Dlaczego koci język jest taki szorstki?

Język, jak to język – wiadomo: wilgotny i śliski. Nie u kota! Polizanie dłoni przez wąsatego czworonoga może być sporym zaskoczeniem, bo koci język jest jak… tarka. Nie tego się spodziewaliście?

Źródło: Fotolia

Matka natura wie, co robi. Wyposażając kota w szereg mechanizmów przydatnych w codziennym życiu w dzikich warunkach (nie zapominajmy, że kot jest nie do końca udomowionym drapieżnikiem), pamiętała także o jego języku. Szorstki i chropowaty, pokryty skierowanymi do tyłu wypustkami - nie jest taki bez powodu. Jego budowa pomaga spełniać bardzo konkretne funkcje. Jakie?

Język – narzędzie służące do jedzenia

Szorstki niczym drobnoziarnisty papier ścierny język pomaga zeskrobywać mięso z kości ofiary. Tu nic nie może się zmarnować! Taka funkcja języka przydaje się zwłaszcza dzikim kotom, tym domowym – karmionym jedzeniem z puszek – przypomina tylko o pochodzeniu i dawnych przodkach.

Język – przyrząd do pielęgnacji ciała

Wąsaty czworonóg na czyszczeniu swojego futra spędza kilka godzin dziennie, codziennie.  Językiem nawilża futro – dzięki pokryciu śliną jest czyste i świeżo pachnie. Ten zabieg pomaga również regulować temperaturę kociego ciała.

Język – naczynie do picia

Gdy chce się napić, kot zwija język w kształt kubeczka – w ten sposób chłepcze wodę z miski. Warto pamiętać, że kocie kubki smakowe są bardzo wrażliwe na jej smak. Najchętniej piją wodę świeżą, czystą (często wymienianą) i orzeźwiającą.

Język – szczotka do włosów

Specyficzna budowa języka pomaga kotu odpowiednio zadbać o futro. Dzięki wypustkom zwierzę może bez trudu rozplątywać zmierzwione futro, a także chwytać i usuwać martwe włosy oraz zgromadzone na nich zanieczyszczenia. Niestety, pochylenie wypustek do wewnątrz (czyli w kierunku przełyku) sprawia, że wyplucie zebranych włosów jest w zasadzie niemożliwe. Wszystko, co kot wyczesze, trafia więc do jego żołądka. Tak powstają kulki z włosów, których czworonóg próbuje się pozbyć najczęściej kaszląc lub wymiotując.

Problem zbierających się w układzie pokarmowym kłębków futra, zwłaszcza u ras długowłosych, można zminimalizować regularnie czesząc zwierzaka. Wyczesywanie pomaga na bieżąco pozbywać się obumarłych włosów, oprócz tego jest przyjemnym masażem, który wiele zwierząt uwielbia.

Uwaga! To, co pomaga zadbać o higienę, stanowi jednocześnie spore zagrożenie dla zdrowia. Podobnie jak martwe włosy, o wypustki na języku łatwo zaczepiają się kawałki włóczki, cienkie sznurki, wstążeczki, a nawet… nić dentystyczna. Gdy trafią do żołądka, robi się bardzo niebezpiecznie.

 

 

korzystałam z www.cathealth.com