Dlaczego on tak chlapie?

Picie wody, nic prostszego! Niestety, nie każdemu zwierzęciu udaje się bezpiecznie przetransportować całą zawartość miski do pyska. Koty piją szalenie elegancko, psy chlapią na prawo i lewo. Niechlujstwo? Nie – biologia.  Czy wiecie, co właściwie dzieje się, gdy spragniony pies pochyla się nad miską?

Źródło: www.k9action.eu

Picie wody to jedna z podstawowych czynności życiowych. Pijemy odruchowo, ani chwili nie zastanawiając się ani nad procesem, dzięki któremu woda trafia do naszego organizmu, ani nad samą techniką picia. A okazuje się, że to niezmiernie interesujące. Zupełnie niedawno amerykańscy naukowcy wyjaśnili, w jaki sposób piją psy. I dlaczego przy tym tak bardzo brudzą. W ich wypadku picie to naprawdę mokra robota!

Wystarczy obejrzeć w zwolnionym tempie nagranie prezentujące psa pijącego z przezroczystego naczynia, aby zrozumieć w jaki sposób transportuje on życiodajny płyn do pyska. I aby wybaczyć ściekające z fafli stróżki i zalewające podłogę kałuże. Psy naprawdę nie robią nam na złość - one nie potrafią inaczej, bo tak skonstruowała je matka natura. Charakterystyczna dla drapieżników budowa pozwala im otwierać bardzo szeroko pyski, co przydaje się podczas polowania. To, co pomocne przy rozszarpywaniu ofiary, uniemożliwia jednak przyjmowanie płynów w sposób podobny do ludzi, techniką zasysania.

Dotychczas myśleliśmy, że mechanizm picia jest taki sam dla psów i kotów. Okazuje się, że jest inaczej. Jak piją koty? Dwufazowo: zanurzają język w wodzie, następnie delikatnie przeciągają go po powierzchni i szybko cofają. Piętrząca się pod wycofującym się językiem woda w elegancki sposób jest zagarniana do pyszczka. Psy natomiast atakują taflę wody od góry miażdżąc ją językiem. Spróbujcie tak zrobić nie chlapiąc! Pod powierzchnią czubek psiego języka przyjmuje kształt chochli, jest wygięty w łuk (zaokrąglony do dołu) i gdy szybko się cofa, powstaje pod nim kolumna wody. Żeby zawartość takiej chochli dostarczyć do pyska, trzeba otwierać go szeroko, a i tak nadmiar płynu będzie uciekał bokami. I bałagan wokół miski gotowy. Amerykańscy badacze przestudiowali związane z piciem zwyczaje psów różnych ras i rozmiarów. Posłużyli się kamerami umieszczonymi nad i pod powierzchnią wody i zarejestrowali cały proces w zwolnionym tempie.  Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że cięższe psy piją zanurzając w wodzie większą powierzchnię języka, tym samym bałaganią bardziej.Badanie opublikowano w czasopiśmie „Science Daily”, a niesamowity filmik przedstawiający technikę picia wykorzystywaną przez psy można obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=jxQR0zyldYc

Twój pies mocno chlapie? Kup  mu matę pod miskę, co pozwoli utrzymać higienę i czystość jego "kuchni":)