Czworonogi pomagają pokonywać ludzkie słabości

Problem uzależnień i towarzyszących im problemów emocjonalnych dotyka coraz więcej amerykańskich nastolatków. Terapeuci za oceanem coraz częściej rekomendują takim osobom opiekę nad psem jako sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia.

Kontakt z psem ma korzystny wpływ na osobowość człowieka Kontakt z psem ma korzystny wpływ na osobowość człowieka Źródło: Reuters/Brian Snyder/Forum

Psycholodzy i naukowcy zaobserwowali, że czworonogi mają bardzo korzystny wpływ na samopoczucie osób znerwicowanych, cierpiących na depresję, zespół stresu pourazowego, ADHD oraz uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Zdaniem specjalistów w niektórych przypadkach zwierzęta są nawet w stanie zastąpić lekarstwa. Dzieje się tak, gdyż przebywanie z przyjaźnie nastawionym do właściciela psem reguluje poziom substancji chemicznych w mózgu odpowiedzialnych za prawidłowe samopoczucie. Dlatego w Stanach Zjednoczonych psy powszechnie wykorzystywane są do terapii osób uzależnionych przebywających w specjalnych ośrodkach. Potrafią wspaniale odwzajemniać każde okazane im uczucie, uczą odpowiedzialności i są świetnymi i wiernymi przyjaciółmi. Co więcej, w przeciwieństwie do lekarstw, kontakt z psem nie powoduje żadnych skutków ubocznych, a dodatkowo poprawia samoocenę i zdolności interpersonalne opiekuna.

Badania potwierdzające tą tezę przeprowadziła Lindsay Ellsworth z Washington State University, która zabrała należące do Spokane Humane Society psy do centrum młodzieżowego Excelsior Youth Center w miejscowości Spokane. Przebywające tam nastolatki podzielono na dwie grupy. W jednej młodzi ludzie spędzali głównie czas grając w gry komputerowe, koszykówkę i bilard. Z kolei w drugiej grupie nastolatkowie przez większość dnia opiekowali się zwierzętami, karmili je, czyścili im sierść i bawili się z nimi. Musieli postępować z czworonogami tak, żeby ich nie wystraszyć, nie zniechęcić, ale nakłonić i przekonać do siebie. Jak się później okazało osoby należące do drugiej grupy w większym stopniu skorzystały z terapii, stały się spokojniejsze i zaczęły lepiej funkcjonować w grupie. Odnotowano także zdecydowanie lepsze samopoczucie u młodzieży, która opiekowała się zwierzętami.

Nie tylko psy, ale także koty potrafią bardzo korzystnie wpływać na zdrowie i nastrój pacjentów szpitali, ośrodków rehabilitacyjnych oraz pensjonariuszy domów starców. W Stanach Zjednoczonych coraz częsciej wykorzystuje się zwierzęta w leczeniu osób schorowanych. W wielu szpitalach istnieją specjalne sale, w których pacjenci mogą spotykać się ze swoimi ukochanymi zwierzętami domowymi. Niektóre rasy psów wykorzystuje się także w terapii osób, które przeżyły traumatyczne wydarzenia np. były ofiarami lub świadkami kataklizmu, wypadku czy ataku terrorystycznego. Ponadto czworonogi biorą udział w zajęciach z więźniami osadzonymi w placówkach penitencjarnych na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Często okazują się skuteczniejsze w resocjalizacji osadzonych od zawodowych wychowawców, terapeutów czy psychologów.

 

Źródło: Discovery, GlobalAnimal.org