Czworonożni terapeuci w amerykańskich sądach

Konieczność odwiedzenia sądu i wzięcia udziału w rozprawie to jedno z najbardziej stresujących doświadczeń, jakie może spotkać człowieka. Niestety czasami nie da się go uniknąć, a osobami przesłuchiwanymi oraz świadkami bywają nie tylko dorośli, ale także młodzież, a nawet dzieci. Dlatego aby poprawić ich komfort i zmniejszyć stres, w niektórych amerykańskich sądach pojawiły się sympatyczne czworonogi. Większość z nich reprezentuje rasę labrador retriever.

Nastolatka oczekując na proces bawi się z psem Dottie w poczekalni sądu rodzinnego stanu Waszyngton. Nastolatka oczekując na proces bawi się z psem Dottie w poczekalni sądu rodzinnego stanu Waszyngton. Źródło: Jim McNutt/Observer-Reporter/www.observer-reporter.com

Dzięki obecności psów czas spędzany w budynkach należących do sądu mija szybciej i przyjemniej. Wszystkie czworonogi zaangażowane do pracy terapeutycznej z ludźmi przeszły specjalistyczne szkolenia i otrzymały certyfikaty organizacji Therapy Dogs International. Psy charakteryzują się łagodnym usposobieniem, cierpliwością i empatią. Ponadto lubią kontakt z ludźmi i są entuzjastycznie nastawione w stosunku do dzieci. W rezultacie potrafią poprawić nastrój nawet najbardziej spiętej i zdenerwowanej osobie. Większość z nich sporadycznie szczeka i nigdy nie warczy.

Wszystkie psy przeznaczone do pracy w charakterze terapeutów uwielbiają być głaskane i przytulane. Oprócz sądów można spotkać je także w niektórych szpitalach, domach opieki, ośrodkach rehabilitacyjnych, a nawet w szkołach czy więzieniach. Naukowcy udowodnili, że wpływ czworonogów na samopoczucie i psychikę ludzi jest bardzo korzystny. W rezultacie dogoterapia z roku na rok staje się coraz popularniejsza nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także wielu krajach Europy, w tym także w Polsce. Niestety w naszym kraju nie doczekaliśmy się jeszcze psich terapeutów w budynkach administracji publicznej czy sądach.

 

Źródło: Observer Reporter