Dysplazja stawów biodrowych u psów

Na czym polega dysplazja stawów biodrowych i co ją powoduje? W jaki sposób leczy się psy dotknięte tą chorobą? Dziś podpowiadamy, jak radzić sobie z chorobą zwyrodnieniową psa i jak go przed nią uchronić. Czy stosowanie suplementów pomaga? Kiedy konieczna jest operacja?

Źródło: Shutterstock

Czym jest dysplazja stawów biodrowych?

Dysplazja stawów biodrowych u psów jest schorzeniem  o złożonej etiologii polegającym na nieprawidłowej budowie anatomicznej elementów tworzących staw biodrowy  (panewka miednicy, głowa i szyjka kości udowej). Zaburzenia te powodują złe funkcjonowanie stawu, co prowadzi do powstawania choroby zwyrodnieniowej w jego obrębie.

Przyczyny:

  • Dokładny mechanizm powstawania nie został w pełni poznany, ale przyjmuje się, że w 70% decydują geny, a w 30% środowisko
  • Dziedziczne uwarunkowania to pierwotne rozluźnienie tkanki łącznej i mięśniowej okolicy stawów biodrowych, nieprawidłowe ukątowanie szyjki kości udowej.
  • Czynniki środowiskowe (zewnętrzne) potęgują predyspozycje genetyczne.

Do czynników środowiskowych zaliczamy:

  • nieprawidłowe żywienie i za szybki wzrost - karma zbyt bogata w energię i zbyt dużo wapnia doprowadza do opóźnienia rozwoju więzadeł, torebek stawowych i muskulatury w stosunku do szkieletu. U młodych zwierząt więzadła i torebki stawowe są bardzo podatne na rozciąganie. Brak dostatecznego wsparcia ze strony mięśni pogłębia rozluźnienie stawu. Psy z silnie rozwiniętą muskulaturą zadu są mniej podatne na dysplazję. Psy, u których udział tkanki tłuszczowej wynosi 5-10% m.c. (psy krępe, limfatyczne, o słabo wyodrębnionych mięśniach i luźnej skórze) chorują częściej niż psy, u których udział tkanki tłuszczowej wynosi 1-2% m.c. (psy o wyraźnie zarysowanych mięśniach i przylegającej skórze)
  • przetrenowanie psa - intensywne biegi, skoki, a zwłaszcza gwałtowne ruchy przy aportowaniu doprowadzają do znacznych przeciążeń w obrębie stawów
  • urazy biodra.

Reasumując, dysplazja ma przede wszystkim podłoże genetyczne, ale również wpływ na nią mają czynniki żywieniowe, nadmierny wysiłek fizyczny, urazy oraz szybki wzrost. Szczególnie predysponowane do występowania tego schorzenia są rasy duże i olbrzymie (min.: owczarek niemiecki, rottweiler, golden retriever, labrador retriever, owczarek środkowoazjatycki, owczarek kaukaski, nowofundland, berneński pies pasterski).

Pierwsze objawy

Najczęściej pierwsze niepokojące objawy występują miedzy 3 a 12 miesiącem życia. Należą do nich: bolesność, problemy ze wstawaniem, siadaniem, kładzeniem się, wskakiwaniem do samochodu, kulawizna nasilająca się po wysiłku  i po odpoczynku, sztywność chodu, niechęć do aktywności fizycznej. Jeżeli zaobserwujemy takie oznaki u swojego pupila należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza weterynarii. Diagnoza zostanie postawiona na postawie badania klinicznego i zdjęć RTG. U psów ras predysponowanych do dysplazji stawów biodrowych lub u takich, których rodzice byli nią dotknięci można wykonać badania profilaktycznie.

Leczenie dysplazji biodrowej psów

W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia dysplazje leczy się w różny sposób. W przypadku zwierząt, u których objawy nie występują lub są słabo nasilone a zdjęcia RTG nie wykazują zaawansowanych zmian w obrębie stawu stosuje się leczenie zachowawcze polegające na   przestrzeganiu odpowiedniej wagi psa, stosowaniu specjalnej diety, wzmacnianiu muskulatury oraz zwiększaniu zakresu ruchów przez ćwiczenia, podawaniu odpowiednich środków farmakologicznych (przeciwbólowe, przeciwzapalne, chondroprotetyki) oraz stosowaniu fizjoterapii. Chondroprotetyki stanowią bardzo ważny element terapii, ponieważ zapewniają regenerację chrząstki stawowej i chronią przed dalszymi uszkodzeniami. Suplementy te warto podawać jednocześnie z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi zaleconymi przez lekarza weterynarii. Takie połączenie wykazuje bardzo korzystne działanie w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów, a przy równoległym podawaniu chondroprotetyków można nawet dojść do zmniejszenia dawki leków przeciwzapalnych. Warto pamiętać, że NLPZ (środki przeciwzapalne) działają głównie objawowo i ograniczają ostry stan zapalny, zaś chondroprotetyki zapewniają ukierunkowane i utrzymujące się działanie poprawiające funkcję stawów i odbudowę chrząstki.








 
VetExpert 4T Veterinary Diet
Mobility Dog
ArthroScan Kęsy Flawitol

 

Suplementy diety dla psów cierpiących na dysplazję stawów biodrowych. Który wybrać?

Poszukujesz pełnowartościowej diety, która jednocześnie załagodzi stany zapalne i uchroni psa przed nadwagą?
Myślisz o produktach działających profilaktycznie?
Czy problem już się pojawił? Chcesz zadziałać szybko i skutecznie korzystając z najnowocześniejszej wiedzy weterynaryjnej?
Produkt pod jaką postacią będzie łatwo przyjąć Twojemu psu (proszek, tabletki, "snacki", karma)?
Zależy Ci aby produkt był skuteczny i wydajny?

 
Poniżej zestawiliśmy kilka przykładowych produktów i ich cechy wraz z cenami mając nadzieję, że pomoże Wam to dokonać właściwego wyboru przy zakupie.

Produkt Opis                                                           

Masa    

Cena    

SPRAWDŹ
Dieta nowej generacji dla psów wspomagająca
funkcje stawów, która jako jedyna na rynku posiada substancję (ASU) wykazującą działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe!

Dodatek kwasów tłuszczowych omega-3 łagodzi stany zapalne stawów, a glukozamina i chondroityna wspomagają funkcje chrząstek stawowych.
Czytaj więcej
                                   
 6 kg

14 kg


130 zł

260zł            
 

                                            
SPRAWDŹ
ArthroScan Kęsy zawiera zestaw specjalistycznych składników, które kompleksowo wspierają funkcjonowanie stawów. Omega 3 i czarci pazur cechują się naturalnym działaniem przeciwzapalnym. Chondroityna i glukozamina pełnią funkcje budulcowe, wspomagają regenerację chrząstki i zapobiegają mikrouszkodzeniom związanym z intensywnym ruchem lub przeciążeniem stawów. Kolagen typu II stanowi główny białkowy składnik macierzy chrząstki stawowej, istotny do utrzymania jej odporności i elastyczności. Kwas hialuronowy odpowiada za lepkość, właściwe                        funkcjonowanie mazi stawowej oraz odżywienie chrząstki stawowej, chroni powierzchnię chrząstki przed uszkodzeniami. Witamina C i mangan są niezbędne w syntezie kolagenu, witamina E posiada naturalne właściwości antyoksydacyjne. MSM stanowi źródło siarki niezbędnej do syntezy glikozaminoglikanów.
Czytaj więcej       

60 kęsów              
ok. 99 zł   

 SPRAWDŹ

Skład Flawitol Artro został przygotowany w oparciu o wyniki najnowszych badań dotyczących wpływu składników pokarmowych na przebieg choroby. Zawiera chondroitynę, glukozaminę oraz boswellię, dzięki czemu pobudza wytwarzanie kolagenu i innych składników chrząstek, hamuje aktywność enzymów rozkładających chrząstki stawowe, chroni przed pogłębianiem się objawów klinicznych zapalenia stawów. Regularne stosowanie preparatu :

  • Ogranicza objawy bólowe
  • Działa przeciwzapalnie
  • Pobudza wytwarzanie kolagenu i innych składników chrząstek
  • Hamuje aktywność enzymów rozkładających chrząstki stawowe
  • Chroni przed pogłębianiem się objawów klinicznych zapalenia stawów                                
 Czytaj więcej       
60 tabletek od 41 zł


Operacja

Przy silnych objawach choroby stosuje się leczenie operacyjne. Metod operacyjnego leczenia dysplazji jest  wiele i uzależnione są od różnych czynników. O wyborze odpowiedniej  decyduje weterynarz na podstawie wyników badań. Rekonwalescencja pacjenta po operacji zależy od nasilenia schorzenia oraz wybranej metody.  Lekarz weterynarii wspólnie z zoofizjoterapeutą ustalą odpowiedni plan rehabilitacji.

Dysplazja jest przekazywana na potomstwo, dlatego istotne jest wykluczanie z hodowli psów nią dotkniętych. U reproduktorów ras predysponowanych do występowania tego schorzenia przeprowadza się obowiązkowe bania RTG stawów biodrowych.