Czym różnią się od siebie właściciele psów i kotów?

Czy właściciele psów i kotów to osoby o podobnym charakterze? Jakie cechy osobowości decydują o wyborze czworonoga? Na te i podobne pytania odpowiedzi szukali naukowcy pracujący na co dzień na amerykańskim Carroll University. Wnioski z badań ogłosili niedawno podczas konferencji Stowarzyszenia Nauk Psychologicznych.

Zdaniem naukowców opiekunami kotów zostają osoby o nieco innym charakterze niż właściciele psów Zdaniem naukowców opiekunami kotów zostają osoby o nieco innym charakterze niż właściciele psów Źródło: shutterstock

Zdaniem ekspertów znaczna część osób przy wyborze swojego pupila kieruje się jego cechami charakteru. Ludzie szukają przede wszystkim zwierząt podobnych do nich samych. Wówczas łatwiej jest im znaleźć wspólny język ze swoimi pupilami i zrozumieć ich potrzeby. Podążając tym tokiem myślenia naukowcy ustalili, że opiekunami kotów zostają zazwyczaj osoby wrażliwe i nonkonformiści, którzy podobnie jak mruczki, podążają w życiu swoimi własnymi ścieżkami. Według psychologów statystyczny właściciel kota to człowiek nieco bardziej ostrożny i zamknięty w sobie w porównaniu z przeciętnym opiekunem psa. Co ciekawe, osoby ankietowane oprócz odpowiedzi na pytania związane ze zwierzętami, musiały także rozwiązać test sprawdzający poziom inteligencji. Nieco lepiej wypadli w nim posiadacze mruczków.

Z analizy odpowiedzi udzielonych na pytania wynika, że większość opiekunów kotów ceni u swoich zwierząt przede wszystkim uczuciowość i bogate życie wewnętrzne. Z kolei psy wybierane są głównie ze względu na to, że lubią dotrzymywać swoim opiekunom towarzystwa podczas spacerów i zabaw na łonie natury. W badaniach wzięli udział wyłącznie studenci. Nie wiadomo więc jak wyglądają preferencje osób reprezentujących inne grupy wiekowe i zawodowe. Celem tego typu badań jest udoskonalanie terapii przeprowadzanych z udziałem czworonogów.

Swoją drogą ciekawe, co naukowcy sądzą o osobach opiekujących się zarówno psami jak i kotami? O charakterze czworonoga rzadko decyduje jedynie przynależność do danego gatunku. Równie ważne jest wychowanie, pochodzenie, a nawet niektóre doświadczenia wyniesione z pierwszych lat życia.

 

Źródło: 10tv.com