Czego należy unikać w żywieniu psa rosnącego?

Czasem żywimy nasze rosnące pupile produktami, których działanie wzajemnie się znosi lub ma działanie wprost niepożądane. Jako właściciele i opiekunowie powinniśmy posiadać wiedzę na temat tego, co powinno znaleźć się w diecie naszego psa, co nie koniecznie a czego powinniśmy bezwzględnie unikać.



Źródło: Digital Vision/Thinkstock

Okres wzrostu organizmu i różnicowania tkanek jest specyficznym okresem życia każdego organizmu. W tym czasie przemiany metaboliczne są nastawione głównie na syntezy składników służących do budowy komórek i tkanek i zapewniających ich prawidłowe funkcjonowanie. Składniki diety w tym okresie muszą być podawane w takiej postaci, aby ich wchłanianie było jak najlepsze.

Wysokie zapotrzebowanie na aminokwasy będzie pokryte, jeżeli ich źródłem będzie wysokogatunkowe mięso, podroby, a nie w przeważającej części białko pochodzenia roślinnego. Wolne kwasy tłuszczowe będą lepiej wchłanialne z oleju roślinnego aniżeli z tłuszczu zwierzęcego gdzie występują one w połączeniach z glicerolem w postaci trójglicerydów. Węglowodany powinny być w przeważającej części złożone a nie proste – czyli raczej makaron pełnoziarnisty aniżeli z mąki białej, raczej płatki jęczmienne a nie kasza manna. Zbyt duża ilość węglowodanów prostych prowadzi do zbyt szybkiego uwalniania energii i zapoczątkowania procesów fermentacyjnych w przewodzie pokarmowym rosnącego psa.

Oprócz wyżej wymienionych produktów w diecie rosnącego psa, w przeważającej części także w diecie psa dorosłego, nie mogą się znaleźć następujące produkty:

  • Czekolada i produkty przemiału ziaren kakaowca, ze względu na wysoką zawartość metyloksantyny oraz niewystarczającą zdolność jej metabolizowania przez wątrobą psa. Co prawda aby wywołać efekt śmiertelny pies o masie ciała 20 kg musiałby spożyć 180-360 g proszku kakaowego, 2-4 kg czekolady mlecznej lub 320-640 g czekolady gorzkiej.
  • Cebula, ze względu na zawartość alkaloidów i związków siarki, które u psów rosnących mogą wywołać anemię. Dawka toksyczna to 15-30 g cebuli w przeliczeniu na każdy kg m.c.
  • Awokado, mimo bardzo cennego składu kwasów tłuszczowych nienasyconych, nie może się znaleźć w diecie psa rosnącego gdyż obniża strawność substancji odżywczych.
  • Rodzynki i winogrona, nie do końca wiadomo, który ze składników działa niebezpiecznie, ale taką zależność zauważono i nie są to produkty zalecane do spożywania przez psy.
  • Ksylitol, w przypadku, którego każda ilość może być toksyczna dla rosnącego psa.