Decyzja pod psem - czy jesteś na nią gotowy?

Nie każdy pies dobrze czuje się w mieszkaniu. Wybierz psa w taki sposób, aby był w twoim domu szczęśliwy. Źródło: Photodisc/Thinkstock

Otoczenie 
Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym sprawa opieki nad psem może wydawać się prosta. Często zakłada się, że pies wybiega się w przydomowym ogródku. Niestety, nie ma tak dobrze. Pies, nawet w największym ogrodzie, będzie się wówczas nudził, ponieważ do szczęścia potrzebuje on towarzystwa i zajęcia. Gdy się mu tego nie zapewni „na własną łapę” poszuka sobie rozrywek i to nie konicznie takich, które będziemy w stanie zaakceptować. Może zacząć obszczekiwać wszystko cokolwiek się porusza, uciekać z domu i włóczyć się po osiedlu lub, co gorsza, polować na kury czy koty sąsiada. Pies, puszczony samopas, będzie załatwiał się na chodnikach, posikiwał sadzonki naszych sąsiadów, a to na pewno nie spotka się z ich aprobatą.

We wspólnotach mieszkaniowych jest jeszcze gorzej. Szczekający na każdy dźwięk dzwonka i kręcących się na klatce schodowej ludzi lub wyjący z tęsknoty za tobą pies jest prawdziwym utrapieniem, szczególnie dla nerwowych sąsiadów. Często na nowych, strzeżonych osiedlach brak jest trawnika na załatwienie przez psa potrzeb fizjologicznych, brak też możliwość spuszczenia czworonoga ze smyczy. Nie każdy człowiek jest miłośnikiem psów i będzie patrzył z wyrozumiałością na właściciela, którego pies załatwia się na pięknie wypielęgnowanym i przystrzyżonym trawniku. Dlatego po psie zawsze należy sprzątać! Jest to także wymóg prawa.

Rozwiązań problemów związanych z trzymaniem psów w mieszkaniu jest kilka. Problem ze szczekaniem rozwiązuje wybór odpowiedniej rasy i charakteru psa. Do mieszkania odpowiedni będzie pies spokojny, niepobudliwy, mało szczekający. Bezsensownego szczekania psa można także oduczyć za pomocą odpowiedniego szkolenia. Jeśli osiedle nie sprzyja spacerom z psem, warto poszukać takiego miejsca w pobliżu swojego zamieszkania i na przykład podjechać z psem kilka przystanków autobusem.

Jeżeli chodzi o trzymanie psów w domach z ogrodzoną posesją, aby uniknąć ucieczek psa, trzeba zbudować solidne ogrodzenie oraz zapewnić psu odpowiednie zajęcie, tzn. poświęcić mu czas na zabawę i spacery poza podwórkiem. Wybiegany i wybawiony pies nie będzie stwarzał problemów.

Trzeba pamiętać, że psu, niezależnie od tego czy mieszka w mieszkaniu, czy domu z ogrodem, potrzebne są codzienne spacery. Pies nie może spędzać całego swojego życia w kojcu, odizolowany od swojej ludzkiej rodziny! Pies jest zwierzęciem stadnym i potrzebuje stałego kontaktu ze swoją ludzką rodziną, poza tym drzemie w nim natura drapieżnika, stąd duża potrzeba ruchu, eksplorowania nowego otoczenia i stymulacji umysłowej.

Spacery

Większość z nas bardzo je lubi. Co może być przyjemniejszego niż przebywanie na świeżym powietrzu w letnie, niedzielne popołudnie? Rzucenie psu piłeczki i gonitwy po parku z dziećmi? Przyjemny widok. Szkoda tylko, że takie spacery to rzadkość. Z psem trzeba wychodzić codziennie i to trzy razy! A ze szczeniakiem nawet sześć razy, również w nocy!

Czy świeci słońce, czy pada deszcz, wieje wiatr, jest -15 stopni Celsjusza - ty musisz wyjść z psem! Po powrocie z tego „nieszczęsnego” spaceru, psa musisz wyczyścić z błota, zamarzniętego śniegu, rozczesać skołtunioną sierść, wytrzeć łapy i ubrudzoną podłogę. Masz na to ochotę? Czy wiesz jak pachnie mokry pies?

Niektóre ośrodki szkolenia organizują ciekawe obozy wakacyjne z psem. Źródło: Shutterstock

Wyjazdy
Raz w roku trzeba od pracy odpocząć i wyjechać na upragnione wakacje. Ale co zrobić z psem? Możesz zabrać go ze sobą, jeśli miejsce do którego zmierzasz jest przyjazne psom. Psa możesz także zostawić w domu, pod opieką znajomych czy opiekuna z agencji (petsittera). Kolejną opcją jest pozostawienie zwierzęcia w hotelu. Ale to kosztuje. I to wcale niemałe pieniądze (za dobę w psim hotelu płaci się od 50-100zł). Tymczasem twój pies nie wie, że wyjeżdżasz na chwilę, że po niego wrócisz, a spróbuj mu to wyjaśnić. Co w takiej sytuacji czuje pies? Zostaje sam w obcym miejscu, otoczony obcymi ludźmi i innymi psami. Jeśli jest ekstrawertykiem i kocha cały świat to będzie szczęśliwy, ale jeśli to pies jednego pana popadnie w depresję, może przestać jeść. Każda rozłąka dla takiego psa jest ogromnym stresem. To pozostawania w hotelu czy pod opieką petsittera psa trzeba przygotować i to jak najwcześniej. Dzięki temu oszczędzimy mu wielu niepotrzebnych stresów.

Również wakacyjne podróże mogą być dla psa męczące i stresujące. Wszystko to zależy od jego osobowości. Jedne psy podróże uwielbiają, inne już niekoniecznie. Czy jesteś gotów na wszystkie wakacje jeździć z psem i zrezygnować z tych miejsc, gdzie nie wolno ich trzymać? Niektóre hotele pobierają opłatę za pobyt psa, a bilety (kolejowe i lotnicze) dla psów wcale nie są tanie. Zastanów się więc, czy jesteś gotowy na taki wydatek?

Pozostałe kwestie

Co zrobisz, gdy twój pies nie zaakceptuje nowo narodzonego dziecka? Czy będziesz miał czas i ochotę aby przyzwyczaić go do nowej sytuacji? A co zrobisz, jeśli będziesz musiał zmienić miejsce zamieszkania, na miejsce w którym nie wolno trzymać psów? Zrezygnujesz z przeprowadzki?

Przerażony ilością problemów i obowiązków związanych z posiadaniem psa? Być może wygląda to przerażająco, ale w praktyce jest trochę inaczej. Z miłości do psa jesteśmy wstanie przemienić swoje życie. Łatwiej jest wstać w nocy i wynieść na dwór „puchatą kulkę” na siku. Zniszczone przedmioty często uchodzą szczeniakowi płazem. Postępy psa w szkoleniu to z niczym nieporównywalna satysfakcja, a posłuszny pies to duma każdego właściciela. Zimowe i jesienne spacery z czasem nabierają kolorowych barw i z czasem sprawiają dużo przyjemności. Na fajne obróżki, smycze czy nową fryzurę przestaje się żałować pieniędzy.

Mieszkanie z psem dostarcza wielu problemów i obowiązków, ale z czasem te obowiązki stają się przyjemnością, ukochaną czynnością, bez której już niewyobrażany sobie życia. Życie z psem to nieporównywalna z niczym radość, dlatego od wieków z nimi egzystujemy, współpracujemy, kochamy i uważamy za swoich najlepszych, najwierniejszych przyjaciół.

Jeśli nie straszne tobie i twojej rodzinie codzienne obowiązki, zniszczony, pełen sierści dom, pogryzione szpilki od Christiana Louboutina, podrapany piękny parkiet, mocno nadszarpnięty budżet, wakacje w gospodarstwie agroturystycznym i miliony godzin poświęcanych na szkolenie i spacery z psem, w zamian za jego miłość i przywiązanie to znaczy, że jesteś na niego gotów! Jeśli wciąż masz jakieś wątpliwości wstrzymaj się z zakupem psa, może niedługo twoja życiowa sytuacja ulegnie zmianie i będziesz mógł sobie pozwolić na zaproszenie do swojego życia psa.


Poczytaj: Natalia Maros, Podjęcie świadomej decyzji, http://www.psy24.pl.

1 2