Jak możemy pomóc zwierzętom przetrwać Sylwestra?

Zmysł słuchu u psów i kotów jest bardzo czuły, głośne dźwięki mogą być dla nich przerażające a nawet bolesne, poza tym huk fajerwerków pojawia się nagle, bez żadnego ostrzeżenia. Dlatego wiele zwierząt w okresie Sylwestra odczuwa paniczny lęk.   

Źródło: eliduke / Foter / CC BY-SA

Najczęstsze objawy stresu u zwierząt obserwowane w Sylwestra:

- drżenie, chodzenie w kółko 
- wokalizacja – szczekanie, skomlenie
- „przyklejanie się” do właścicieli
- bieganie w popłochu, próby ucieczki
- wciskanie się pod meble
- załatwianie się w domu
- zianie, ślinotok
- rozszerzone źrenice
- ukrywanie się (przede wszystkim u kotów)

Jak możemy ograniczyć stres u zwierzęcia w Sylwestra?

Warto podać zwierzęciu preparat, który łagodzi lęk i ogranicza skutki stresu, na przykład produkt polskiej firmy ScanVet, posiadający naturalne właściwości uspokajające. Zawiera on L-tryptofan, L-teaninę i biopeptydy mleka, substancje o udowodnionym działaniu przeciwlękowym i ograniczającymi skutki stresu. Podawanie produktu należy rozpocząć 1-2 tygodnie przed Sylwestrem. Dodatkowo wieczorem w Sylwestra należy podać zwierzęciu podwójną porcję Relaxer. Jeśli pies ma silną fobię może być konieczne dodatkowo podanie leku przeciwlękowego, przepisanego przez lekarza weterynarii. Nie należy stosować żadnych leków uspokajających na własną rękę.

 

Bezpieczeństwo – pies w panice może być nieprzewidywalny i zrobić sobie krzywdę. Zapewnijmy bezpieczne i ciche miejsce dla psa. Jeśli lubi chować się pod łóżko, pozwólmy mu na to. Kilka dni przed Sylwestrem należy wyprowadzać psa tylko na smyczy, zdarzają się petardy puszczane dużo wcześniej a spanikowany pies może uciekać na oślep. W Sylwestra nie wyprowadzajmy psa na spacer wieczorem, gdy jest już duże ryzyko narażenia na dźwięki petard. Psy podwórzowe powinny spędzić Sylwestra w domu, a nie na zewnątrz.

Stłumienie dźwięków – trzeba zamknąć okna, zasunąć zasłony, można włączyć muzykę lub telewizor, to przynajmniej częściowo ograniczy hałas z zewnątrz.

Towarzystwo – nie zostawiajmy zwierzaka samego w domu w Sylwestra, będzie on się czuł bezpieczniej razem z opiekunem. Można spróbować zająć pupila zabawą lub podać smakowity gryzak.

Nie potęgujmy lęku – jeśli pies się boi absolutnie nie wolno go karać. Jednak nie reagujmy na jego lękowe reakcje nadmierną troską. Jeśli pies się boi i szuka wsparcia pokażmy mu swoim zachowaniem, że wszystko jest w porządku. Nie reagujmy na wybuchy petard, bądźmy pewni siebie, zwracajmy się do psa w zwykły sposób, można go głaskać czy poklepać jak zwykle. Okażmy mu wsparcie, jeśli pies chce być blisko nas np. na kanapie pozwólmy mu na to, będzie się czuł bezpieczniej w naszym towarzystwie.


W Sylwestra trzeba zadbać także o koty.

Jeśli kot jest wychodzący, upewnijmy się żeby spędził Sylwestra w domu, dokładnie zablokujmy wszystkie drogi wyjścia na zewnątrz. Koty zwykle spędzają tę noc schowane w ulubionej skrytce, ale one także przeżywają silny stres. Nie należy kota wyciągać z kryjówki, ale można złagodzić stres dzięki specjalnym preparatom. Polecane jest podawanie kilka dni przed Sylwestrem produktu Relaxer, dodatkowo podwójną porcję można podać w wieczór sylwestrowy. Te produkty w naturalny sposób ograniczają odczuwanie lęku i sprawią, że sylwestrowa noc będzie mniej stresująca dla Twojego pupila.


Terapia behawioralna przy fobii dźwiękowej.

Lęki i fobie u zwierząt można złagodzić stosując terapię pod okiem specjalisty. Terapię rozpoczyna się w okresie, gdy nie prowadzi się pokazów sztucznych ogni. Polega ona na odwrażliwianiu zwierzaka na głośne dźwięki, wprowadza się także przeciwwarunkowanie. Taka terapia jest długotrwała, ale skuteczna. Specjalista zwykle zaleca odtwarzanie specjalnych nagrań fajerwerków o takim natężeniu dźwięku, który nie wywołuje żadnych objawów stresu u zwierzęcia. W czasie kolejnych sesji w zależności od reakcji zwierzęcia zwiększa się nieznacznie natężenie dźwięków, podczas sesji można podawać psu smakołyki, bawić się ulubioną zabawką itp tak żeby skojarzyć dźwięki z czymś przyjemnym. W trakcie terapii korzystne jest podawanie zwierzęciu preparatu Relaxer, który łagodzi odczuwanie lęku, sprzyja uzyskaniu dobrego nastroju i może poprawiać efekty terapii behawioralnej.

Najlepiej jeśli pies przyzwyczaja się do głośnych dźwięków już w okresie socjalizacji, czyli już od wieku szczenięcego. Przyzwyczajanie prowadzi się w kontrolowany sposób i w przyjaznych warunkach, pozwala to uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.