Co trapi psa? To mogą być chore stawy!

Choroby stawów dotyczą psów każdej rasy, płci i wieku. Szacuje się, że cierpi na nie aż 20% populacji dorosłych czworonogów. Zwyrodnienia stawów (osteoarthrosis) mogą być przyczyną bólu, pogarszającego komfort życia naszego pupila i przeszkadzającego mu w codziennej aktywności fizycznej. Okazuje się, że można jednak odpowiednio wcześniej zapobiec tym dolegliwościom i przygotować się na walkę z nimi. Dziś podpowiadamy, jak radzić sobie z chorobą zwyrodnieniową psa i jak go przed nią uchronić...

Nie możesz uchronić swojego starzejącego się psa przed tą zwyrodnieniową chorobą stawów, ale możesz ulżyć mu i złagodzić jego dolegliwości. Jak to zrobić? Nie możesz uchronić swojego starzejącego się psa przed tą zwyrodnieniową chorobą stawów, ale możesz ulżyć mu i złagodzić jego dolegliwości. Jak to zrobić? Źródło: fot. Adrian Kwidzyński

Przyczyny choroby stawów u psów

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi osteoarthritis u psów są wiek, rasa, tryb życia oraz masa ciała. W grupie ryzyka znajdują się szczególnie zwierzęta z nadwagą, dojrzałe oraz psy ras szybko rosnących. Osteoarthritis rozwija się często wtórnie do istniejących już zaburzeń w układzie ruchu jak chociażby osteochondroza, dysplazja stawów biodrowych, urazy stawów, zerwanie więzadła krzyżowego czy zwichnięcie rzepki. W zasadzie w każdym stawie może dojść do procesu zwyrodnienia, ale u czworonogów są to najczęściej: staw biodrowy, kolanowy, ramienny, nadgarstkowy, stępowy, łokciowy i stawy międzykręgowe.

Diagnoza choroby stawów u pupila  

Opiekuna psa może zaniepokoić stała lub okresowa kulawizna, nieregularny lub sztywny chód psa. Ze względu na bolesność stawów często pojawiają się także zmiany w zachowaniu – niechęć do głaskania, unikanie zabaw, a nawet awersja do tak lubianych wcześniej długich spacerów. Jeśli zaobserwujemy takie zachowania u naszego pupila, koniecznie jak najszybciej umówmy się z nim na wizytę u weterynarza. 

Leczenie psa - co podawać na stawy?

Ponieważ jest to choroba postępująca, bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Leczenie wymaga długotrwałego podawania przepisanych przez weterynarza preparatów – są to zwykle leki z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz chondroprotetyki. Chondroprotetyki stanowią bardzo ważny element terapii, ponieważ zapewniają regenerację chrząstki stawowej i chronią przed dalszymi uszkodzeniami. Suplementy te warto podawać jednocześnie z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi zaleconymi przez lekarza weterynarii. Takie połączenie wykazuje bardzo korzystne działanie w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów, a przy równoległym podawaniu chondroprotetyków można nawet dojść do zmniejszenia dawki NLPZ. Warto pamiętać, że NLPZ działają głównie objawowo i ograniczają ostry stan zapalny, zaś chondroprotetyki zapewniają ukierunkowane i utrzymujące się działanie poprawiające funkcję stawów i odbudowę chrząstki. 

Chondroprotetyki dla psów z chorobami stawów

Uszkodzenia chrząstki są pierwszym krokiem do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów.  Chondroprotetyki normalizują metabolizm chrząstki stawowej i poprawiają funkcjonowanie stawów. Chrząstki mają zdolność do odbudowywania swojej powierzchni, potrzebują do tego odpowiednich składników budulcowych i wspomagających ich funkcje. Wieloskładnikowe suplementy na stawy dostarczają składników koniecznych do odnowy chrząstek stawowych  oraz do syntezy mazi stawowej, która zapewnia odpowiednie „naoliwienie” stawów.  W wyborze suplementów należy kierować się składem i wybrać takie, które zawierają substancje o udowodnionej skuteczności w tego typu chorobach.
 Dla przykładu - chondroityna oraz glukozamina są podstawowymi składnikami substancji międzykomórkowej tkanki chrzęstnej. Uczestniczą w regeneracji chrząstki stawowej, zapobiegają mikrouszkodzeniom stawów powstającym podczas intensywnego ruchu, a w konsekwencji również występowaniu szkodliwych dla zdrowia stanów zapalnych. Witamina C i mangan są natomiast niezbędne w syntezie kolagenu, który jest składnikiem substancji międzykomórkowej. Wyciąg z Harpagophytum procumbens oraz M.S.M. posiadają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. We wczesnej fazie stosowania związki te znacząco ograniczają bolesność i obrzęk stawów,  działają synergistycznie i wspomagają ruchomość stawów, a jednocześnie chronią chrząstkę przed dalszymi uszkodzeniami, zatrzymują postęp osteoarthritis i stymulują odnowę chrząstki stawowej. Ważne jest również to, że u psów możemy stosować chondroprotetyki długotrwale i praktycznie bez niepożądanych efektów ubocznych. 

Choroba zwyrodnieniowa stawów a aktywność fizyczna psa 

To, że pies ma problemy ze stawami nie oznacza, że całkowicie musi zrezygnować on z aktywności fizycznej. Nie powinniśmy zapominać o tym, że psy mające problemy ze stawami także powinny mieć zapewniony ruch, ale bez zbędnego forsowania –  intensywnych biegów, skoków czy szalonej jazdy za rowerem. Zaleca się spokojne spacery na smyczy, bardzo korzystne dla funkcjonowania stawów i całego organizmu jest też regularne pływanie. Rodzaj i częstotliwość aktywności ruchowej należy indywidualnie konsultować z lekarzem prowadzącym psa.

Codzienna troska o chorego psa   

Warto pamiętać o tym, że nawet chorego psa nie wolno rozpuszczać niezdrowymi smakołykami, zamiast tłustych i sztucznych przekąsek trzeba dostarczać mu pożywienie jak najwyższej jakości. Kolejnym bardzo istotnym elementem jest zapewnienie miękkiego posłania w ciepłym i suchym miejscu, z dala od otwartych okien. Warto wprowadzić udogodnienia np. nie prowadzać psa po schodach, jeśli nie ma takiej potrzeby. Pupile, które mają ograniczony ruch powinno zachęcać się do innych form aktywnego spędzania czasu np. poprzez codzienną zabawę czy naukę prostych sztuczek.  

Źródło: materiały edukacyjne ScanVet Poland