Jak dbać o higienę psa latem?

Nawet najwięksi miłośnicy psów, którzy nie wyobrażają sobie życia bez widoku merdających ogonów, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jaki bałagan mogą wyrządzić im ich ulubieńcy... Problem zaczyna być ciężki zwłaszcza wiosną i latem, kiedy nasze czworonogi zaczynają aktywnie korzystać z darów natury. Oto proste rady, które pomogą ci w utrzymaniu codziennej higieny twojego czworonożnego przyjaciela

Jak dbać o higienę naszego pupila? Jak dbać o higienę naszego pupila? Źródło: boredpanda.com

Gdy pies niszczy trawnik 

Psie odchody mogą zupełnie zniszczyć nasz idealny trawnik. Co prawda w sklepach znajdziemy środki, które zniechęcają psy do korzystania z trawnika w tym właśnie celu, jednak ich skuteczność jest ograniczona. Najlepiej więc wyznaczyć naszemu ulubieńcowi specjalny teren w ogrodzie, na którym może przebywać, nie szkodząc przy tym roślinom.

Gdy pies podróżuje z tobą samochodem

Problem zaczyna się właśnie teraz, gdy zabieramy naszych czworonożnych przyjaciół na wakacje. Ale co zrobić z niemiłym zapachem, który zostawia za sobą pies? To naprawdę proste! Odkurzajmy regularnie nasz samochód zwykłym domowym odkurzaczem lub specjalnym miniodkurzaczem. 

Gdy pies kocha się bawić

Twój pupil uwielbia swoje zabawki? To dobrze, nie zabieraj mu tej przyjemności, ale pamiętaj, że to właśnie na nich uwielbiają osadzać się groźne bakterie.  Miękkie przytulanki regularnie pierz razem z ubraniami, a twarde myj przy pomocy gorącej wody - możesz użyć do tego nawet zmywarki (nastaw ją na niską temperaturę mycia).

Gdy pies kocha spacery

Twój przyjaciele nie wyobraża sobie spaceru bez kąpieli w kałuży i błocie? No cóż, taka psia natura. Zamiast na nią narzekać, wprowadź nowy zwyczaj czyszczenia psa przed wejściem do mieszkania. Jak to zrobić? Nie ruszaj się bez mokrych chusteczek i zwykłej szmatki. Gdy tylko zobaczysz błoto na poduszkach twojego pupila czy na sierści,  usuń je nim zaschnie. Później będzie już tylko łatwiej. 

Zadbaj o sierść

Każdy pies - nawet taki, który ma sierść minimalnej długości, potrzebuje regularnego czesania. Dzięki szczotkowaniu pozbywamy się kołtunów, usuwamy martwe włosy, brud, gałązki czy rzepy. Szczotkowanie pozwala uniknąć przykrego zapachu oraz nadaje sierści piękny połysk. Koniecznie więc zaopatrzmy się więc w szczotkę lub rękawicę dla naszego pupila.

Nie zapominaj o miskach

Dokładnie umyj miski psa. Używajmy do tego specjalnej szmatki, która będzie przeznaczona tylko do mycia misek psa. Nigdy nie myjmy pojemników w zlewie w kuchni. Najlepiej to zrobić w łazience, a potem zdezynfekować umywalkę. 

Czyste legowisko

Szczególnie dbajmy o miejsce spania naszego pupila. To właśnie tutaj gromadzi się najwięcej bakterii i pcheł. Odkurzajmy je tak często jak to tylko możemy, czyśćmy także na mokro przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonego płynu. Jeśli legowisko jest z materiału, pierzmy je regularnie np. w szamponie antybakteryjnym dla psa.