Idealne dziecko dla psa

Pies zwykle szybko staje się najlepszym przyjacielem dziecka. Jeśli jednak pojawi się w domu zbyt wcześnie, wraz z nim mogą pojawić się kłopoty, a jeśli zabraknie nam wyobraźni, to przygarnięcie go może skończyć się nawet tragedią.

Źródło: popularnie.pl

Eksperci niemal zgodnie twierdzą, że dziecko jest gotowe na codzienne obcowanie z psem, dopiero gdy ma około ośmiu lat, ponieważ wcześniej zwykle jest zbyt niedoświadczone i nieodpowiedzialne, aby sprostać wyzwaniom, jakie niesie za sobą życie z czworonożnym przyjacielem. Jednak to, czy jest już na nie gotowe, możemy stwierdzić między innymi obserwując jego codzienne przyzwyczajenia i zachowania oraz, gdy pies pojawi się już w domu, dbając o bezpieczeństwo jego i zwierzęcia.

Co więc powinno charakteryzować idealne dziecko dla psa?

Higiena

Jednym z podstawowych nawyków, jakie dziecko powinno mieć wyrobione zanim pies pojawi się w domu, jest poczucie higieny. Chodzi tu głównie o mycie rąk po zabawie, po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem. Bez tego nietrudno będzie o choroby, którymi maluch może zarazić się od pupila, a także o infekcje skórne, czy zatrucia pokarmowe. Dlatego od pierwszego dnia, gdy pies pojawi się w domu, należy uczyć dziecko, że po zabawie z nim, czy zmienianiu mu wody powinno umyć ręce.

Ci, którzy zdecydowali się wziąć pod swój dach psa, gdy ich dzieci były jeszcze bardzo małe, zwracają też uwagę na fakt, że często nie mają też poczucia, że coś, co je lub pije zwierzę, nie nadaje się dla ludzi. Dlatego zdarza się, że ciekawskie maluchy próbują karmy lub wody z psiej miski. Oprócz ryzyka związanego z możliwością połknięcia w ten sposób niezliczonej liczby bakterii i wirusów, istnieje też spore zagrożenie udławienia się kawałkiem suchej karmy. Jeśli więc pies pojawia się w domu, w którym jest niemowlak, miski czworonoga powinny znaleźć się w miejscu niedostępnym dla malucha.

Nie można tutaj zapomnieć także o przestrzeganiu kalendarza szczepień i dziecka, i psa, oraz o regularnych wizytach u lekarza i weterynarza.

Cierpliwość

Nasz maluch powinien też być w miarę cierpliwy – przynajmniej na tyle, aby móc uczestniczyć w szkoleniu psa. Jeśli korzystamy z usług profesjonalnego trenera, dobrze zabrać ze sobą malucha, aby w ten sposób tak sam uczył się, jak postępować z nowym przyjacielem, jak i stawał się dla psa autorytetem.

Warto uczyć psa posłuszeństwa razem z dzieckiem. Oboje na tym skorzystają. Źródło: Shutterstock

Rozwaga
Badania przeprowadzone kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych pokazały, że grupą dzieci szczególnie zagrożoną atakiem psa są maluchy mające około 12 miesięcy. One nieświadomie drażnią czworonoga – np. ciągnąc go za ogon lub przeszkadzając mu podczas jedzenia – a ten, zdenerwowany, gryzie je powodując często groźne obrażenia. Prawdopodobnie ma tu znaczenie także fakt, że psy mają instynkt stadny i gdy pojawia się w ich stadzie niemowlę, uważają je za niższe w hierarchii i atakując, próbują je sobie podporządkować.

Te same badania pokazały także, że chłopcy w wieku od pięciu do dziewięciu lat także często padają ofiarą ataku czworonoga, ale oni – najczęściej podczas zabawy – świadomie próbują wzbudzać w nim agresję. Konieczne jest więc uświadomienie dziecka, jakie zachowania mogą wzbudzać w jego przyjacielu agresję i czym może to skutkować. Musi mieć świadomość, że żywy pies, to nie bohater kreskówki i tak samo jak człowiek odczuwa ból, złość, czy strach. Maluchy nie powinny także być pozostawiane z psem bez opieki dorosłego – nawet jeśli oboje sprawiają wrażenie spokojnych i ułożonych.

Obowiązkowość
To, czy dziecko będzie mieć poczucie obowiązku dbania o psa, zależy od rodziców. Ważnym jest przy tym, aby wyznaczając dziecku zadania, pamiętali ile ono ma lat i dopasowywali je do jego wieku. I tak, przedszkolak może np. pod okiem dorosłej osoby nasypywać psu karmę lub zmieniać wodę, ale raczej nie będzie sam pamiętał, że powinien to robić regularnie. Starsze dziecko może wykonywać już nieco trudniejsze zadania, a gdy osiągnie mniej-więcej 10 lat, możemy wymagać od niego, aby samo pamiętało o nich. Ale – i to chyba jest najważniejsze – dzieci są tylko dziećmi i tak naprawdę to na dorosłych ciąży odpowiedzialność za to, aby pupil był najedzony i zadbany.

REKOMENDOWANE PRODUKTY
Źródło: http://www.butik.zpazurem.pl/domek-villa-beachhouse
 
Źródło: http://www.butik.zpazurem.pl/legowisko-scott-blue
 
Źródło: http://www.butik.zpazurem.pl/fotel-rozne-kolory