Jak obchodzić się z psim pazurem, czyli psi pedicure

Pazur pazurowi nierówny. U jednego psiaka szybciej się ściera, ale i szybciej rośnie. U innego - nie bardzo ma okazję się wycierać i trzeba go przycinać. Jak to jest z psim pazurem? Poznaj kilka faktów na temat pazura i pedicure.

Źródło: Pixabay

Ile pies ma pazurów i dlaczego są ważne?

Ile jest pazurów? To zależy. Niektóre psy mają ich 18 (po 5 z przodu i po 4 z tyłu), a inne 22. Przednie łapy zaopatrzone są w 5 pazurów każda. Tylne natomiast mogą mieć dodatkowe pazury, tzw. wilcze. Niektóre psy mają po jednym takim pazurze, a inne nawet po dwa, co daje sześć pazurów. W zależności od rasy i tego, czy pies jeździ na wystawy, nadprogramowe pazury zostawia się albo wycina. Wilcze pazury nie spełniają żadnej funkcji i nie dotykają nawet ziemi, są jedynie pozostałością po wilczych przodkach.

Pazury potrzebne są psom do chwytania i przytrzymywania pożywienia, pomagają też utrzymać przyczepność do podłoża. Psy, w przeciwieństwie do kotów, nie mają możliwości chowania pazurów. Dlatego ważne jest, by nie były one za długie.

Jak często obcinać i dlaczego?

Częstość obcinanie pazurów uzależniona jest od psa - jego wielkości, rasy, tego jakie jest podłoże na którym najczęściej przebywa. Psy które często biegają po czymś twardym, tak jak kamień, beton czy kostka brukowa, w naturalny sposób ścierają swoje pazury. Jeśli jednak pies biega głównie po miękkiej nawierzchni - trawa, leśna ściółka albo większość czasu spędza w mieszkaniu - jego pazury nie będą się tak mocno ścierać. Gdy pazury są odpowiedniej długości, pod psie łapy można bez problemu wsunąć kartkę papieru.
Nie dbanie o stan łap i pazurów pupila może mieć poważne konsekwencje. Pies może odczuwać ból przy chodzeniu i zmusza go to do wyginania palców. Natomiast nieobcinany wilczy pazur może zawijać się i boleśnie wbijać w ciało.

Czym obcinać psie pazury?

Nie powinno się do tego celu używać własnej obcinaczki ani cążek. Psie paznokcie są znacznie twardsze i mają inny kształt. Można wybrać w sklepach zoologicznych specjalne gilotynki lub obcinacze. Niektóre z nich mają elektroniczny system wykrywania, w którym miejscu można obciąć pazurek. Każdy rodzaj obcinacza trzeba dopasować do wielkości psa. W doborze może wspomóc poradą lekarz weterynarii. Dobrze dopasowany obcinak ułatwia higienę psa i może oszczędzić mu nieprzyjemnych doświadczeń.

Jak obcinać psie pazury?

Najłatwiej obcina się jasne pazury, ponieważ dokładnie widać przez nie wrażliwy, ukrwiony rdzeń - miazgę paznokciową. Nieco trudniej ma się sprawa z ciemnymi pazurami, tutaj wymagane jest wyczucie i trochę wiedzy. Ciemne pazury nie mogą być obcięte krócej niż poduszeczka, przy swobodnie ułożonej łapie, bez wysuwania pazurów.

Gdy pazury są długie, obcina się je co około 3-4 tygodnie o ok. 2-3 mm. Trzeba być przy tym delikatnym i ostrożnym. Zranienie będzie bolało psa znacznie bardziej, niż przy naszym obcinaniu paznokci. Bywa, że adoptowany przez ciebie pies ma traumę związaną z tym rodzajem higieny. Wtedy poproś o pomoc weterynarza albo spróbuj samodzielnie go oswoić z obcinaniem. Możesz stosować podobne metody jak przy oswajaniu psa z kagańcem (zobacz jak to się robi - TU).

Gdyby przytrafiło ci się jednak zranienie, zdezynfekuj krwawiące miejsce wodą utlenioną i proszkiem dermatol. Niektórzy specjaliści polecają też nadmanganian potasu. Dopytaj o to swojego weterynarza.