Jak pobrać mocz od kota?

Lekarze weterynarii wyznaczają nam czasem do wykonania wprost niemożliwe zadania. No bo jak nakłonić kota do tego, by zechciał oddać mocz właśnie do pojemniczka, który musimy zanieść lekarzowi? Ponieważ inwencja twórcza właścicieli kotów nie zna granic, oto lista możliwych sposobów.

Źródło: John Daniels / Ardea.com / FORUM

Dla większości właścicieli konieczność pobrania moczu od kota jest przerażającym, niemal niemożliwym wyzwaniem.  Słowo „niemal” otwiera nam jednak drogę do wykonania tej czynności. Przy odrobinie wprawy, czasem sztuczek i cierpliwości możemy liczyć na akcję zakończoną sukcesem. Oto kilka sposobów:

1.Pusta kuweta.

Opróżniamy kuwetę na co dzień używaną przez kota. Myjemy ją i czekamy, aż kocia natura i przyzwyczajenie do miejsca załatwiania pomogą załatwić sprawę.

2. Żwirki do pobierania moczu

U lekarzy dostępne są specjalne żwirki przeznaczone do tego celu. To plastikowe kuleczki, które nie wchłaniają płynów. Po oczyszczeniu kuwety wsypujemy je na miejsce dotychczasowego żwirku. W komplecie dołączona jest pipeta i próbówka.  Przechylając kuwetę zbiera się mocz do pipety. Żwirek jest do wielokrotnego wykorzystania, można go wypłukać, przelać wrzątkiem, wysuszyć i schować na następny raz.

3. Z zaskoczenia

Korzystając z tego sposobu właściciel kota staje się przyczajonym tygrysem i ukrytym smokiem w jednym. Jeśli kot zacznie oddawać mocz nie przerywa. To metoda dla cierpliwych. Jeśli zastaniesz kota nad kuweta, możesz śmiało podłożyć jakieś naczynko. Jeżeli dotychczasowe sposoby nie wypalą pozostaje ostatni wariant.

4. Wyciśnięcie kociego moczu u lekarza

Cewnikowanie – zwykle wymaga uspokojenia lub pobranie moczu z pęcherza przez powłoki. Poza konkretnymi wskazaniami raczej mało praktykowane.