Gdy pies kaszle. Czy to coś poważnego?

Podobnie jak ludziom, psom zdarza się kaszleć. Kilka kaszlnięć to nie powód do paniki, są jednak sytuacje, gdy kaszel może być niepokojącym objawem.

Źródło: Shutterstock

Powody, dla których pies kaszle

Zasadniczo psy kaszlą z podobnych powodów, co ludzie i podobnie są leczone. Czworonóg też może złapać przeziębienie, podrażnić drogi oddechowe dymem czy dorobić się zapalenia płuc. Jako zwierzę węszące i wtykające swój pysk gdzie popadnie, jest szczególnie narażony na dostanie się do organizmu bakterii, wirusów i ciał obcych. Kaszel to pierwsza reakcja na podrażnienie dróg oddechowych i sposób żeby je oczyścić. Gdy trwa długo, jest sygnałem ostrzegawczym, że może dziać się coś złego. Na szczęście większość problemów objawiających się kaszlem jest w pełni uleczalna, zwłaszcza, gdy zamiast go ignorować, zareagujemy bez zbędnej zwłoki.

Źdźbło trawy może być niebezpieczne

Gdy pies zaczyna kasłać nagle po zabawie na spacerze (szczególnie po łące czy parku), można podejrzewać, że do jego dróg oddechowych dostało się źdźbło trawy. Kaszląc pies chce pozbyć się czegoś, co blokuje przepływ powietrza. Niby drobnostka, ale jeśli zwierzęciu nie uda się intruza wykasłać, może stać się przyczyną infekcji bakteryjnej, a nawet zapalenia płuc. Żeby do tego nie dopuścić, dobrze jest pokazać zwierzaka weterynarzowi – ten usunie przeszkodę w mniej lub bardziej inwazyjny sposób.

Infekcja

Kaszel, podobnie jak u ludzi, jest jednym z objawów infekcji. Przyczyną mogą być między innymi bakterie, wirusy lub pasożyty. Antybiotyk będzie skuteczny jedynie w walce z tymi pierwszymi, typowe przeziębienie pies musi, jak człowiek, przechorować: należy mu się dużo odpoczynku i solidne nawadnianie. Silny kaszel jest bolesny! Ulgę zwierzęciu przyniesie wilgotne powietrze, na przykład to, które zbiera się w łazience podczas brania prysznica.

Psie zapalenie krtani

W następstwie infekcji (a także przy podrażnieniu dymem papierosowym lub kurzem, czy też intensywnym szczekaniem albo szarpaniem się na smyczy) może rozwinąć się zapalenie krtani. Na co zwrócić uwagę? Problemy z krtanią zazwyczaj objawiają się zmianą w brzmieniu szczekania, głośnym oddechem (który może brzmieć jak ryczenie) i nasilającym się suchym kaszlem. Zapalenie krtani leczy się, jeśli sytuacja tego wymaga, antybiotykiem, oraz lekami przeciwzapalnymi. Bywa, że stan zapalny spowodowała alergia – wtedy trzeba zająć się łagodzeniem jej skutków. Chora krtań doceni nawilżanie, czyste powietrze i miękkie jedzenie (sucha karma może dodatkowo podrażniać).

Warto wspomnieć jeszcze o paraliżu krtani – stanie, gdy mięśnie odpowiedzialne za otwieranie i zamykanie drogi przepływającemu powietrzu przestają sprawnie działać. Dolegliwość ta spotyka najczęściej starsze psy i ona też może objawiać się kaszlem oraz płytkim, głośnym oddechem.

Jeśli nie krtań, to co?

Gdy pies kaszle, a objawów zapalenia krtani nie widać, lekarz będzie szukał przyczyny w niższych partiach układu oddechowego. Większość infekcji w jego obrębie leczy się stosunkowo prosto, czasem jednak przyczyną kaszlu są groźniejsze choroby, na przykład zapalenie płuc. Zapaleniem płuc szczególnie zagrożone są szczenięta, psy – seniorzy oraz czworonogi ze znacznie obniżoną odpornością. Kaszlem manifestować mogą się również zakażenia pasożytami, choroby serca i nowotwory płuc.

Doświadczenie lekarzy pokazuje, że czujność opiekuna bardzo się opłaca – u wielu kaszlących psów, u których poza kaszlem trudno szukać klasycznych objawów infekcji dróg oddechowych, diagnozuje się choroby, które mogły zostać niewykryte.

Kiedy reagować?

Jeśli czworonóg kaszle dłużej niż 2 tygodnie albo gdy leczony kaszel nie przechodzi lub wzmaga się, dobrze jest skonsultować się z weterynarzem.