Czy Spielberg przyzna nagrodę psu?

15 maja uroczyście zainaugurowano 66. Festiwal Filmowy w Cannes. W tym roku na czele jury zasiada legendarny amerykański reżyser Steven Spielberg. Do kogo trafią Złote Palmy a w tym nagroda Palm Dog Award? 

Psy coraz częściej występują w filmach nominowanych do prestiżowych nagród Psy coraz częściej występują w filmach nominowanych do prestiżowych nagród Źródło: ©TopFoto/Forum

Historia festiwalu jest bardzo bogata w ciekawe wydarzenia. Pierwsza edycja imprezy odbyła się dwa lata po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej. W 1947 roku do rywalizacji zgłoszono filmy z szenastu krajów. Z kolei pierwszą Złotą Palmę dla najlepszego filmu przyznano dopiero w 1955 roku i otrzymał ją amerykański reżyser Delbert Mann za film pod tytułem „Marty”. W latach 1939-1954 oraz 1964-1974 filmy rywalizowały jedynie o Grand Prix festiwalu. Ośmiu reżyserom udało się dwukrotnie zostać laureatami festiwalu. Sztuki tej dokonali: Szwed Alf Sjöberg, Amerykanin Francis Ford Coppola, Duńczyk Bille August, Serb Emir Kusturica, Japończyk Shohei Imamura, Belgowie Luc i Jean-Pierre Dardenne oraz Austriak Michael Haneke, który swoją drugą Złotą Palmę odebrał w zeszłym roku za film “Miłość”. Polakom tylko dwukrotnie udało się zdobyć Złotą Palmę. Otrzymał ją w 1981 roku Andrzej Wajda za film “Człowiek z żelaza” oraz Roman Polański w 2002 roku za “Pianistę”.

Źródło: © JP Laffont/Sygma/Corbis

Każdego roku podczas festiwalu filmy rywalizują w kilkunastu kategoriach o szereg nagród, z których najbardziej prestiżowe to: Złota Palma dla najlepszego filmu, Grand Prix festiwalu oraz nagroda Jury. Nagradzane są także: najlepszy film krótkometrażowy, najlepsza aktorka, najlepszy aktor, najlepszy reżyser i najlepszy scenariusz. Dużym uznaniem cieszy się Złota Kamera przyznawana za najlepszy debiut. Dodatkowo niezależne organizacje i stowarzyszenia przyznają swoje własne wyróżnienia i nagrody dla najlepszych produkcji. Są wśród nich: nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, Prix Vulcain nagradzająca efekty techniczne, Nagroda Jury Ekumenicznego przyznawana głównie filmom poruszającym ważne problemy etyczne, a także Palma Queer przeznaczona dla filmów o tematyce LGBT. Wyjątkową pozycję zajmuje nagroda Palm Dog Award przyznawana czworonogom za wystepy na dużym ekranie.

    Podczas tegorocznego festiwalu szanse na otrzymanie nagród ma trójka Polaków: Roman Polański za pełnometrażowy film “Wenus w futrze”, Elżbieta Benkowska za film krótkometrażowy “Olena” oraz Małgorzata Rżanek za animację “Danse Macabre”. Szczegółowe informacje na temat przebiegu festiwalu, jego historii i wszystkich filmów nominowanych do poszczególnych nagród można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej dostępnej pod adresem http://www.festival-cannes.fr/

 

Źródło: Festival-Cannes.fr