Decyzja pod psem - czy jesteś na nią gotowy?

Zanim weźmiesz do domu psa przemyśl kilka spraw. Życie razem z psem pełne jest radości, ale i niespodzianek… Może się okazać, że tych niespodzianek jest nieco więcej, niż się spodziewaliśmy, tymczasem psa nie można oddać do sklepu za okazaniem paragonu. Zanim więc podejmiesz decyzję o przyjęciu psa, dokładnie przyjrzyj się, jak pies zmienia nasze życie.

Źródło: © Big Cheese Photo/Corbis

Zanim weźmie się do domu psa należy przemyśleć kilka ważnych spraw. Na właścicielu spoczywa nie tylko odpowiedzialność za zachowanie zwierzęcia, ale i mnóstwo codziennych obowiązków i to przez kilkanaście lat! Zła decyzja może wywrócić życie człowieka do góry nogami, a życie psa zamienić w koszmar.

Motywacja jest kluczem

Zastanów się, w jaki sposób narodził się w twojej głowie pomysł o zaproszeniu do swojego życia psa. Odpowiedź sobie w duchu, co motywuje cię do jego zakupu. Czy od dawna marzysz o psie? Czy czujesz się samotny i pragniesz by ktoś zastąpił ci towarzystwo człowieka? Czy chcesz by pies zastępował ci dziecko, którego nie możesz mieć, bądź te które już wyfrunęło z rodzinnego gniazda? Może chcesz zastąpić pustkę, która powstała po odejściu poprzedniego psa? Czy może zależy ci na poprawieniu swojego wizerunku? A może kierujesz się modą lub szukasz ozdoby do swojego ogrodu? Być może po prostu uległeś namowom dzieci, które nie ustanie proszą o psa?  

Niezależnie od tego czym się kierujesz kupując psa, nie możesz zapomnieć, że jest on żywym stworzeniem mającym swoje specyficzne potrzeby i całkowicie uzależnionym od ciebie. Pies to nie zabawka, prezent dla dziecka czy żony. Jeśli decydujesz się na posiadanie psa to cała rodzinna powinna uczestniczyć w jego wyborze. Ta trudna decyzja należy do wszystkich domowników. Pies musi zostać zaakceptowany przez wszystkich.

Pies to dla dziecka atrakcja, ale tylko do momentu, gdy nie wymaga większej pracy. Źródło: Shutterstock

Nie kupuj psa tylko za namową dzieci. Dzieci, szybko mogą znudzić się czworonogiem, a psa niestety nie wsadzi się na najwyższą półkę, jak starego misia. Kiedy dzieci znudzą się psem, wtedy wszystkie obowiązki spadają na rodziców, którzy przecież liczyli, że czworonogiem zajmą się ich pociechy. Z zainteresowaniami dzieci bywa po prostu różnie. Nie sposób przewidzieć czy wytrwają w swoich obowiązkach. Dzieci z czasem dorastają i częściej przebywają poza domem, dlatego obowiązki zajmowania się psem powinny być rozdzielone na całą rodzinę.

Koszty
Utrzymanie psa jest kosztowne. Pomijając już jednorazowe koszty zakupu psa rasowego (1500-4000zł) czy adopcji (0-100zł) i podstawowego wyposażenia (smyczy, obroży, legowiska, misek i akcesoriów pielęgnacyjnych – ok. 300zł) dochodzą jeszcze coroczne szczepienia, czyli kolejne 100-200zł. Psy także chorują, a to kolejne nieoczekiwane wydatki, niekiedy bardzo duże. Właściciele szczeniąt muszą doliczyć także koszty zniszczonych przez nie przedmiotów. Może to być pogryzione psie legowisko, a czasem drogie markowe buty czy zasikany dywan. Miesięczne koszty samego wyżywienia średniej wielkości psa to koszt od 200-300zł, a dużych psów nawet do 500zł. Do tego trzeba doliczyć także usługi psiego fryzjera, jeśli zdecydowaliśmy się na rasę wymagającą fachowej pielęgnacji. Roczny koszt utrzymania psa to niebagatelna suma ok. 5000 zł.

Szkolenie pomaga wychować psa, którego zachowanie nie będzie przysparzać problemów. Wymaga to jednak czasu, cierpliwości i systematycznej pracy. Źródło: Shutterstock

Szkolenie 
Pies, aby odnaleźć się w naszym cywilizowanym świecie i nie stanowić zagrożenia dla siebie i swojego otoczenia musi zostać wychowany. Szkolenie psa to obowiązek każdego właściciela! Pies potrzebuje od człowieka wskazówek jak ma się odnaleźć w konkretnych, codziennych sytuacjach, co mu wolno, a czego nie. Tego wszystkiego pies uczy się podczas szkolenia. Jeśli  mamy jakiekolwiek pojęcie o psach i ich szkoleniu, sami możemy zabrać się za wychowanie. Niestety, nie wszyscy możemy się pochwalić takimi umiejętnościami. Często skazani jesteśmy na pomoc specjalistów. Wtedy trzeba zapisać się na kurs szkolenia, a to dodatkowe koszty (400-600 zł). Poza tym szkolenie jest procesem czasochłonnym. Psa szkoli się przez całą dobę, nie tylko podczas zajęć na kursie. Na kursie uczymy się jedynie jak postępować z psem, a w domu powinniśmy praktykować zdobyte umiejętności. Wychowanie psa trawa mniej więcej 2 lata. Trzeba być na to przygotowanym. Na szkoleniu nie można oszczędzać ani czasu, ani pieniędzy. Jeśli zaniedbamy wychowanie psa, nie damy mu narzędzi potrzebnych do funkcjonowania w naszym społeczeństwie. W efekcie pies może nabawić się wielu problemów behawioralnych: stać się lękliwy lub co gorsza agresywny, przez co niebezpieczny dla nas i swojego otoczenia. Tymczasem potrzebne wówczas porady behawiorystów (psich psychologów) to kolejny, spory wydatek, a w dodatku ćwiczenia eliminujące niewłaściwe zachowania to żmudny i długotrwały proces.

1 2