Hotel czy petsitter?

Czy zostawić psa pod opieką petsittera, czy też może w dobrym hotelu dla zwierząt? To pytanie zadaje sobie prawie każdy opiekun czworonoga, który nie ma z kim zostawić psa, a musi wyjechać. Choć na podejmowanie tej decyzji ma wpływ kilka czynników - długość planowanego wyjazdu, wiek i stan zdrowia psa, kwestie ekonomiczne - najważniejszym kryterium powinno być dla nas dobre samopoczucie i bezpieczeństwo zwierzęcia podczas naszej nieobecności.

Źródło: Shutterstock

Jeżeli nasz pies jest zrównoważony, nie ma większych problemów behawioralnych i łatwo odnajduje się w towarzystwie innych ludzi i ich psów, możemy pomyśleć o znalezieniu  dla niego dobrego hotelu. Pamiętajmy, że najlepszym wyborem będą hotele domowe lub hotele z boksami i terenem do wspólnych zabaw. Hotelik domowy da nam pewność, że  pies będzie stale przebywał w towarzystwie człowieka (i  ewentualnie innych psów) oraz że nie będzie sam, gdy przestraszy się burzy lub będzie przeżywał rozłąkę z właścicielem. Hotele z boksami i terenem zielonym zagwarantują zaś bezpieczne i ciekawe miejsce zabaw z innymi czworonożnymi lokatorami pod okiem tymczasowego opiekuna.

Oczywiście zasady działania hoteli są różne i spotkać możemy zarówno domowe, których pokoje przerobione zostały na boksy, jak i placówki z boksami w pawilonach usytuowanych koło domu właściciela hotelu, które umożliwiają mu 24 godzinną opiekę nad zwierzętami. O to wszystko jednak musimy się już dopytać. Bez względu na to, jaki profil hotelu wybierzemy, dobrze jest wybrać renomowany lub polecony nam przez kogoś ośrodek, którego właściciel posiada wiedzę o psach zdobytą na specjalistycznych seminariach i popartą dużym doświadczeniem w pracy z psami. Będziemy mieć wówczas większą gwarancję, że lepiej dobierze psy, z którym nasz czworonóg na pewno się porozumie podczas zabaw i spacerów i tak zorganizuje jego kontakty z innymi zwierzętami czy ludźmi, by zapobiec ewentualnym konfliktom.

Pośród wielu ofert natkniemy się również na hotele wybiegowe, gdzie każdy pies ma swój indywidualny boks i prywatny, sąsiadujący z innymi wybieg. Chodź cennik tych placówek jest zazwyczaj konkurencyjny, musimy być świadomi, że zazwyczaj psy są tam pozostawione same sobie, spacery ograniczają się do dreptania psów po przydzielonych do ich kojców wybiegach, a kontakt psów z człowiekiem ma miejsce jedynie w porach karmienia. Trudno powiedzieć, by przedstawione warunki były dobre dla tak społecznych zwierząt jakimi są psy. Tym niemniej zdarza się tak, że mamy psa, którego pozostawienie z obcą, niedoświadczoną w pracy z psami osobą może być potencjalnie ryzykowne, gdyż pies z różnych przyczyn przejawia zachowania agresywne. Czasami, jeśli pies szczególnie duży, trudno jest również znaleźć petsittera, który podjąłby się opieki nad zwierzęciem, a ze wspomnianych już względów nie możemy oddać go pod opiekę rodzinie czy znajomym. Oczywiście najlepszą i najbezpieczniejszą jest nie pozostawianie ich pod opieką jakiejkolwiek obcej osoby. Nawiasem mówiąc takie psy powinny jak najszybciej trafić w ręce terapeuty zachowań.

Niestety życie jest życiem i czasami po prostu musimy gdzieś wyjechać a zabranie ze sobą psa może być z wielu przyczyn niemożliwe. W takich wypadkach, pozostawienie na krótki okres psa w hotelu wybiegowym może być najbezpieczniejszym - co nie znaczy najlepszym – rozwiązaniem. Oczywiście trzeba zadbać o to, by wybieg psa nie znajdował się w bliskiej odległości od boksów innych psów, jeśli nasz pies mógłby mieć z tym jakikolwiek problem.

Jeżeli zaś nasze psy nie najlepiej czują się w grupie, nie przepadają za zmianami, a w dodatku mają pozostać pod czyjąś opieką przez dość krótki czas, możemy zastanowić się nad wykwalifikowanym petsitterem, który będzie jedynie karmił i wyprowadzał naszego psa na spacery lub też po prostu zamieszka u nas podczas naszej nieobecności. Warto wiedzieć, że niektóre osoby podejmujące się takiej opieki nad psem pracują również jako trenerzy, terapeuci zachowań lub uczestniczą w wielu szkoleniach dotyczących szeroko pojętej pracy z psami, więc wypełnią czas wolny naszego czworonoga nauką sztuczek, komend lub chodzenia na luźnej smyczy czy nawet tropieniem. Choć to samo dotyczy często właścicieli psich hoteli, petsitter zajmujący się tylko jednym psem poświęci mu na pewno dużo więcej uwagi niż osoba mająca pod opieką kilka psów jednocześnie. Są również petsitterzy, którzy zgadzają się zaopiekować się psem u siebie w domu, mimo że z założenia nie prowadzą domowego hoteliku. Choć rozwiązanie to wydaje się być bardziej praktyczne, nie każdy pies będzie się czuł dobrze w podobnej sytuacji, więc decyzję o tym, gdzie będzie odbywała się opieka, musimy podjąć indywidualnie biorąc pod uwagę charakter naszego psa.

Petsittera świadczącego usługi w naszej okolicy możemy znaleźć z polecenia, korzystając z usług firm specjalizujących się w usługach opieki nad zwierzętami bądź w specjalnych serwisach internetowych zrzeszających osoby pracujące w ten właśnie sposób. Znajdziemy tam informacje o doświadczeniu  potencjalnego opiekuna, miejsca świadczenia usługi (mieszkanie opiekuna, klienta lub obydwa te miejsca do wyboru), dodatkowych kursach i szkoleniach, jakie petsitter odbył do tej pory, referencjach oraz dodatkowych usługach jakie mógłby nam zagwarantować (tropienie, grooming, nauka komend, etc.).

Pamiętajmy jednak, że bez względu na to, czy zdecydujemy się przekazać naszego psa pod opiekę osoby prowadzącej hotel czy indywidualnego opiekuna, który zajmie się nim w naszym lub swoim domu, bezwzględnie powinniśmy zapoznać zwierzę odpowiednio wcześniej z osobą, która się nim zajmie oraz z miejscem, w którym przyjdzie mu przebywać. Dla psów rozłąka z opiekunem zawsze jest trudna, więc im lepiej pies będzie znał hotel, jego zapachy i personel, im więcej razy spotka się ze swoim tymczasowym opiekunem, tym pewniej będzie się czuł w nietypowej sytuacji i tym lepiej nią zniesie. Troska o dobre samopoczucie psa podczas naszej nieobecności zaprocentuje i w przyszłości zwierzakowi łatwiej będzie zostać gdzieś bez nas, gdyż będzie czuł się bezpiecznie. A my spokojnie będziemy mogli wyjechać i  martwić się.