Czy mój pies ma alergię? Te objaway są niepokojące.

Wiosna w pełni. Dla jednych najpiękniejszy czas w roku, dla innych męczący okres cieknących nosów i niekończącego się kichania. Uczuleni na pyłki roślin właśnie wiosenne spacery z pupilami traktują jako przykry obowiązek, ale dolegliwości związane z pyleniem odczuwają również czworonogi. Kiedy podejrzewać u nich reakcję alergiczną? Oto najczęstsze objawy sezonowych alergii u psów i kotów.

Źródło: iStock

Intensywne drapanie się

Zwierzę drapie się (może także próbować boleśnie się podgryzać), bo odczuwa silne swędzenie i drapanie przynosi mu chwilową ulgę. Niestety, rozdrapana skóra staje się nadwrażliwa, swędzi i koło się zamyka – znowu trzeba drapać. Jeśli uczulenie ma związek z pyłkami, doraźnie pomóc może kąpiel z delikatnym środkiem myjącym, która zmyje z futra drażniące alergeny.

Podrażniona skóra

Świąd powoduje drapanie, przewlekłe drapanie – podrażnienia na skórze, a te wtórnie rozdrapane mogą tworzyć ośrodki zapalne, które trudno będą się goić. Ten objaw występuje rzadziej u kotów, ale znane z dokładności czyściochy wiedzą, jak pogorszyć sprawę: intensywnym lizaniem przyczyniają się do roznoszenia się infekcji po całym ciele.

Nadmierne linienie

Gdy kot lub pies na potęgę gubi sierść, do tego często się drapie i ma łupież, przyczyną może być alergia. Alergie mocno wysuszają skórę i sprawiają, że ta silnie się łuszczy.

Odruchowe lizanie łap

O ile u kota staranna higiena to norma, trzeba odróżnić codzienne mycie się od prób pozbycia się z futra drażniących substancji. U psów ten odruch, zwłaszcza pojawiający się nagle, powinien budzić niepokój. Lizaniu łap może towarzyszyć pocieranie pyskiem o różne powierzchnie – zwierzęta robią to w podobnym celu: żeby usunąć z ciała alergeny.

Lizanie okolic odbytu

To także powodowana silnym swędzeniem reakcja na histaminę - związek chemiczny wywołujący rozwój zapalenia alergicznego.

Przewlekłe infekcje uszu

Choroby uszu to częsta przypadłość psów, szczególnie przedstawicieli ras obdarzonych dużymi, zwisającymi uszami. Alergię można podejrzewać, gdy infekcje powracają zdecydowanie za często i trudno je doleczyć. Główne objawy chorób uszu to potrząsanie głową, zaczerwienienie w obrębie małżowin usznych i nadprodukcja woskowiny. Infekcje uszu bywają bardzo bolesne i bezwzględnie trzeba je leczyć pod okiem weterynarza.

Problem z układem oddechowym

Ten objaw występuje zdecydowanie rzadziej u psów, często u kotów. Wąsate czworonogi wydają się być wrażliwsze na zanieczyszczenia w powietrzu. Powietrze złej jakości może prowadzić do rozwijania się astmy oddechowej. Najczęstsze jej objawy to problemy z oddychaniem, kaszel, sapanie.

Większość objawów alergii da się złagodzić, kluczowa jest obserwacja zwierzęcia i postawienie właściwej diagnozy. Bez wizyty w lecznicy weterynaryjnej się nie obędzie, a przeprowadzona kuracja poprawi komfort życia cierpiącego w okresie pylenia czworonoga.

 

 

 

 

Korzystałam z:

www.petmd.com

www.pets.thenest.com

www.vetstreet.com