Jak postępować w przypadku zagubienia psa?

Wydaje się, że psa trudniej zgubić niż klucze czy zegarek. Zapominamy jednak, że psy ze swoją zwierzęcą ciekawością nie zawsze postępują po naszej myśli. Jak zabezpieczyć czworonoga przed zgubieniem? Jak ułatwić jego odnalezienie?

 

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Zdarza się, że psy giną z ogrodzonego podwórka. Sprytne czworonogi potrafią podkopać się pod ogrodzeniem. Mogą przestraszyć się hałasu burzy albo sztucznych ogni. Bywa, że zrywają się ze smyczy lub uciekają przez otwarte okno. W przypadku niekastrowanych samców częstym powodem ucieczki jest wyczucie suczki w cieczce. Czasami zwierzętami kieruje zwykła ciekawość lub chęć zabawy z innymi psami. Niektóre tracą opamiętanie w pogoni za kotem. Każdy pies może się zgubić, warto więc na takie okoliczności przygotować się wcześniej.

Dobry znak

Obecnie najpopularniejszą metodą ułatwiającą zidentyfikowanie zwierzęcia jest elektroniczne znakowanie chipami. Można wykonać je w wielu przychodniach weterynaryjnych. Często gminy sponsorują ten zabieg dla swoich mieszkańców, warto więc dowiedzieć się, czy w naszej miejscowości można skorzystać z takiego wsparcia. Chip jest niewielkim urządzenie wielkości ziarenka ryżu, które wstrzykuje się pod skórę w okolicy łopatki. Zabieg jest prawie bezbolesny i trwa krótko, jak zwykły zastrzyk.

Przypięty do obroży identyfikator to często pierwszy krok do odnalezienia zagubionego psa. Źródło: shutterstock

Lekarz spisuje dane osobowe właścicieli i umieszcza je w jednej z międzynarodowych baz w internecie. Każdy może zastrzec swoje dane, ale pozostawienie do publicznej wiadomości chociaż numeru telefonu znacznie ułatwi komunikację w przypadku znalezienia psa. Nawet jeśli nie udostępnimy żadnych informacji osoba, która znalazła psa dostanie kontakt do przychodni, w której był on zarejestrowany, co także umożliwi odnalezienie właściciela. Jeśli błąkające się zwierzę zostanie schwytane przez straż miejską lub przyprowadzone do lecznicy weterynaryjnej, strażnik lub lekarz za pomocą specjalnego czytnika będą w stanie uzyskać numer chipa i tym samym odnaleźć w bazie danych informacje o właścicielu. Elektroniczne znakowanie nie działa na zasadzie GPS-u – nie jesteśmy w stanie określić lokalizacji psa.

Innym sposobem oznakowania zwierzęcia jest umieszczenie przy obroży zawieszki z naszym numerem telefonu. Pamiętać należy jednak, że czworonogi mogą ją zgubić i w takim przypadku szanse na odnalezienie naszego pupila będą bardzo małe.

Jak szukać?

Jeśli pies zaginął, poszukiwania powinniśmy zacząć od odwiedzenia pobliskich przychodni weterynaryjnych najlepiej z przygotowanym wcześniej ogłoszeniem o zaginięciu. Powinien się na nim znaleźć opis charakterystycznych cech naszego czworonoga, a kolorowe zdjęcie może przyciągnąć uwagę. Osoby, do których przybłąkał się nieznany pies, często zwracają się o pomoc do lecznicy weterynaryjnej.

Wałęsające się zwierzęta są według obowiązującego prawa wychwytywane przez odpowiednie służby (w większych miastach jest to straż miejska) i wywożone do schroniska, z którymi dana gmina ma podpisaną umowę. Kolejnym krokiem w poszukiwaniu uciekiniera powinien być więc telefon do takiego miejsca i zgłoszenie zguby.

Na koniec warto porozwieszać ogłoszenia w pobliżu miejsca zaginięcia psa. Odpowiedzialny właściciel zadba o właściwe oznakowanie swojego czworonoga, jednak i tak najważniejsze jest niedopuszczenie do jego zaginięcia. Jeśli biega on swobodnie po podwórku powinno się założyć odpowiednio wytrzymałe ogrodzenie pod którym nie będzie mógł się podkopać. Na wycieczkach z dala od domu nie należy spuszczać psa z oka. Przywiązywanie go przed sklepem na czas zakupów również może skończyć się niemiłą niespodzianką. Niestety w przypadku kradzieży szanse na odnalezienie psa są bardzo niewielkie.