Co ma wspólnego kot z kangurem?

Domowe koty były krzyżowane nie tylko z przedstawicielami swojego gatunku. Fakt ten nie pozostał obojętny dla ich cech i wyglądu. Jednak ludzka wyobraźnia płata czasem figle dopatrując się w egzotycznych kocich rasach szopa, kangura, czy nawet... sowy.

Krótkołapy munchkin nazywany jest czasem... kocim kangurem. Krótkołapy munchkin nazywany jest czasem... kocim kangurem. Źródło: shutterstock

Kot jak szop
Maine coon to kot, którego nazwa (coon) znaczy tyle co szop. Według legendy jest on mieszańcem kota i szopa, o czym ma świadczyć jego ogon i miotełki na uszach. Maine coon jest bardzo wytrzymały, silny, duży i zwinny. W rzeczywistości jest on raczej krzyżówką różnych kotów o różnej długości sierści. Jest śpiochem, ale lubi towarzystwo człowieka.

Gęsty ogon maine coona upodoabnia go nieco do szopa. Źródło: shutterstock

Kot jak kangur
Egzotyczny Munchkin ma krótkie łapki, dzięki czemu wygląda jak miniatura kota. Ma zwyczaj przysiadania na tylnych łapach i machania przednimi – nazwano go więc kangurzym kotem. Inni uważają, że jego chód jest fredkopodobny.

Krótkie łapki są skutkiem mutacji genów. Nie stwarzają jednak przeszkód w poruszaniu się. Koty tej rasy są zwinne i potrafią jak inne koty doskonale wspinać się po drzewach, biegać, żywo reagować na otoczenie.

Kot jak leopard
Kot bengalski powstał ze skrzyżowania azjatyckiego leoparda z różnymi rasami domowego kota. Uwagę zwraca jego piękne, gęste futro o cętkowanym umaszczeniu. Po swoim dzikim przodku przejął instynkt łowcy, prowadzi nocny tryb życia, jest pewny siebie i pełen energii. Lubi wodę i psy! Do warunków domowych może się dostosować, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio prowadzony.

Kot jak ocelot
Ocicat ma wygląda cętkowanego drapieżnika, ale powstał przez przypadek i nie miał nic wspólnego z dzikimi mieszkańcami lasów. Jest mieszańcem kota syjamskiego i abisyńskiego. Z czasem „dodano” rasie genów krótkowłosego kota amerykańskiego.

Ocicat swoim zachowaniem przypomina psa, lubi towarzystwo ludzkie, przywiązuje się do właściciela, lubi z nim się bawić.

Oklapłe uszy szkockiego folda upodobniają go do małej sowy. Źródło: shutterstock

Kot jak czarna pantera
Kot bombajki ma hebanowy, intensywny kolor sierści, a do tego duże, miedziane oczy. Jego ciało jest dość masywne lecz bardzo zwinne. Jego zamiłowanie do polowań i wygląd przyczyniły się do tego, że nazywa się go miniaturką indyjskiej czarnej pantery.

Kot jak sowa
Szkocki fold jest rozpoznawany przede wszystkim po… uszach. Są one zawinięte, jakby oklapnięte do przodu. Jest rzadką rasą. Wcześniej nazywano go kotem kłapouchym. Zniekształcenia występują u tej rasy nie tylko w obrębie uszu, ale też i kości, przez co rasa ta nie jest uznawana przez wszystkie organizacje i związki. Kot ten jest miłym i skorym do zabaw towarzyszem. Występuje w odmianie krótko i długowłosej.