Glosariusz Cesara

Książka Zaklinacz psów. Proste metody rozwiązywania problemów Twojego psa, która stała się światowym bestsellerem, zwiera glosariusz Cesara Millana. Autor wyjaśnia nie tylko zawiłe terminy, ale podaje również świetny klucz do porozumiewania się człowieka z psem.

Źródło: Shutterstock

1. Energia spokojnie asertywna

Pies doskonale wyczuwa twoje emocje, a najchętniej przywództwo w stadzie odda osobie silnej psychicznie, pewniej siebie, a przede wszystkim spokojnej. Zatem osoba odznaczająca się spokojnie asertywną energią jest osobą empatyczną i kontrolującą, ale nigdy agresywną.

2. Energia spokojnie posłuszna

Taka energia powinna cechować psy żyjące pod jednym dachem z ludźmi. Objawia się ona u psa zrelaksowaną postawą ciała, uszami położonymi po sobie oraz wręcz instynktowym reagowaniem na polecania człowieka. Pies z taką energią żyje w zgodzie ze swoją naturą i również dzięki temu jest wymarzonym, niesprawiającym kłopotów towarzyszem człowieka.

3. Ćwiczenia, dyscyplina i okazywanie uczuć… w takiej właśnie kolejności!

Te trzy składniki niezbędne są do wychowania szczęśliwego i zrównoważonego psa.

  • Ćwiczenia – to spacery, zabawy i szkolenie; twój pies potrzebuje zajęcia, nie zależnie jaką rasę reprezentuje.
  • Dyscyplina – jest wytyczaniem zasad i ograniczeń dla psa, bez stosowania przemocy.
  • Okazywanie uczuć – stanowi nagrodę jaką dajemy naszym psom za właściwe zachowanie, a także przyczynia się do budowania trwałej i czułej więzi pomiędzy właścicielem a jego psem.

4. Doskonalenie spaceru

Spacer dla psa jest bardzo ważny, jest nieodłącznym elementem jego natury. Trzeba wychodzić z psem przynajmniej dwa razy dziennie na 30-40 minut. Podczas spaceru pies ćwiczy zarówno umysł, jak i ciało.

5. Zasady, granice i ograniczenia

Twój pies musi wiedzieć, że ty jako przywódca stada określasz co wolno, a czego nie i to nie zależnie od miejsca (w domu czy na spacerze). Pies będzie cię słuchał, jeśli twoim zachowaniem będzie kierować energia spokojnie asertywna. Przemocą i biciem nie tylko nie osiągniesz przywódca, ale też skutecznie zrazisz do siebie psa. Nierównoważony i agresywny człowiek nigdy nie zdobędzie zaufania i szacunku psa, co najwyżej może wywołać w nim lęk lub agresję. Za takim „przywódcą” nie podąży żaden pies.

6. Problemy

Wszelkie obsesje, fobie, lęki, strach czy agresja spowodowane są zachwianą hierarchą w stadzie, najczęściej brakiem jasności, kto jest przywódcą. Niestabilność i brak konsekwencji właściciela w stosunku do psa sprawia, że ten nie uznaje jego liderowania. Nasz pies chcąc zapewnić stadu przywódcę (potrzebnego do jego przetrwania), sam obejmuje tę rolę zachowując się często (z naszego punktu widzenia) niewłaściwie i nieprzewidywalne.

7. Równowaga

Zrównoważony pies zachowuje się zgodnie ze swoją naturą, tj. charakteryzuje go energia spokojnie posłuszna. Zna swoje miejsce w stadzie i czuje się spełniony. A spełnia się fizycznie dzięki ćwiczeniom, psychicznie – dzięki zasadom i ograniczeniom oraz emocjonalnie – dzięki uczuciom i czułościom okazywanym przez właściciela.

8. Tresura psa

Szkolenie psa jest uwarunkowaniem psa na komendy tj. siad, leżeć itd.

9. Rehabilitacja psa

Rehabilitacja psa polega na przywróceniu psu z problemami równowagi psychicznej. Pozwala mu osiągnąć stan energii spokojnie posłusznej.

10. Nos, oczy, uszy… w tej kolejności.

Psy komunikują się zupełnie inaczej niż ludzie i to my musimy nauczyć się ich języka. Pozwalając psu powąchać się, zanim wejdziemy z nim w kontakt wzrokowy, czy coś powiemy, szybko zyskamy jego zaufanie.

11. Uczłowieczanie psa

Najczęstszym błędem popełnianym w wychowaniu psa jest traktowanie go jak dziecka. Najpiękniejsze zabawki, smycze, posłanka, głaskanie przez cały dzień czy też największe ogrody do biegania nie dadzą szczęścia naszemu psu! Pies do szczęścia potrzebuje regularnych ćwiczeń, zrównoważonego przywódcy i „zasłużonych” pieszczot za dobre zachowanie. Dopiero wtedy będzie spokojny i zrównoważony.

12. Trening dla ludzi.

Pamiętaj, że problemy twojego psa to nie jego wina. By móc zmienić niewłaściwe zachowanie psa, musisz pracować nad samym sobą. Musisz stać się spokojnie asertywnym przywódcą stada, by pomóc swojemu psu zmienić się na lepsze. Jesteś mu to winien, ponieważ to człowiek wpłyną na jego zachowanie i uczynił go nieznośnym dla otocznia. Psy nie rodzą się złe, to my sprawiamy, że takie się stają!

 

UWAGA! Chociaż niektóre metody stosowane przez Cesara Millana w rehabilitacji psów spotykają się z liczną krytyką w środowisku kynologicznym (ponieważ są przestarzałe, a niekiedy wręcz niedopuszczalne!), warto zapoznać się ze wszystkimi używanymi przez niego technikami i wybrać tylko te, które dla naszych psów są korzystne. Nie należy patrzeć na wszystkie stosowane przez niego metody bezkrytycznie, ponieważ w swoim postępowaniu z psami Cesar popełnia wiele błędów, co oczywiście nie znaczy, że nie ma nic ciekawego i dobrego do przekazania.
 

ŹRÓDŁA: Cesar Millan, Melissa Jo Peltier, Zaklinacz psów. Proste metody rozwiązywania problemów Twojego psa, Warszawa, 2011.