Dlaczego mój pies kaszle?

Uporczywy, przewlekły kaszel poza oczywistym dyskomfortem jaki wywołuje u  psa, może świadczyć o poważnych schorzeniach układu oddechowego czy krwionośnego. Jego przyczyną mogą być min. schorzeniach tchawicy, oskrzeli, krtani czy płuc lub serca.

Leki przeciwkaszlowe podawajmy zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza Leki przeciwkaszlowe podawajmy zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza Źródło: Shutterstock

Jedną z chorób objawiających się kaszlem jest jak sama nazwa mówi kaszel kenelowy- zakaźna, zaraźliwa choroba o podłożu wirusowym i bakteryjnym, która swą nazwę zawdzięcza „pojawianiu się” w dużych skupiskach psów tj. hotele, schroniska, hodowle. Zapadać na chorobę mogą psy w każdym wieku, szczególnie narażone są osobniki z osłabionym systemem odpornościowym. Kaszel kenelowy szerzy się drogą kropelkową, stąd jego rozprzestrzenianie się wśród psów następuje bardzo szybko.
Charakterystycznym objawem choroby jest dławiący, uporczywy, mokry kaszel, psy tracą apetyt są ospałe, pojawia się wypływ z oczu i nosa, wymioty.
Leczenie zależne jest od przebiegu infekcji, standardowo polega na podawaniu antybiotyków, sterydów, niezbędne może okazać się podanie płynów odżywczych (kroplówka). W trakcie leczenia psu należy zapewnić spokój i ciepło. Leki przeciwkaszlowe mogą być podawane wyłącznie z polecenia lekarza weterynarii. Wbrew pozorom kaszel jest istotnym elementem obrony organizmu psa i nie wolno próbować go eliminować bez poznania przyczyny. Przed chorobą chronią psa regularne szczepienia.
Potężna grupą chorób przebiegających z uporczywym kaszlem są schorzenia serca, występują u psów niezależnie od wieku, płci i rasy. Objawy mogą być dla właściciela bardzo długo niezauważalne lub pojawiają się dopiero gdy serce jest już poważnie niewydolne. Niewydolność może być przewlekła i postępująca lub ostra i bardzo gwałtowna. Niezależnie od jej postaci sygnały takie jak dławiący, uporczywy kaszel „brzmiący jakby psu coś utknęło w gardle i próbował to odkrztusić” nasilający się w nocy i nad ranem, utrata masy ciała, spadek kondycji i wyraźnie widoczne powiększenie objętości brzucha powinny być sygnałami alarmującymi dla opiekuna psa skłaniającymi do natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii.
Diagnoza może być stawiana w oparciu o badania min. RTG, echo serca, EKG, badanie stetoskopowe. Niezwykle ważnym elementem wspomagającym leczenie kardiopatii jest prawidłowo skomponowana dieta oparta na smakowitych posiłkach o wysokiej koncentracji energii i białka.

Rozpoznanie schorzenia wywołującego kaszel i wdrożenie odpowiedniego leczenia to podstawa sukcesu jakim jest uwolnienia pupila od męczących ataków pokaszliwania.