Czkawka u kotów

Czkawka to zjawisko, które stosunkowo często występuje u ludzi, ale dość trudno zaobserwować je u zwierząt. Wyjątek stanowią kociaki, które często nie potrafią odpowiednio rozgryźć pokarmu lub zbyt łapczywie pochłaniają posiłki.

Połykanie dużych kawałków mięsa prowadzi do czkawki Połykanie dużych kawałków mięsa prowadzi do czkawki Źródło: Shutterstock

Zazwyczaj czkawka u zwierzęcia nie powinna stanowić podstaw do niepokoju. Doświadczają jej wszystkie ssaki stałocieplne, a więc nie tylko psy czy koty, ale także konie czy nawet jeżozwierze. Czkawka powstaje w wyniku skurczów przepony oraz mięśni klatki piersiowej. Zazwyczaj szybko ustępuje nie powodując żadnych poważnych problemów ze zdrowiem, tylko pewien dyskomfort. Jedynie w sytuacjach, gdy przyjmuje postać przewlekłą może być objawem poważnej choroby. W przypadku kotów najczęstszym powodem czkawki jest łakomstwo, gdyż większość mruczków bardzo szybko spożywa pokarm, połykając duże kawałki bez ich wcześniejszego pogryzienia czy przeżucia. Czkawka może wystąpić także wtedy, gdy kot bardzo szybko wypije dużą ilość wody nie robiąc w międzyczasie chociażby chwilowej przerwy na złapanie oddechu. Takie zachowania bardzo często zdarzają się młodym, niedoświadczonym kocim nastolatkom i maluchom.

Jeżeli czkawka u kota ma charakter ciągły i nie ustępuje sama należy zgłosić się z mruczkiem do weterynarza. Najczęstszym powodem takiej sytuacji jest nieprawidłowa budowa anatomiczna gardła lub zatkanie części gardła przez jakiś obiekt np. kawałek pożywienia czy chociażby kulkę sierści, której kot nie jest w stanie odkrztusić. Zdarza się także czasami, że czkawka jest objawem alergii u mruczka. Wówczas trzeba przeprowadzić dokładniejsze badania i obserwacje, aby stwierdzić na co kot jest uczulony. Podobne problemy skutkują także u większości kotów przewlekłym kaszlem. Z pewnością bardzo ważną rolę w zapobieganiu czkawkom u zwierząt odgrywa profilaktyka. W tym przypadku niezwykle istotne wydaje się wyrobienie u kotów prawidłowych zwyczajów żywieniowych, a przede wszystkim regularnego spożywania wody oraz posiłków w umiarkowanych ilościach.

 

Źródło: Petside, Love Meow