Dlaczego warto adoptować starszego kota?

Zdecydowana większość właścicieli kotów decyduje się na adopcję w pierwszych miesiącach po narodzinach mruczków. Tymczasem istnieje wiele powodów dla których warto poważnie rozważyć zaopiekowanie się starszym kotem.

Starsze koty są mało wymagające oraz bardzo uczuciowe Starsze koty są mało wymagające oraz bardzo uczuciowe Źródło: Shutterstock

Jedną z podstawowych zalet mruczków seniorów jest ich w pełni rozwinięta i ukształtowana osobowość. Gdy przygarniamy młodego kociaka, nie wiemy dokładnie, jaki będzie jego charakter, gdy dorośnie. Z kolei starsze zwierzęta mają wypracowane sposoby zachowań oraz większy dystans, co sprawia, że ich reakcje są bardziej przewidywalne, gdyż takie czworonogi zawsze reagują podobnie w określonych sytuacjach. Ponadto ich aktywność jest mniejsza niż w przypadku młodszych osobników. W rezultacie opieka nad takimi zwierzętami jest zwykle znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza w porównaniu z wychowywaniem juniorów.

Opiekunów kocich seniorów czeka z pewnością znacznie mniej niespodzianek niż właścicieli kilkumiesięcznych mruczków. Dlatego o adopcji takich kotów powinny pomyśleć zwłaszcza osoby starsze oraz wszyscy miłośnicy kotów, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w opiece nad tymi sympatycznymi zwierzętami. Dodatkowo starsze koty rekomendowane są wszystkim fanom czworonogów szukającym spokojnego, cichego oraz mało kłopotliwego pupila o niewygórowanych wymaganiach.

Mruczki w wieku kilku lub kilkunastu lat prawie zawsze potrafią korzystać z kuwety oraz drapaka. W rezultacie nie brudzą i nie niszczą eleganckich mebli oraz nie pozostawiają po sobie żadnych nieczystości w przypadkowych miejscach. Ponadto większość z nich uwielbia spędzać czas ze swoimi opiekunami i towarzyszy im w codziennych zajęciach domowych oraz układa się zwykle do snu czy drzemki w pobliżu właścicieli, nawet gdy Ci oglądają akurat telewizję, pracują przy komputerze czy czytają książkę lub gazetę. Koci seniorzy są z reguły wykastrowani, więc nie znaczą terenu. Z kolei kotki w wieku kilkunastu lat mają już za sobą zabieg sterylizacji. Starsze koty są także zazwyczaj zaszczepione przed popularnymi chorobami zakaźnymi oraz odrobaczone.

Według prestiżowego za oceanem stowarzyszenia American Association of Feline Practitioners za seniorów uważa się mruczki w przedziale wiekowym od jedenastu do czternastu lat. Z kolei mianem kocich staruszków określa się osobniki w wieku co najmniej piętnastu lat i starsze. Schroniska i organizacje zajmujące się opieką nad bezdomnymi zwierzętami mają zawsze najwięcej problemów ze znalezieniem domów dla starszych czworonogów. W rezultacie decydując się na adopcję starszego kota czy psa ratujemy mu życie. Takie zwierzęta dużo bardziej niż młodsze odczuwają samotność, a często dodatkowo tęsknotę za poprzednim opiekunem. Dlatego potrzebują troskliwej opieki i czułości, a przede wszystkim miejsca, w którym będą czuły się bezpiecznie. W zamian mają do zaoferowania przyjaźń, miłość oraz swoje sympatyczne towarzystwo.

Z psychologicznego punktu widzenia opieka nad czworonogiem jest dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, samotnych lub schorowanych. Korzystny wpływ mruczków na zdrowie i samopoczucie ludzi jest faktem, a osoby mieszkające z czworonogami żyją dłużej i cieszą się lepszym stanem zdrowia od tych, które unikają kontaktów ze zwierzętami. Następnym razem odwiedzając schronisko nie zapominajmy więc o starszych mruczkach, które podobnie jak ludzie także zasługują na godną i spokojną starość.

Jeśli zdecydujesz się przygarnąć jakiegoś mruczka, sprawdź w naszym Selektorze, z jakim typem kota najlepiej się dogadasz.

 

Źródło: PawNation.com