Domowe przedszkole

Większość swego życia spędzamy z czworonogiem w domu. Jak nasz pupil powinien się w nim zachowywać, aby nie przeszkadzać i niczego nie niszczyć? Czego każdy właściciel powinien nauczyć swojego szczeniaka w domu?

Źródło: Shutterstock

Edukację naszego czworonoga czy to z zakresu dobrego wychowania czy nauki komend powinniśmy rozpocząć w domu. Dom jest miejscem dobrze znanym psu przez co mniej rzeczy rozprasza jego uwagę i łatwiej mu skupić się na nas oraz ćwiczeniach. Dlatego szkolenie psa należy zacząć w domu, a w miarę postępów wychowanka zmieniać otoczenie.

Lekcja 1: Nauka reagowania na imię
Zazwyczaj pierwszą rzeczą jaką nauczy się szczeniak jest reagowanie na swoje imię. Wypowiedzenie imienia psa ma na celu zwrócenie jego uwagi na nas. Nauczenie szczeniaka reagowania na imię jest bardzo proste. Wystarczy, że za każdym razem, gdy będziemy się do niego zwracać powiemy jego imię. Po usłyszeniu swojego imienia pies zawsze powinien na nas spojrzeć.

Lekcja 2: Nauka czystości
Do nauki czystości możemy przystąpić kiedy szczenię ma już 6 tygodni. Istnieje kilka metod nauczenia psa czystości. Bardzo wartościową pomocą w nauce czystości jest ułożenie dla szczeniaka planu dnia. Szczenięta w wieku 8 tygodni bez siusiania mogą wytrzymać godzinę lub dwie. Im szczenię staje się starsze tym ten czas się wydłuża. Ustalając dla szczeniaka plan dnia, pamiętaj, że musi się on załatwić mniej więcej osiem razy dziennie! Kolejną pomocą w nauce czystości jest zapanowanie nad dostępem do jedzenia. Podając szczenięciu posiłki o tych samych porach oraz ograniczając czas na jedzenie sprawimy, że wypróżniania będą bardziej regularne. Również wnikliwa obserwacja zachowania szczeniaka służy pomocą w nauce czystości. Kiedy szczenię przejawia niepokój, kręci się i popiskuje należy przenieść je we wcześniej przeznaczone miejsce do załatwiania się i postawić na gazecie lub macie higienicznej. Jeśli psiak tam się załatwi koniecznie go nagrodźmy.

 

Lekcja 3: Nauka przywoływania
Nie wszystkie psy muszą być świetnie wyszkolone, nie wszystkie psy muszą umieć reagować na komendy dawane z dużych odległości, nie wszystkie psy muszą popisywać się umiejętnością wykonywania skomplikowanych sztuczek, ale wszystkie psy powinny doskonale opanować przywoływanie. Każdy pies, bez wyjątków na komendę „do mnie” powinien wracać do swojego opiekuna.

Lekcja 4: Nauka zabaw

Nakua zabaw to wbrew pozorom lekcja obowiązkowa. Źródło: Photodisc / Thinkstock
Zabawa w życiu szczeniąt ma istotne znaczenie. Rozwija je, uczy, socjalizuje, umożliwia miły i przyjemny kontakt z właścicielem oraz nawiązanie więzi. Poza tym psy po prostu kochają się bawić i to przez całe swoje życie! Jest jeszcze jeden powód dla którego warto nauczyć psa bawienia się. Zabawę możemy wykorzystywać jako wspaniałą nagrodę, która niektóre psy bardziej motywuje do szkolenia niż np. smakołyki. Aportowanie i przeciąganie to dwie bardzo pożyteczne zabawy, których warto nauczyć szczeniaka. Zabaw tych psy szybko się uczą, ponieważ opierają się na instynktach związanych z polowaniem i chwytaniem ofiary, dlatego psy tak bardzo za nimi przepadają.

Lekcja 5: Nauka chodzenia w obroży i na smyczy
Chodzenie w obroży i na smyczy jest dla psa nienaturalne. Niestety prawo nakazuje nam trzymanie ich na smyczy, a niekiedy także w kagańcu. Musimy więc dołożyć wszelkich starań by nauczyć nasze psiaki chodzenia na luźniej smyczy. Jeśli je tego nauczmy spacery nigdy nie będą koszmarnym obowiązkiem, ale wielką przyjemnością i relaksem po obu końcach smyczy.

Lekcja 6: Nauka niezależności
To normalne, że szczenię nie dostępuje nas na krok. Jesteśmy dla niego przewodnikiem i wszystko co dobre otrzymuje od nas. Jednak traktowanie malucha jak bezradnego dzieciątka sprawi, że wychowamy lękliwego, niepewnego, bezradnego i nerwowego psa. Aby tak się nie stało wychowując swojego szczeniaka musimy nauczyć go niezależności tj. samodzielnego rozwiązywania zadań, problemów, zajęcia się sobą samym. Nie należy obawiać się psiej niezależności. Niezależny pies to nie taki, który nas nie potrzebuje. Niezależność nie oznacza też, że może on robić wszystko co chce i kiedy chce. Niezależny pies to taki, który nie wpadnie histerię kiedy wyjdziemy z domu czy zostawimy go na chwilę samego, to pies odważny i pewny siebie.

Lekcja 7: Nauka samotności
Lęk separacyjny jest problemem większości współczesnych psów, które pod nieobecność swoich właścicieli w domu szczekają, wyją i niszczą całe mieszkanie. W większości przypadków za pojawienie się lęku separacyjnego psa odpowiada jego właściciel. Kiedy w naszym życiu pojawia się szczenię staramy się tak organizować czas, by maleństwo nie miło okazji być same. Planujemy rodzinne dyżury opieki nad szczeniakiem przez co nie dajemy u poznać smaku samotności. Jednak prędzej czy później w życiu naszego czworonoga nadejdzie taki moment, że będzie on musiał zostać sam, chociażby tylko na chwilę. Dlatego dla zdrowia psychicznego swoich psów, dobra mieszkania i komfortu naszych sąsiadów koniecznie musimy przyzwyczaić swoje czworonogi do przebywania w samotności.

Mieszkając pod jednym dachem z psem nie wystarczy nauczyć go komend z ogólnego posłuszeństwa. Naszych podopiecznych musimy nauczyć dobrego zachowywania się nie tylko na spacerach, ale także w naszych domach i mieszkaniach. Te siedem lekcji ułatwi życie nam, psom i naszym sąsiadom zatem porządnie weźmy się za szkolenie swojego psa!

 

ŹRÓDŁA: Stanley Coren, Sarah Hodgson, Charakter psa dla bystrzaków, Wydawnictwo Helion, 2009; Inki Sjösten, Posłuszeństwo na co dzień, Łódź, 2006; Victoria Stilwell, Ja albo mój pies, czyli jak mieć idealnego psa, Wydawnictwo Filo, 2010; Jacek Gałuszka, Aria, równaj. Skuteczna nauka chodzenia na luźnej smyczy, Łódź, 2011.