Dziecko i pies. Co wolno, a co jest zakazane?

„Jaki śliczny piesek!” – woła maluch i w ułamku sekundy zamyka psa w ciasnym uścisku. A pies? Albo zniesie to cierpliwie, albo nie. Ryzykować nie warto, bo nawet zwierzę znajome i określane jako lubiące dzieci, jest ciągle zwierzęciem, a tym rządzi instynkt, który czasem bierze górę nad wychowaniem. Czego powinniśmy nauczyć dzieci o kontaktach z psami?

Źródło: shutterstock

Zasada ograniczonego zaufania obowiązuje nie tylko kierowców. Dzieci trzeba uczyć od małego, że pies to nie zabawka i nie ma wgranej na stałe opcji „przyjacielski”. Jak zachować się w obecności psa, żeby wspomnienia z takiego spotkania były wyłącznie miłe?  To powinny wiedzieć nie tylko maluchy, które z psami się wychowują, ale także wszystkie inne – czworonoga mogą przecież spotkać w różnych sytuacjach: na placu zabaw, w parku, przed sklepem. Uczmy dzieci nie tylko jak unikać pogryzienia, ale też jak bawić się z psem, jak się do niego odnosić, żeby zyskać przyjaciela.

  1. Nie podchodź do psa, którego nie znasz. Nie szukaj kontaktu z psem, który jest sam, wałęsa się bez smyczy i bez opiekuna, chociażby wyglądał na smutną, potrzebująca pomocy i opieki psinkę. O spotkaniu z takim zwierzęciem powiedz dorosłemu.
  2. Gdy pies jest z opiekunem, zawsze pytaj o zgodę o pogłaskanie, zanim wyciągniesz rękę. Nawet, gdy czworonóg wydaje się przyjaźnie nastawiony – nie znasz go, a on nie zna ciebie. Zapytaj o zezwolenie także, gdy pies nie jest obcy i już niejednokrotnie bawiliście się razem. Zwierzę może być w gorszej formie, mieć zły dzień, albo bolesną – choć trudną do zauważenia - kontuzję.
  3. To, że pies jest przyjaźnie nastawiony do kogoś innego nie oznacza, że będzie równie przyjazny wobec ciebie. To, że kiedyś dał się pogłaskać nie oznacza, że i tym razem ma na głaskanie ochotę.  
  4. Gdy spotkasz psa, który zachowuje się agresywnie, spokojnie wycofaj się, odejdź w bezpieczne miejsce. Nie krzycz, nie wymachuj rękami, nie biegnij. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów.
  5. Jeśli agresywny pies idzie za tobą, zatrzymaj się i zastygnij nieruchomo. Unikaj kontaktu wzrokowego – patrzenie psu w oczy może go jeszcze bardziej zdenerwować. Naucz się osłaniać ciało: najbezpieczniej będzie zwinąć się w kłębek chroniąc brzuch, a głowę i szyję zakryć ramionami.
  6. Nie zaczepiaj psa, który śpi lub je. Psie legowisko to jego azyl, miejsce, gdzie ma prawo do świętego spokoju i musisz to prawo uszanować.
  7. Nie zmuszaj psa do zabawy. Gdy nawet rozbawiony odchodzi, znaczy to, że nie ma już ochoty się bawić. Wróci, gdy znów nabierze chęci.
  8. Nie drażnij się z psem zabierając mu zabawki lub przysmaki, udając, że chcesz go uderzyć lub kopnąć. To zachowania absolutnie zakazane.
  9. Nie ciągnij psa za ogon, uszy, nie wspinaj się i nie próbuj jeździć nawet na psie wielkim jak kucyk.
  10. Nie noś psa, nie wlecz go za sobą, nie próbuj go przebierać. Pies to nie lalka.

Nawet najmniejsze dzieci muszą wiedzieć, że pies to żywe stworzenie, nie pluszak. Ani ten spotkany na spacerze, ani taki, z którym dzielimy wspólny dom. Dzieci, w których domach są psy, mają szansę zdobyć najlepszego towarzysza zabaw, ale zanim to się stanie, czeka je długa droga. Pies nie powinien być prezentem dla dziecka, to zły pomysł. Dobrze jest jednak, żeby dzieci miały związane z domowym czworonogiem obowiązki. Pamiętajcie, aby obowiązki dostosować do wielu i umiejętności dziecka (na początku w zupełności wystarczy dbanie o to, by w misce była świeża woda) i z czasem ich zakres powiększać. Nie obarczajcie dzieci zbytnią odpowiedzialnością i zawsze miejcie na oku to, jak zwierzęciem się opiekują. Dla dobra obojga!

 

 

 

korzystałam  z www.avma.org