterynarza, czy przy danej kuracji, w której stosujemy lekarstwa w tabletkach, możemy również podawać określony pokarm, w którym ukryjemy tabletkę.

Mimo to niektóre koty potrafią zjeść to co chcą i lubią, a pigułkę wypluć, bądź w ogóle jej nie jeść. W takim wypadku możemy rozkruszyć ją i zmieszać z jedzeniem. Tutaj również trzeba pamiętać, aby zapytać lekarza weterynarii, czy daną pigułkę możemy rozkruszać.

Jeżeli kot nie chce zjeść lekarstwa sam, trzeba będzie mu ją odpowiednio podać z ręki. Pigułki możemy rozkruszyć i zmieszać z wodą lub olejem z tuńczyka z puszki. Taką mieszaninę aplikujemy do pyszczka kota (z bocznej strony) za pomocą strzykawki.

W przypadku, gdy tabletka nie może być rozkruszona zastosować musimy inne metody, które wiążą się z przytrzymywaniem kota. Kota najlepiej przytrzymywać na stabilnej, nie śliskiej powierzchni, przodem do nas. Należy delikatnie chwycić przednie łapy powyżej stawów i delikatnie naprzeć w stronę kota. Kiedy kot jest odpowiednio przytrzymany, jedną ręką należy położyć dłoń na głowie kota i rozciągnąć palec wskazujący i kciuk po obu stronach szczęki zwierzęcia. Następnie delikatnie odchylić głowę. Następnym krokiem jest uchylenie szczęki kota i umiejscowienie pigułki najdalej na języku jak się da. Gdy pigułka jest już umieszczona, trzeba przytrzymać szczękę przez kilka sekund, żeby zwierzę połknęło tabletkę. Gdy kot zaczyna się oblizywać, to znak, że połknął tabletkę.

Jeśli zamierza się podawać pigułki często, zaleca się nauczyć kota odpowiednich zachowań i przyzwyczaić go do tego, aby uniknąć niepotrzebnego strachu i stresu.