Gdy kot nie widzi. 5 zasad dobrej opieki.

To może zdarzyć się każdemu kotu. Nagle lub stopniowo traci wzrok i potrzebuje szczególnej uwagi opiekuna. Jak sprawić, by jego życie było prostsze?

Źródło: Shutterstock

Gdy kot ślepnie, trzeba działać wielotorowo. Niezbędna jest pomoc weterynarza (być może proces utraty wzroku da się zatrzymać) i zminimalizowanie stresu zwierzęcia oraz zapewnienie mu bezpieczeństwa w codziennych sytuacjach. Oto zasady, którymi warto się kierować, żeby wesprzeć czworonoga, który nie widzi.

 

1. Cierpliwość

Kot, który wzrok stracił nagle, na przykład w wypadku, będzie potrzebował nawet kilku tygodni, żeby do nowych okoliczności przywyknąć. Zwierzę, u którego zmiany postępowały stopniowo (zazwyczaj efekcie choroby), na początku radzi sobie zdecydowanie lepiej, bo miało czas, żeby się do tej sytuacji przystosować krok po kroku.

2. Konsekwencja

Niewidomy kot poruszając się po domu bardziej niż kot z dobrym wzrokiem polega na swojej pamięci. Żeby mu pomóc, nie wprowadzaj w jego otoczeniu żadnych zmian. Nie przestawiaj mebli, staraj się odkładać rzeczy na miejsce (porozrzucane buty lub zabawki mogą okazać się dla czworonoga sporym problemem, gdy „nagle” pojawią się na jego drodze), to okazja do wprowadzenia reżimu porządku dla każdego domownika – wszyscy na tym skorzystają. Kocie miski, kuweta i legowisko bezwzględnie muszą mieć swoje stałe miejsce.

3. Uważność i troska

Naucz wszystkich (zwłaszcza dzieci!), żeby nie nosić kota z miejsca na miejsce. Noszenie wprowadza w jego głowie spore zamieszanie. Jeśli drogę przebędzie sam, na własnych czterech łapach, nie straci orientacji. Kot wydaje się zdezorientowany? Pomagaj mu głosem! Zachęcaj zwierzę, żeby szło za twoimi słowami, to upewni je, ze jest na dobrej drodze.

Dbaj o kocie wąsy czuciowe! To one pomagają odnaleźć się w przestrzeni, teraz – gdy na wzrok nie ma co liczyć – muszą pracować na najwyższych obrotach.

Sprawdzaj, czy kot pije tyle, ile powinien i czy korzysta z kuwety. To znaki, że radzi sobie z poruszaniem się po domu.

4. Bezpieczeństwo

Dom jest pełen potencjalnych zagrożeń. O ile kot w pełni sprawny radziłby sobie z nimi doskonale, niewidomy potrzebuje większej ochrony. Na co zwrócić uwagę?

- kominek (zabezpieczenie, którego zwierzę nie pokona)

- toaleta (zawsze opuszczona klapa)

- ostre krawędzie na wysokości głowy zwierzęcia (usunięte lub zakryte, np. zabezpieczeniami, jakich używa się przy małych dzieciach)

- strome schody, ażurowe balkony (zablokowanie swobodnego dostępu)

Zadbaj też o bezpieczeństwo zwierzaka poza domem:

- spacer? tylko w zabezpieczonym ze wszystkich stron gęstą siatką ogródku albo na smyczy

- identyfikator w razie zgubienia pomoże odprowadzić kota pod właściwy adres (adresówka z podstawowymi danymi to minimum, cenna będzie umieszczona tam informacja, że czworonóg jest niewidomy)

5.  Sprytne triki

Dbaj o te zmysły kota, które muszą przejąć funkcje, jakie pełnił wzrok. Słuch ćwiczą wszelkie zabawki wydające dźwięki. Piszcząca myszka czy piłka z dzwoneczkami to standard, zaskocz kota delikatnie szeleszczącą kulką z papieru.

Węch pobudza kocimiętka i wszelkie przedmioty nią wypełnione. Zapach kocimiętki naprowadzi kota na właściwy kurs, możesz użyć jej jako zapachowego drogowskazu. Co więcej możesz zrobić? Podgrzewaj kocie jedzenie, ciepłe pachnie bardziej intensywnie.

 

 

 

Korzystałam z www.petplace.com