Piramida nagród

Nagrody w szkoleniu psa mogą mieć dla pupila różną wartość. Rozpoznając tą wartość stworzono tzw. piramidę nagród, która od lat sprawdza się w szkoleniu i motywowaniu psa. Warto wiedzieć, jakie nasze zachowania i prezenty są dla psa najbardziej wartościowe.

Źródło: Shutterstock

Jacek Gałuszka, szkoleniowiec psów, proponuje, by wyniki testu na preferowane przez psa nagrody ułożyć w piramidę nagród, poczynając od tych najmniej pożądanych, które pies ceni sobie najbardziej. Zaznacza jednak, że podstawę „piramidy nagród” zawsze powinien stanowić kontakt socjalny, czyli głaskanie i pochwała słowna. Nagradzając psa zawsze powinniśmy wychodzić z podstawy piramidy tzn. zacząć od pogłaskania psa, pochwalenia i dopiero podania mu smakołyka czy zabawki. Na szczycie piramidy powinna znaleźć się rzecz, która jest przez psa najbardziej pożądana.

„Piramidę nagród” z powodzeniem możemy wykorzystywać podczas szkolenia psa. Nagradzając go kolejno podczas poprawnego wykonywania ćwiczeń nagrodami najmniej pożądanymi (głaskanie, pochwała), później (w zależności, co znajduje się w piramidzie naszego psa) np. smakołykiem, następnie kończąc ćwiczenie dajemy psu zabawkę (to, co znajduje się na szczycie jego piramidy). W ten sposób uczymy psa, że nawet „średnie” nagrody powadzą do zdobycia tych „najwspanialszych”. Dzięki czemu pies doskonale motywuje się do nauki czy pracy. Piramida nagród jest także czytelnym znakiem zakończenia jakiegoś etapu ćwiczenia. Oznacza nadejście odpoczynku i relaksu. Na zakończenie całego treningu (np.  w ośrodku szkolenia) świetną nagrodą dla psów jest zabawa z pobratymcami i bieganie luzem.

Stworzenie piramidy nagród wedle upodobań naszego psa ułatwi nam jego szkolenie. Dobry motywator w szkoleniu jest niezwykle istotny.
 

ŹRÓDŁA: Jacek Gałuszka, Aria, równaj. Skuteczna nauka chodzenia na luźnej smyczy, Łódź, 2011; Nicole Wilde, Mój pies się nie boi, Łódź, 2009; Inki Sjösten, Posłuszeństwo na co dzień, Łódź, 2006.