Gdy kot za dużo pije

Zazwyczaj żeby zaspokoić pragnienie i odpowiednio nawodnić organizm kot pija małe porcje podchodząc do miski kilka razy dziennie. A co, jeśli wody ubywa zbyt szybko?

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Dużo, a może za dużo?

Koty, jako potomkowie mieszkańców pustyni, nie potrzebują dużo wody. Istnieje teoria, że znaczną ilość płynów pobierają razem z pokarmem stałym – te dzikie, polujące jedzą częściej, ale małe porcje (np. drobne gryzonie czy ptaki) i w ten sposób nawadniają się na bieżąco. Jak wygląda sprawa z kotami domowymi? Prawdopodobnie miska z wodą nie musi być uzupełniana tak często jak ta z jedzeniem (choć warto naczynie regularnie myć, a wodę wymieniać na świeżą). Jeśli jednak zwierzę zaczyna nagle pić bardzo dużo, to sygnał alarmowy, że w jego organizmie może dziać się coś złego.


Koty, jako potomkowie mieszkańców pustyni
nie potrzebują dużo wody.

Trudno wyznaczyć sztywną normę, która pozwoli zorientować się, że czworonóg pije tyle, ile powinien. Przyjmuje się, że na jedną spożytą kalorię przypada 1 ml wody, a kocie „za dużo” w przypadku przyjmowanych płynów to więcej niż kubek dziennie. To tylko orientacyjne dane, ponieważ zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu zmiennych czynników, między innymi pory roku, poziomu aktywności i rodzaju karmy. Latem bywa naprawdę gorąco, zwierzak, który się zmęczy ma większe pragnienie, a koty karmione suchymi chrupkami potrzebują więcej płynów niż te, które dostają mokrą karmę z saszetki lub puszki (karma mokra zawiera sporo wody).

O ile pies potrafi nawodnić się wypijając jednorazowo całą zawartość niemałej miski, kotu potrzeba zazwyczaj doby, żeby z naczynia ubyła ilość płynu stanowiąca 6% masy jego ciała.  Wąsaty czworonóg może opróżniać miskę z wodą szybciej, gdy jest bardzo gorąco, gdy przed chwilą intensywnie się ruszał (biegał, bawił się, polował), albo właśnie zmienił dietę. W takich wypadkach nie ma powodu do paniki – wzmożone pragnienie, gdy zdarza się w związku z wymienionymi sytuacjami, nie oznacza nic więcej niż to, że zwierzęciu bardzo chciało się pić. Warto pamiętać, że są też koty, które piją, bo lubią… być w centrum uwagi (do miski podchodzą tylko w obecności człowieka, stąd wrażenie, że piją dużo, bo ciągle na oczach opiekuna) oraz zdeklarowani wielbiciele wody bieżącej, którzy nie przepuszczą żadnemu cieknącemu kranowi. Jeśli wody z miski regularnie ubywa zbyt szybko, pora przyjrzeć się kotu uważniej.

Nadmierne pragnienie może świadczyć o poważnej chorobie?

Nadmierne pragnienie może być oznaką choroby, ale też reakcją na warunki w otoczeniu, a u zwierząt tak wrażliwych jak koty, wywołać ją mogą na przykład zmiany w codziennym rozkładzie dnia, przeprowadzka, a nawet przestawienie miski winne miejsce. Wszelkie niepokojące i nie dające się prosto wyjaśnić okolicznościami sytuacje wymagają konsultacji z weterynarzem. W grę mogą wchodzić tak poważne schorzenia jak cukrzyca, choroby nerek czy tarczycy.