Czworonożny przyjaciel malucha

Drodzy rodzice, chwila prawdy nadeszła. Być może wasze dzieci nie żyją ze sobą jak pies z kotem, ale to właśnie do domowych czworonogów zwracają się po wsparcie i zrozumienie. Mruczek albo Maks zamiast brata czy siostry? Właśnie tak!

Źródło: shutterstock

Dzieci często są silniej związane emocjonalnie z domowymi zwierzętami, niż z kolegami czy rodzeństwem. Zaskakujące wyniki badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Cambridge opublikowano na stronie internetowej uczelni.

Czego można dowiedzieć się analizując społeczny i emocjonalny rozwój dzieci i uwzględniając w tej analizie relacje ze zwierzętami domowymi? Nie od dziś wiadomo, że maluchy doskonale wychowują się z czworonogami, że świetnie się bawią, że są bardziej wrażliwe na potrzeby zwierząt i ogólnie rzecz ujmując – są szczęśliwsze. Wyniki prowadzonego przez 10 lat badania pokazały jednak coś jeszcze.

Okazało się, że dzieci, zwłaszcza takie zmagające się z przeciwnościami losu, częściej zwracały się po wsparcie do domowych zwierząt niż do rodzeństwa. Właśnie u nich szukały zrozumienia, ciepła, akceptacji, z nimi monologowały i z nimi spędzały więcej czasu niż z bratem czy siostrą. Co ciekawe, te same dzieci, przedkładające kontakt z psem czy kotem nad kontakt z rówieśnikiem, wykazywały się wyższym poziomem inteligencji emocjonalnej, były bardziej prospołeczne, chętne do pomocy, współpracy i dzielenia się, niż inne dzieci.  Jak to zbadano? Wyniki zostały opracowane na podstawie rozmów z samymi dziećmi, jak też ich rodzeństwem, rodzicami i nauczycielami. Pytano o zachowania społeczne, emocje, stosunek do zwierząt. Otrzymane informacje porównano z danymi mówiącymi o tym, jak bardzo badane dzieci ufają swoim domowym pupilom, czy relacje ze zwierzakami są dla nich satysfakcjonujące, czy czerpią z nich przyjemność, jak dużo czasu spędzają z czworonogami.

Mówimy, że pies czy kot jest członkiem rodziny i chyba naprawdę tak jest. Dla dzieci, szukających bezwarunkowej miłości, bywa wsparciem silniejszym niż rodzeństwo. Bo kto wysłucha, choćby w milczeniu, ale i z wielkim zainteresowaniem, kto nie skrytykuje i zawsze zaakceptuje? Kto wesprze bez względu na wszystko, da się przytulić i nigdy nie zwątpi? Dbajmy o tę niezwykłą więź!