Jak nauczyć kota sztuczek

Koty są bardzo inteligentnymi zwierzętami i – podobnie jak psy – mogą nauczyć się sztuczek i reagowania na komendy takie jak „siad”, „leżeć”, czy „łapa”. Jeśli tylko są odpowiednio zmotywowane, swoimi umiejętnościami szybko zaczną zaskakiwać otoczenie.

Źródło: Shutterstock

Zacznij od wybrania kota z odpowiednim temperamentem, czyli ciekawskiego, spokojnego i reagującego na dźwięk. Ale istotne jest też wychowanie go tak, aby był towarzyski i nie bał się ludzi. Należy o to zadbać między drugim a czternastym tygodniem życia kociaka, gdy szczególnie intensywnie poznaje on świat i sprawdza, co jest bezpieczne, a co nie. Dlatego to, czego nie pozna w tym czasie, może później powodować w nim agresję lub lęk. Dobrze jest więc, aby w tym okresie miał kontakt z gośćmi, którzy przychodzą do ciebie, dziećmi, sąsiadami, innymi zwierzętami oraz doświadczył podróży samochodem i wizyt u weterynarza (warto przy tym nagradzać kota za takie nowe przeżycia, np. przysmakiem lub pieszczotami – dzięki temu chętniej będzie uczestniczył w kolejnych). Liczne doświadczenia zdobyte w pierwszych tygodniach życia sprawią również, że kot będzie śmielszy i pewniejszy siebie, a przez to nam będzie łatwiej go nauczyć sztuczek i nakłonić do wykonywania ich przed innymi osobami.

Przy samej nauce najważniejsze jest odpowiednie zmotywowanie mruczka, tak aby wiedział, że warto się wysilić. Dlatego nawet gdy ma dopiero kilka tygodni, należy nagradzać go, gdy wykonuje polecenia – może to być smakołyk, zabawa, pieszczoty lub chociaż entuzjastyczna pochwała. A jeśli kociak nie chce reaguje na polecenia, zignorujmy to i pod żadnym pozorem go nie karzmy. Kara niszczy więź, bez której ciężko będzie zmobilizować go do nauki.

Jakie triki wybrać na początek? Warto spróbować łapania przedmiotu, który trzymamy w dłoni lub który leży swobodnie. To ułatwi późniejszą naukę wskakiwania na wskazany obiekt – krzesło, półkę lub drapak z budką. Spróbuj także komend „siad” lub „leżeć”. Gdy nauka przychodzi z trudem, najpierw nagradzaj kota, gdy z własnej inicjatywy, bez polecenia, wykona daną czynność. Potem połącz to z odpowiednimi poleceniami. Jeśli nie zapomnisz o nagradzaniu, kot powinien zacząć właściwie reagować na polecenia. Wtedy możesz stopniowo zachęcać go do prezentowania umiejętności przed innymi osobami.