Cz. III. Rasy do wszystkiego

Jedno wiemy na pewno. Chcemy psa i chcemy z nim uprawiać sport, ale nie wiemy jeszcze jaki, nie potrafimy się zdecydować, przecież jest tyle wspaniałych dyscyplin sportowych!

Każdy psiak szuka w sporcie zabawy! Każdy psiak szuka w sporcie zabawy! Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

Myślimy o zawodach agility, bo tyle tam emocji i psy tak świetnie skaczą! Ale pasjonuje nas rzucanie psu frisbee, koleżanki border collie tak pięknie z nim lata. Pociąga nas też doping w psiej sztafecie, a do tego chcielibyśmy, żeby nas pies obronił w razie potrzeby i odnalazł zaginioną w lesie rękawiczkę podczas zawodów dogtrekkingowych. Dużo tego! Podobają nam się prawie wszystkie psie dyscypliny sportowe. Chcielibyśmy spróbować wszystkiego i zobaczyć, co najbardziej przypadnie nam do gustu. Wtedy byłoby nam łatwiej dokonać wyboru jednej dyscypliny. Ale co zrobić, gdy wszystko nam się spodoba? Przecież nie stać nas na utrzymanie kilku psów i poświęcenie każdemu z nich czasu na ćwiczenia. Przecież psi sportowcy są bardzo wymagający! Co robić? Jakiego psa wybrać? Jaki sport wybrać? Jeśli należymy do grupy niezdecydowanych lub bardzo ambitnych i chcielibyśmy spróbować wszystkiego, najlepiej wybrać rasę uniwersalną. Są takie psy, które poradzą sobie prawie z każdą dyscypliną, które pokochają kilka dyscyplin. Psy te równie mocno ucieszą się na widok piłeczki, frisbee, pozoranta czy szelek do tropienia i dogtrekkingu.

Malinois i border collie chociaż są rasami wszechstronnymi należy pamiętać, że nie każdy osobnik będę doskonale odnajdywał się w każdej dyscyplinie sportowej. Źródło: Shutterstock

Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego?
Śmiem powątpiewać czy te przysłowie sprawdzi się w przypadku ras psów uniwersalnych, które teraz chcę przedstawić niezdecydowanym i ambitnym.

Jakimi cechami wyglądu i charakteru powinien cechować się pies uniwersalny? Oczywiście taki pies musi mieć sportową sylwetę, czyli jego ciało powinno bardziej przypominać prostokąt, mieć kończyny mocne i prawidłowo ukątowane, dobrze umięśnione ciało i szyję, proporcjonalną głowę (długą kufę). Pies musi sprawiać wrażenie wytrzymałego, ale i lekkiego. A charakter? Powinien być psem nastawionym na współpracę z człowiekiem, szybko i chętnie się szkolącym oraz przyjaznym wobec innych psów, których przecież na zawodach jest od groma! Jakie rasy spełniają te wymogi? Jest w czym wybierać!

Z pewnością najłatwiej, najszybciej i najefektywniej będzie nam się pracowało z psami pasterskimi i zaganiającymi. Rasy te są zorientowane na człowieka, bardzo czujne i spostrzegawcze, najbardziej podatne na szkolenie oraz niezwykle szybkie w działaniu. Wśród nich odnajdujemy najwięcej psich czempionów sportowych i ras wszechstronnie wykorzystywanych, czego najlepszym przykładem jest owczarek belgijski malinolis i border collie. Aczkolwiek malinolis nadają się do większości dyscyplin sportowych! Począwszy od pasienia, poprzez obronę, na sportach myśliwskich kończąc. Te niezwykle wszechstronne psy, dające się wyszkolić do każdej dyscypliny do najwyższych poziomów, w dzisiejszych czasach wyparły z podium wszechstronnego kuzyna owczarka niemieckiego.

Aportery i inne psy myśliwskie są wspaniałymi psami użytkowymi. Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Na drugie miejsce zasłużyły sobie aportery, które łatwo i chętnie się szkolą, również są zorientowane na człowieka. Psy te są świetnymi i czułymi towarzyszami człowieka. Trochę wolniej się uczą, ale doskonale pamiętają to, czego raz się nauczyły. Są nieco mniej pobudliwe i wolniejsze w pracy od psów pasterskich. Rasy te w większości sprawdzają się wspaniale jako psy rodzinne.

Entlebucher to wyjątkowa rasa, która zasługuje na popularyzację. Źródło: Hemera/Thinkstock

Na trzecim miejscu pod względem łatwości w szkoleniu uplasowały się rasy obronne. Psy te wymagają dobrej socjalizacji z otoczeniem w młodym wieku, mają skłonność do dominacji, dlatego potrzebują pewnego siebie i zrównoważonego przewodnika. Często przywiązują się do jednej osoby. Są to psy niezwykle silne, inteligentne, szybkie w działaniu i odważne. Zazwyczaj charakteryzuje je zrównoważony charakter, no może z wyjątkiem psiego błazna jakim jest bokser. Na szczególną uwagę w tej grupie zasługuje entlebucher sennenhund. Rasa ta w Polsce jest bardzo mało znana, a szkoda, ponieważ jest to pies nieduży, o niezwykle atrakcyjnym wyglądzie, niekonfliktowy i niegłośny, doskonal nadający się do zamieszkania w mieście. Ma wesoły i żywy temperament. Jest pojętny i łatwy w szkoleniu. Nadaje się do większość dyscyplin sportowych, a poza tym świetnie dogaduje się z dziećmi.

Czwarte miejsce przypadła wyżłom. To psy bardzo podatne na szkolenie, ale wymagają doświadczenia w szkoleniu. Najlepiej odnajdują się w sportach myśliwskich, ale odpowiednio prowadzone poradzą sobie z innymi wyzwaniami. Charakteryzuje je łagodne usposobienie. W domu są wspaniałymi psami do towarzystwa wobec całej rodziny. Psy te świetnie sprawdzą się w sportach, w których wykorzystuje się węch (ratownictwo, PTT, PT).

Teriery są niestrudzonymi sportowcami, ale są dość trudne w szkoleniu. Źródło: Shutterstock

Piąte miejsce zajęły teriery. Psy z tej grupy to wulkany energii, co czyni z nich niestudzonych i zawziętych sportowców. Ze względu na niski wzrost są psami chętnie trzymanymi w małych mieszkaniach. Rasy te są niezwykle inteligentne i bardzo podatne na szkolenie, szybko się uczą, ale wymagają doświadczenia w szkoleniu i konsekwencji. Potrzebna im dobra socjalizacja, szczególnie z innymi psami, zwierzętami i dziećmi! Szkolenie tych psów napawa trudności, ze względu na ich pobudliwość, gdyż szybko się rozpraszają. Bywają też uparte! Są wspaniałymi psami rodzinnymi, rasy te są niestrudzonymi towarzyszami zabaw dzieci, odpornymi na niedelikatne traktowanie. Kochają się wygłupiać i robić psikusy. To niezwykle wesołe psy.

1 2