Czym zajmuje się dietetyk?

Na pewno każdy ma jakieś wyobrażenie o tym zawodzie. Czy praca dietetyka zwierząt różni się od pracy normalnego dietetyka, który pomaga człowiekowi? Jest kilka istotnych różnic.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Dietetyk nie musi zajmować się wyłącznie żywieniem kotów czy nawet psów. Wielu z nas może się wydawać, iż dietetyk dla naszego pupila nie jest potrzebny. Jego rola wydaje się niezbędna dopiero wtedy, kiedy pomyślimy o zwierzętach gospodarczych, gdyż dokładnie przemyślane i rozplanowane żywienie tych zwierząt wpływa na jakość mleka czy mięsa i warunkuje sukces produkcji. Jednak w wypadku domowych pupili żywienie ma większe znaczenie, niż się nam wydaje.

Choć zawód ten niedawno stał się modny, wciąż ciężko spotkać dietetyka zwierzęcego specjalizującego się w domowych pupilach, choć coraz częściej jego pomoc jest wręcz niezbędna. Funkcje dietetyka dla zwierząt najczęściej pełni weterynarz. Lekarz weterynarii wydaje się być najodpowiedniejszą osobą, do której możemy zwrócić się w przypadku problemów z trawieniem czy alergią pokarmową naszego kota. Posiada on wiedzę anatomiczną i fizjologiczną, jednak najczęściej nie jest na bieżąco z produktami gotowymi dostępnymi na rynku. U weterynarza dostaniemy karmy weterynaryjne, które nie powinny być stosowane bez konsultacji z lekarzem, jednak wybór karmy komercyjnej łatwiejszy byłby po kontakcie z dietetykiem, który powinien być wyposażony w wiedzę medyczną, ale i praktyczną, jednym słowem: powinien znać aktualne doniesienia w kwestii żywienia zwierząt, znać rynek produktów dla zwierząt (karm, suplementów, urządzeń usprawniających karmienie). Dobry dietetyk posiada także wiedzę o poszczególnych rasach i umie dostosować żywienie do predyspozycji rasowych. Nie sugeruje się wyłącznie wiedzą z zakresu dietetyki i weterynarii, ale i psychologii zwierząt. Ponadto stały kontakt z taką osobą pozwala na bardziej indywidualne podejście do zwierzaka i np. stałą obserwację reakcji naszego kota na nową dietę.

Konsultacje z dietetykiem zwierząt pozwolą nam nie tylko dobrać odpowiedni model żywienia dla naszego kota, ale także pomogą wyposażyć się w wiedzę czego nie powinniśmy podawać naszemu kotu, rozwieją mity dotyczące żywienia i konkretnych produktów dostępnych na rynku. Poprzez dokładną analizę składu karmy dowiemy się co znaczą poszczególne określenia, czemu służą składniki zawarte w karmie, co pozwoli wybrać karmę niekoniecznie najdroższą, ale taką o najlepszym dla kota składzie.

Pomocne będą rady dietetyka w kwestii alergii pokarmowych. Zwłaszcza przy stosowaniu karm komercyjnych niedoświadczonemu właścicielowi ciężko jest odkryć, który dokładnie składnik uczula naszego kota. Dietetyk pomoże nam też ułożyć jadłospis dla alergika. Także w przypadku otyłości lub niedowagi niezbędna będzie wiedza dietetyka.

Konsultacje przydadzą się także jeśli np. zapragniemy przestawić naszego kota na dietę BARF. Jest to stosunkowo nowy model żywienia i początki jego stosowania mogą dawać różne, niekoniecznie pozytywne skutki. Dietetyk pomoże nam zmienić model żywienia tak, aby organizm kota jak najmniej odczuł zmianę. Przydatne będzie np. rozpisanie jadłospisu na kolejne dni.