Dziesięć przykazań, które sprawdzą się nad wodą

Wprawdzie pies jest stworzeniem lądowym, ale niektóre osobniki robią wszystko by podważyć to twierdzenie i z przyjemnością lądują w wodzie. Są psy, które od kąpieli w jeziorze czy rzece powstrzymuje dopiero tafla lodu. Pływanie sprawia im ogromną frajdę. Ale woda to żywioł, więc wymaga wyostrzenia zmysłów przede wszystkim od właściciela.

Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

Pies może pływać niemal wszędzie: w basenie, stawie, sadzawce, jeziorze, rzece, morzu, a nawet oceanie. Wszędzie tam gdzie jest woda i gdzie jest bezpiecznie. Mamy dla was kilka porad jak przygotować psiaka do pierwszego kontaktu z wodą oraz co zrobić, aby każde kolejne spotkanie z jeziorem czy rzeką było bezpieczne.

  1. Po pierwsze staraj się zapoznać psiaka z wodą najwcześniej, jak to tylko możliwe. Im jest młodszy, tym większe szanse, że polubi pływanie i uzna to za coś naturalnego. Trzeba też upewnić się, że będzie to doświadczenie pozytywne dla czworonoga. Najlepiej wybrać miejsce ciche i spokojne, ze stojącą wodą (bez fal). Najpierw trzeba zwierzakowi pozwolić zapoznać się z nowością. Niech pobawi się chwile przy brzegu i powącha nowe otoczenie. Za każdym razem kiedy wejdzie głębiej – nagradzaj go.
  2. Nigdy nie zmuszaj psa do wchodzenia do wody. Aby go zachęcić można mu rzucać piłeczkę, jednak nie dalej niż do miejsca, gdzie woda sięga psu do brzucha.
  3. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą czystą wodę do picia dla swojego pupila. Psiak, jeśli będzie musiał, napije się wody z jeziora czy rzeki, ale mogą się tam znajdować niebezpieczne pasożyty, dlatego lepiej jest podawać mu wodę zabraną z domu.
  4. Lepiej unikać głębokiej wody. Pies z łatwością wskoczy do basenu czy z pomostu do jeziora, jednak wydostanie się może stanowić dla niego problem. Nasz pupil może wtedy wpaść w panikę i nawet utonąć. Pamiętaj o tym, aby zapewnić mu łatwo dostępną rampę lub schodki, aby mógł bez problemu się wydostać. Nie zakładaj też, że twój czworonóg sam wyczuje, gdzie jest wyjście - musisz mu je wskazać przy pierwszych kilku razach.
  5. Aby psiak mniej się męczył i mógł wypływać na głębsze wody możesz go ubrać w dobrze dopasowaną psią kamizelkę ratunkową. Będzie go utrzymywała na powierzchni i sprawi, że czworonóg nie będzie musiał cały czas przebierać łapami, a co za tym idzie będzie mógł więcej czasu spędzić w wodzi. Dobrze jest wtedy użyć długiej smyczy, aby kontrolować naszego zwierzaka (aby nie odpłynął za daleko lub aby na głębokiej wodzie nie porwał go prąd). Upewnij się, że smycz nie przeszkadza mu w pływaniu (nie krępuje łap).
  6. Jeśli biwakujecie w miejscu gdzie na brzeg fale wyrzucają różne osady, martwe ryby lub skorupiaki, nie pozwalaj psu zbliżać się do nich – niektóre mogą być toksyczne!
  7. W upalny dzień sama woda do ochłody nie wystarczy. Pies musi mieć też po kąpieli zapewniony cień.
  8. Nad morzem w piasku i wodzie jest sól, która podczas kąpieli osadza się na skórze i futrze szczekającego przyjaciela. Pamiętaj, aby go wypłukać po powrocie do domu. Dzięki temu czworonóg uniknie podrażnień skóry i łap. Należy też porządnie osuszyć psu uszy. Jeśli tego nie zrobisz może się wdać infekcja.
  9. Jeśli twój pies ma założoną obroże przeciwpchelną, pamiętaj, aby ją ściągnąć przed jego wejściem do wody. Powody są dwa. Po pierwsze woda może sprawić, że obroża nie będzie działała prawidłowo (nie będzie chronić przed pchłami i kleszczami, bo składniki w niej zawarte zostaną wypłukane). Po drugie chemikalia znajdujące się na obroży po rozpuszczeniu w wodzie i przedostaniu się na skórę mogą podrażnić psa lub wywołać reakcję alergiczną.
  10. A na koniec najważniejsza rada. Nigdy nie spuszczaj psa z oka, kiedy jest w wodzie. Nawet najlepszy psi pływak może utonąć. Zwierzę może się czegoś przestraszyć i wpaść w panikę, może się zaplątać w rośliny lub rzeczy pozostawione przez nieodpowiedzialnych ludzi (sieci, żyłki wędkarskie). Pies może też spróbować zapolować na rybę, zejść pod wodę i już się nie wynurzyć. Ponadto mogą go dopaść zwykłe problemy zdrowotne, takie jak skurcz czy zasłabnięcie. Dlatego pamiętaj – zabawa psa w wodzie, tak jak w przypadku dzieci, zawsze musi odbywać się pod nadzorem opiekunów.