Dziesięć roślin bezpiecznych dla kota

Mnóstwo właścicieli kotów uwielbia hodować rośliny bez względu na to czy ma do dyspozycji tylko balkon lub taras czy duży ogród. Warto więc dowiedzieć się, które z popularnych roślin i ziół możemy posadzić bez obaw o zdrowie i samopoczucie naszego mruczka.

Nie wszystkie rośliny są bezpieczne dla kotów Nie wszystkie rośliny są bezpieczne dla kotów Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Jednym z najpopularniejszych ziół całkowicie bezpiecznych dla kota jest bazylia. Ta roślina hodowana jest od ponad pięciu tysięcy lat i przybyła do Europy z Indii. Stosowana jest głównie jako przyprawa, ale ma także właściwości lecznicze. Poprawia trawienie i samopoczucie dlatego bywa wykorzystywana do leczenia osób zestresowanych, które mają problemy żołądkowe spowodowane szybkim tempem życia. Dodatkowo docenia się jej oddziaływanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Szczególną popularnością cieszy się w Indiach, gdzie wykorzystuje się ją w medycynie naturalnej do leczenia między innymi astmy i cukrzycy.

Kolejną przyjazną dla mruczków rośliną jest rumianek pospolity, który chociaż nie stanowi specjalnego przysmaku dla kotów może być spożywany przez nie w zasadzie bez ograniczeń. Jego dodatkową zaletą są liczne korzyści dla organizmu osoby, która go stosuje. Od wieków rumianek znany jest ze swoich właściwości rozkurczowych, przeciwzapalnych i uspokajających. Obecnie stosuje się go także w kosmetyce do leczenia podrażnionej np. przez nadmierne działanie promieni słonecznych i wysuszonej skóry. Na koniec drobna, ale niezwykle istotna uwaga. Podobnie wyglądający do rumianku pospolitego rumian rzymski jest szkodliwy i toksyczny dla kotów.

Kolendra siewna to następna roślina, którą mogą spożywać koty, chociaż najczęściej tego nie robią. Od starożytności stosowana jako przyprawa w kuchniach wielu narodów, z czasem zaczęła być używana także w celach medycznych. W Iranie docenia się jej właściwości uspokajające oraz stosuje na bezsenność. Z kolei w Indiach dostrzeżono moczopędne oddziaływanie kolendry oraz jej korzystny wpływ na trawienie. Niestety u niektórych ludzi roślina może wywoływać reakcję uczuleniową. Należy wówczas zaprzestać jej stosowania. Nie dotyczy to na szczęście na ogół kotów.


Polecamy: Dlaczego rude koty to przeważnie samce?


W ogródku, w którym przebywa kot możemy także bez obaw posadzić koper ogrodowy. Podobnie jak większość opisanych roślin, niezwykle popularny w Polsce koperek znany był już w świecie starożytnym wśród osób mieszkających w basenie Morza Śródziemnego. Jego ślady odnaleziono między innymi w grobowcu egipskiego faraona Amenhotepa II. W przeszłości w pewnych okresach historycznych uchodził za towar luksusowy. Obecnie jest powszechnie stosowany w charakterze przyprawy kulinarnej, ale ma także korzystny wpływ na trawienie i lekko obniża ciśnienie krwi. Stosuje się go także jako środek zapobiegający bólom głowy i poprawiający apetyt.

W gronie roślin bezpiecznych dla mruczków znalazła się także pietruszka zwyczajna, która obecnie jest jednym z najbardziej popularnych warzyw w kuchniach większości krajów europejskich. Nie każdy wie, że pietruszka posiada także szereg właściwości leczniczych, gdyż jest źródłem wielu przeciwutleniaczy, czyli substancji korzystnie wpływających na odporność organizmu takich jak: luteolina, kwas foliowy, witamina C i witamina A. Pomimo wielu zalet pietruszki nie powinny spożywać kobiety w ciąży.

Jeśli chodzi o kwiaty, żadnej szkody naszemu mruczkowi nie wyrządzi chaber bławatek, a z pewnością będzie wspaniale prezentował się w przydomowym ogrodzie. Oprócz walorów ozdobnych tą ciekawą roślinę można stosować w celach leczniczych. Chaber bławatek pomaga w zapaleniu spojówek, chorobach nerek oraz niewydolności krążenia. Czasami dodaje się go szamponów do włosów przeznaczonych dla osób cierpiących na łupież. Niektórzy dermatolodzy polecają także tę roślinę do stosowania w przypadku owrzodzeń i ran na skórze. Ponadto chaber bławatek jest w wielu krajach symbolem walki ze stwardnieniem zanikowym bocznym.

W ogrodach, po których buszują koty, można bez obaw posadzić rośliny z rodziny niecierpkowatych, które nie są zbyt popularne w Polsce, ale w wielu krajach można je zobaczyć w prawie każdym ogrodzie. Nad Wisłą dwie najczęściej hodowane odmiany tej rośliny to pochodzący z Nowej Gwinei niecierpek nowogwinejski oraz charakterystyczny dla państw południowej Azji niecierpek balsamina.

Kwiatami, które wspaniale ozdobią każdy balkon, pergolę czy taras i nie wyrządzą żadnej szkody kotu, są petunie. Dostępne w ponad trzydziestu odmianach. W Polsce największą popularnością cieszy się petunia ogrodowa. Jej największymi zaletami są atrakcyjny wygląd oraz bardzo długi okres kwitnienia. Dodatkowo petunie są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, co sprawia, że potrafią przetrwać nawet gwałtowne zmiany pogody.

Właścicielom mruczków polecane są także cynie należące do rodziny astrowatych. Ich kwiaty oprócz kotów przyciągają także motyle, kolibry i inne kolorowe ptaki. Cynie pochodzą z obszaru Ameryki Północnej i Środkowej, ale wiele z nich doskonale nadaje się także do polskiego klimatu. Niektóre odmiany są nawet odporne na przymrozki. Nazwa tych wspaniałych kwiatów pochodzi od nazwiska znanego niemieckiego botanika Johanna Gottfrieda Zinna.

Innymi roślinami godnymi polecenia dla opiekunów kotów są begonie. Oprócz walorów estetycznych, są one doskonałym rozwiązaniem dla początkujących hodowców ze względu na stosunkowo niewygórowane wymagania. W Korei Północnej jedna z odmian tej rośliny została nazwana Kimdzongilia na cześć legendarnego przywódcy tego kraju Kim Dzong Ila.

Pełna lista roślin bezpiecznych i szkodliwych dla kotów znajduje się na stronie internetowej http://www.aspca.org/Pet-care/poison-control/plant-list-cats

 

Źródło: Catster, Aspca.org


Zobacz również: