Homeopatia

Homeopatia uważana jest za alternatywną, aktywną formę leczenia, ponieważ wzmacnia naturalne siły uzdrawiające organizm. Jej twórcą jest niemiecki lekarz medycyny Samuel Hahnemann. Jako wieloletni praktyk jest autorem pierwszych publikacji na temat leczenia przy użyciu homeopatii.

Źródło: Shutterstock

Idea środków homeopatycznych wykorzystuje tezę, iż organizm jest zdolny wyleczyć się sam i w tym duchu utrzymane są dwie fundamentalne zasady działania homeopatii. Pierwsza to: „similia similibus curantur” - podobne leczy się podobnym. Zasada ta przypomina ideę szczepionki, gdzie podanie małej dawki patogenu, powoduje uodpornienie na powtórny kontakt z owym patogenem. Podobnie w homeopatii wykorzystane zostają naturalne siły obronne organizmu. Drugą zasadą jest - zasada minimalnej dawki – czyli stosujemy najmniejsze możliwe dawki środków homeopatycznych.

Do produkcji środków homeopatycznych używa się substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego. W procesie technologicznym produkcji homeopatyków najważniejszy jest proces potencjonowania roztworu. Potencja leku homeopatycznego określa stopień rozcieńczenia i dynamizacji. W praktyce oznacza to, iż preparaty homeopatyczne powstają podczas jednoczesnego rozcieńczania postaci wyjściowej surowca i energicznego wytrząsania tym roztworem. W weterynarii stosuje się najczęściej dwa rodzaje potencji: decymalną, czyli dziesiętną (zapisywaną umownie literą D) i centymalną, czyli setną (oznaczoną literą C). Homeopatia potencjonuje pojedyncze substancje (homeopatia klasyczna) lub wiele (homeopatia złożona). Praktyka pokazuje, że zdecydowanie skuteczniejsza jest terapia z wykorzystaniem homeopatii złożonej. Zarówno w Polsce jak i za granicą lekarze weterynarii oraz sami właściciele najchętniej sięgają po kompleksowe preparaty dostępne w aptekach. W rehablitacji układu ruchowego najczęściej stosuje się homeopatię, która wspomaga leczenie stanów zapalnych zarówno uogólnionych jak i miejscowych. Homeopatia doskonale wspomaga regenerację schorzeń stawów, nerwobóli, bóli reumatycznych, bóli zlokalizowanych w okolicy kręgosłupa. Używa się jej również w leczeniu uszkodzeń związanych z mięśniami, ścięgnami i więzadłami.

Homeopatia jak każda metoda alternatywna ma swoich miłośników i przeciwników. Jako, że u zwierząt nie występuje efekt placebo, możemy jednoznacznie stwierdzić, iż szeroka gama środków homeopatycznych (szczególnie złożonych) działa korzystnie na organizm i pomaga w walce z chorobą. Ważne jest aby pamiętać, że alternatywne substancje lecznicze nie powinny być docelowym środkiem leczenia, natomiast stanowią doskonałe uzupełnienie konwencjonalnej terapii.

lek.wet. Natalia Sobczak