Co mówi psi ogon

Chcesz wiedzieć co myśli twój pies? Obserwuj jego ogon! W ten sposób dowiesz się, jaki pies ma nastrój i czego się boi, a ty łatwiej znajdziesz z nim wspólny język.

Źródło: Shutterstock

Wysokość

Powszechnie wiadomo, że pies trzymający ogon w górze najprawdopodobniej jest podekscytowany, czujny lub ma poczucie dominacji. Natomiast ogon podkulony, to sygnał, że nasz pupil boi się lub czuje się zdominowany – jest uległy i posłuszny. Im bliżej ciała trzyma ogon, tym te odczucia są w nim silniejsze. Ale uwaga: podkulony ogon może być również znakiem, że psa coś boli, lub że jest bardzo zmęczony.

Ogon w pozycji neutralnej lub nisko opuszczony świadczy przeważnie o tym, że nasz czworonożny przyjaciel jest zrelaksowany i rozluźniony – nawet u mających z natury poskręcany ogon mopsów można zauważyć, że gdy odpoczywają, jest on zupełnie prosty. Trzeba przy tym pamiętać, że pozycja neutralna ogona jest inna dla każdej rasy. Na przykład psy chow chow i shar pei z natury mają uniesione, zawinięte ogony, natomiast czarty – spuszczone.

Naprężenie

Prawa czy lewa? Po tym poznasz, czy pies cię lubi... Źródło: Shutterstock

Sztywny, wysoko uniesiony ogon sugeruje, że pies jest bardzo pobudzony, wręcz podniecony i będzie reagował na wszelkie bodźce. Nieważne, czy to będzie wiewiórka biegająca po drzewie, czy inny pies idący po drugiej stronie ulicy. Jeśli do tego nasz pupil jest podenerwowany, możemy zaobserwować, że sierść na ogonie jest zjeżona, natomiast energiczne, niskie machanie ogonem jak flagą, jest sygnałem gotowości do ataku.

U mopsów i innych ras, których ogony są poskręcane, wygląda to nieco inaczej. Naprężony ogon będzie jeszcze bardziej skręcony, zaś machanie intensywne.

Machanie

To ważne, aby pamiętać, że machanie ogonem nie zawsze jest oznaką pozytywnego nastawienia psa. Zadowolony, zrelaksowany czworonóg macha ogonem na boki, szerokimi ruchami, rozentuzjazmowany – szybko porusza nim niczym flagą lub ruchami kolistymi, na neutralnej wysokości.

Włoscy naukowcy udowodnili również, że sposób w jaki pies macha ogonem w zetknięciu z daną osobą, świadczy o jego stosunku do niej. Jeśli jest on pozytywny – bardziej zamaszyste machnięcia wykonywane są w prawą stronę, a jeśli negatywny – w lewą.

Obserwując ogon musimy jednak zwrócić uwagę na cały język ciała naszego psa i mieć na uwadze jego usposobienie. Tylko w ten sposób poprawnie odczytamy wysyłane do nas sygnały.

A żeby dowiedzieć się już teraz, co mówi psi ogon, zajrzyj do Pazurowego Translatora